ŞOK, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi İçin İptal Kararı Verildi

Kumluca İlçesi’nde ilkokulda 4. sınıfta okuyan öğrencinin ateist olan anne ve babası çocuklarının zorunlu olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için dava açtı.

ŞOK, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi İçin İptal Kararı Verildi

ŞOK, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi İçin İptal Kararı Verildi

ŞOK, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi İçin İptal Kararı Verildi, Bundan Sonra Ne Olacak? Antalya’ya bağlı Kumluca İlçesi’nde ilkokulda 4. sınıfta okuyan öğrencinin ateist olan anne ve babası çocuklarının zorunlu olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için dava açtı.

Olay nasıl gelişti?

Kumluca ilçesinde yer alan Mimar Sinan İlkokulu 4. sınıfta okuyan öğrencinin ateist olan annesi Aliye Uğur Sazcı ve babası Tongut Sonay Sazcı çocuklarının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması istemiyle Kumluca Kaymakamlık makamına başvurdu. Kaymakamlık, ailenin bu talebini reddedti. Aile bu red cevabından sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve Kumluca Kaymakamlığı aleyhine Antalya 1’inci İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Açılan davada, iradelerine ve felsefi görüşlerine aykırı bir biçimde dinsel eğitim verildiği, ateist oldukları, nüfus cüzdanlarında yer alan din hanesinin boş olduğu, zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin verilmesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9’uncu maddesine ve ek 1 nolu protokolün 2’nci maddesine aykırı olduğu yolunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce verilmiş kararlar bulunduğu, 4’üncü sınıf öğrencisi çocukların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini alırken psikolojik travma yaşadığı, içsel çatışmalar nedeniyle dersi algılamakta zorlandığı gerekçesiyle kaymakamlık işleminin iptali istendi.

MEB reddini istedi

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın savunmasında, Türkiye’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin Anayasal zorunluluk olduğu, ders programları ve kitaplarının idarelerce hazırlandığını belirtti ayrıca MEB savunmasında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin herhangi bir din veya felsefi doktrin merkezli olmadığı, bilimsel araştırmaya dayalı bilginin ön planda tutulduğu, batıl ve hurafeye dayalı yanlış bilgilerden arındırıldığı dile getirildi. Ders programının hedefinin sadece İslam dinine mensup çocuklara değil hangi mezhebi veya felsefi düşünceden olursa olsun tüm çocuklara ve ateistlere hitap ettiği de belirtilerek, davanın reddi istendi.

Mahkeme kararı

Kararda, şöyle denildi:

“Ancak bu öğretimin Anayasa’nın öngördüğü amaca uygun bir müfredatla verilmesi gerektiği, içeriğinin nesnel ve çoğulcu olması, kişinin dininin bir ayrım ve eşitsizlik unsuru olarak kullanılmaması ve devletin dinler karşısında tarafsız kalarak, bütün dinsel inançları eşdeğer görmesi gerekmektedir. Öğretimde uygulanan müfredatın belirli bir din anlayışını esas alması durumunda, bunun din kültürü ve ahlak bilgisi dersi olarak kabul edilemeyeceği ve din eğitimi halini alacağı açıktır.”

Şimdi ne olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 30 gün içerisinde karara itiraz için Danıştay’a başvuracak. Süreç devam edecek.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
meb meb danıştay

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM