Özel kurs merkezinde çalıştığı iddia edilen öğretmene verilen kademe durdurmaya iptal

Malatya’da görev yapan bir Tarih öğretmenine özel kurs merkezinde çalıştığı iddiası ile verilen kademe ilerleme durdurma cezası idare mahkemesi tarafından iptal edildi.

Özel kurs merkezinde çalıştığı iddia edilen öğretmene verilen kademe durdurmaya iptal

Özel kurs merkezinde çalıştığı iddia edilen öğretmene verilen kademe durdurmaya iptal

Malatya ili Battalgazi ilçesinde görev yapan kadrolu Tarih öğretmenine verilen bir yıllık kademe ilerlemesinin durdurma cezasını mahkeme iptal etti.Eğitimci Kamu Çalışanları sendikası (Eksen Sen) üyesi olan öğretmenin açtığı davada Malatya İdare Mahkemesi öğretmene verilen cezayı iptal ederken, cezada belirtilen hükmün cezanın karşılığına uymadığına karar verdi.

ÖZEL KURSA ÇALIŞMA İDDİASI

EKSEN Eğitim sendikası internet sitesinde yer alan bilgiye göre sendikalarına üye öğretmene verilen kademe durdurma cezasına açılan dava mahkeme tarafından iptal edildi. Öğretmenler İçin olarak verilen mahkeme kararını analiz ettiğimizde öğretmenin özel kurs merkezinde çalıştığı iddia edilmektedir. Ayrıca kararda kursiyerlerin ve kurs merkezi inceleme sonuçlarının öğretmenin özel kurs merkezinde izinsiz olarak Tarih dersi verdiğinin sübuta erdiği belirtilirken bu yüzden öğretmene bir yıl süresince kademe durma cezası verilmiş ve kademe cezasının bir altı olan aylıktan kesme cezası verilmesi hususunun da değerlendirme alınmadığı açılan davada görülmektedir.

Mahkeme tarafından kademe ilerlemesi cezasının iptal edilmesinde ise öğretmene verilen cezanın işlenilen fiile karşılık gelmemesi hususu etkili olmuştur. Görevi ile ilgili çıkar sağlamak suçundan hakkında soruşturma başlatılan öğretmene soruşturma sonucu 657 sayılı DMK 125 (D-c) gereği bir yıl süresince kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiştir.

Öğretmenin özel kurs merkezinde Tarih dersi verdiği iddiası ile başlatılan disiplin soruşturmasında teklif edilen kademe durdurma cezası Malatya Valiliği tarafından da onaylanmış ve ceza öğretmene tebliğ edilmiş. Mahkeme öğretmenin kurs merkezinde izinsiz olarak tarih dersi verdiği iddiasının sübuta erdiğini belirterek, bu fiilden dolayı “görevi ile ilgili olarak her ne şekilde olursa olsun çıkar sağlamak” kapsamında ilgili cezanın verilemeyeceğine hükmetti.

Mahkeme kararı için Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM