Sahte diplomalı öğretmenler! MEB’de 153 sahte öğretmen yakalandı

Milli Eğitim Bakanlığında aylardır sürdürülen sahte diploma soruşturmasında 153 öğretmenin daha tespit edildiği ortaya çıktı. Sahte diplomaya sahip öğretmenlerin yıllardır meslekte görev yaptıkları belirtildi. Sahte diplomalı öğretmenlere yönelik MEB’de çalışmalar sürerken bu sayının daha da fazla olduğu tahmin ediliyor.

Sahte diplomalı öğretmenler! MEB’de 153 sahte öğretmen yakalandı

Sahte diplomalı öğretmenler! MEB’de 153 sahte öğretmen yakalandı

Diplomasının sahte olduğu tespit edilen 153 öğretmen meslekten çıkartıldı. MEB ve YÖK arasında geçtiğimiz yıllarda başlayan inceleme soruşturma birimi vasıtasıyla diplomalarının sahte olduğu tespit edilen 153 MEB personelinin görevlerinden çıkartıldıkları ve gerekli soruşturmaların sürdürüldüğü belirtildi. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) MEB başta olmak üzere 20 den fazla kurumla ortak hareket ederek milyonlarca diplomanın sorgulamasını yapıyor.

8 MİLYON DİPLOMA İNCELENDİ

YÖK’ün şu ana kadar 22 kurumla yaptığı çalışmada MEB de dahil olmak üzere 8 milyon üniversite mezununun diplomalarının sorgulandığı, incelendiği açıklandı. YÖK tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Mezun Doğrulama ve Sorgulama Sistemi ile sahte diplomaların tespit edildiği, sorgulama sonucunda diplomasında şüphe görülenler hakkında gerekli işlemin başlatıldığı vurgulandı. Yükseköğretim Mezun Doğrulama ve Sorgulama Sistemi üniversiteler tarafından kullanılabiliyor. Üniversiteler ve kurumlar sistemden mevcut personellerinin ya da mezunlarının bilgilerini sorgulatarak verilerin doğruluğuna ulaşabiliyor.

2003’TEN ÖNCESİNDE ZORLUK YAŞANIYOR

2003 yılından önce üniversitelerden mezun olanların bilgilerine ulaşmada zorluk yaşandığı açıklanırken, TC kimlik numarası kullanımının bu yıldan sonra mezuniyetlerde yer alması önceki yıllardaki verilerin sağlanmasında zorluk yaşatıyor. Bu sorgulamalardan elde edilen verilerde 153 sahte diplomalı öğretmen tespit edildi.

153 SAHTE DİPLOMALI SÖZDE ÖĞRETMENLER

MEB tarafından yürütülen incelemelerde diploması sahte olduğu belirtilen 153 öğretmenin işine son verildi. 153 sahte öğretmenin 149’unun lisans belgelerinde sahtecilik yaptığı, 3’ünün yüksek lisans belgelerinde doğruluk olmadığı, bir öğretmenin de ön lisans belgesinde sahtecilik yaptığı ifade edildi. 109 sahte öğretmen 2015 yılında, 20 sahte öğretmen 2014 yılında, 2 sahte öğretmen 2016 yılında , 22 sahte öğretmen ise  1994-2013’te göreve başlamış.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM