DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı MEİS Modülüne veri giriş işlemleri

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı MEİS Modülüne veri giriş işlemleri 12 Kasım 2018 Pazartesi günü başlayacak olup, ilgi yazı ve ekli açıklamalar doğrultusunda bilgi girişlerinin ve kontrollerinin yapılarak Resmi ve Özel tüm okul/kurum müdürleri tarafından en geç 28 Aralık 2018 Cuma gününe kadar onaylama işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı MEİS Modülüne veri giriş işlemleri
06.11.2018
A+
A-

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı MEİS Modülüne veri giriş işlemleri

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 30.10.2018 tarihli 20501592 sayılı 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı İstatistik Bilgileri konulu resmi yazısı tüm eğitim kurumlarına gönderilirken Bakanlık MEİS girişleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

2018-2019 MEİS GİRİŞ İŞLEMLERİ

Resmi İstatistik Programı kapsamında örgün ve yaygın eğitim istatistiklerinin üretilmesi ve örgün eğitim istatistiklerinin yayınlanmasında Milli Eğitim Bakanlığının sorumlu kuruluş olarak tanımlandığı belirtilirken bu kapsamda okul ve kurumlar tarafından MEİS Modülüne girilen veriler ve hazır nitelikteki veriler, MEBBİS Modülleri, e-Yaygın Modülü ve e-Okul Yönetim Bilgi Sistemlerinden aktarılarak 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı eğitim istatistikleri oluşturulacağı açıklandı.

MEB’in yaptığı açıklama çerçevesinde bilgilerin elektronik ortamda doğru alınabilmesi ve güvenilir, tutarlı istatistikler üretilebilmesi için ilgili genel müdürlükler, il-ilçe millî eğitim müdürlükleri ile okul ve kurumların yapması gereken işlemler sıralandı.

İlgili resmi yazı;

MEİS modülü giriş işlemi

MEİS girişi

.

MEB MEİS resmi yazı

MEİS resmi yazı

.

MEB MEİS bilgilendirme

MEİS bilgilendirme

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı MEİS Modülüne veri giriş işlemleri 12 Kasım 2018 Pazartesi günü başlayacak. MEB tarafından yayınlanan yazı ve ekli açıklamalar çerçevesinde MEİS bilgi girişlerinin ve kontrollerinin yapılması okul/kurum müdürleri tarafından en geç 28 Aralık 2018 Cuma gününe kadar onaylanması gerekmektedir. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı ile ilgili MEİS Modülüne veri giriş işlemleri 12 Kasım 2018 Pazartesi günü başlayacak, 18 Ocak 2019 Cuma günü itibari ile MEİS Modülü il onayları tamamlanmış olacak.

MEİS girişi yapılarak yapılması gereken iş ve işlemler;

 • Tüm resmi ve özel bağımsız anaokulları, ilkokul, ortaokul ve tüm ortaöğretim okulları ile bu okulların bünyesindeki anasınıfları öğrenci sayıları alınırken, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemleri üzerinden MEİS Sorgu Modülüne aktarılan veriler dikkate alınacaktır.
 • Tüm resmi ve özel kurumlar, bina adres kontrol, bina durumu, bina kullanımı, tahsis durumu ve eğitim olanakları ekranlarına MEİS Modülü üzerinden bilgi girişi yapacaklardır. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı tüm kurumlar, öğretmen sayıları ile kursiyer sayılarını (özel öğretim kursu, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu ve özel muhtelif kurslar) MEİS Modülü üzerinden adı geçen Genel Müdürlük altındaki ekranlara bilgi girişi yapacaktır.
 • Okula dönüşen dersaneler, geçmiş döneme ait kursiyer bilgilerini (eski kurum kodu ile) MEİS Modülüne, 2018-2019 eğitim öğretim yılı öğrenci bilgilerini (yeni kurum kodu ile) e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine, bina adres kontrol, bina durumu ve bina kullanım bilgilerini ise MEİS Modülüne gireceklerdir.
 • Halk eğitim merkezi ile kız teknik olgunlaşma enstitüsü kursiyer, personel ve bina bilgi girişlerini “http://eyaygin.meb.gov.tr” adresindeki e-Yaygın Modülünden, eğitim olanakları bilgi girişleri ise önceki yıllarda olduğu gibi MEİS Modülü üzerinden yapılacaktır. Yaygın eğitim kapsamındaki özel özel eğitim okullarının rehabilitasyon birimleriyle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kayıtlı olan bireylerin kursiyer bilgileri ve kursiyerlerin öğrenim durumları “http://mebbis.meb.gov.tr” adresindeki Engelli Birey Modülünden açılacak olan öğrenim bilgisi giriş ekranı kullanılarak girilecektir. Bina bilgileri, eğitim olanakları ve personel durumu bilgileri ise MEİS Modülünden girilecektir.
 • Okul ve kurumlardan; Kendisine ait binada hizmet verenler; “Bina adres kontrol”, “Bina durumu”, ve “Bina Kullanımı” ekranlarını, Kendisine ait binası olmayan başka okulun binasını kullanan kurumlar; “Bina adres kontrol” ekranı ile “Tahsis durumu” ekranlarını, Kendi binası olup, dersliği yetersiz olduğu için başka okuldan ek derslik kullanan okullar ise; kendisine ait bina bilgileri için “Bina adres kontrol”, “Bina durumu” ve “Bina kullanımı” ekranlarını, ilave kullandıkları derslikler için ise “Tahsis durumu” ekranlarını dolduracaktır. Ayrı kurum koduna sahip iki farklı türdeki okul aynı binada eğitim veriyor ise, MEİS Modülü içerisinde bulunan bina kullanımı ve diğer bina bilgileri ekranlarına bilgi girişi yaparken; Aynı binada eğitim yapan bina sahibi okul “Bina adres kontrol” ekranında “Kendisine ait binası var” seçeneğini işaretleyip, “Bina durumu” ve “Bina kullanımı” ekranlarına bilgi girişi yapacaktır. Aynı binada eğitim yapan diğer okul ise, “Bina adres kontrol” ekranında “Kendisine ait binası yok” seçeneğini ve “Farklı kurumdan derslik Kullanıyor mu?” sorusuna “evet” seçeneğini işaretleyip, sadece “Tahsis durumu” ekranına hangi okulun binasını ve kaç dersliğini kullandığı bilgisini girecektir. Mükerrerliğin önlenmesi için, aynı binada eğitim yapan bina sahibi okul, “Bina kullanımı” ekranına, tahsis ekranına bilgi girişi yapan diğer okulun kullandığı derslik sayısı dahil okulun yapım planında bulunan toplam fiziki kullanım alanlarının sayısını girecektir. Aynı binayı, iki okuldan birisi sabah, diğeri öğleden sonra (ikili eğitim) kullanıyor ise; bina sahibi okul “Bina kullanımı” ekranına sabah ve öğleden sonra kullanılan derslik sayısının toplamını değil, binadaki toplam derslik sayısını yazacaktır. (Derslik bir kez sayılacaktır.)
MEİS modülü veri girişi nasıl yapılır

MEİS modülü veri girişi

 • Bina kullanım ekranları güncellenirken, derslik, anasınıfı olarak kullanılan derslik, spor salonu, kütüphane, laboratuvar, vb. sayılarda hatalı veri girişi yapılmaması hususuna azami özen gösterilecektir. MEİS Modülünde güncellenen bilgiler, Bakanlığımız bünyesinde bulunan diğer modüller tarafından da (taşımalı eğitim modülü, ödenek takip modülü, e-yatırım modülü ve norm işlemleri modülü) değerlendirilmektedir. Bu nedenle Bina adres kontrol, Bina durumu, Tahsis durumu, Bina kullanımı (özellikle okulun toplam derslik sayısı) ekranlarındaki bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi oluşabilecek mağduriyetleri engelleyecektir.
 • Pansiyonlu okullarla ilgili bilgi girişleri; pansiyon açma, kapama, kapasite artırımı ve pansiyon türü değişikliği gibi işlemlerle ilgili yetkiler, pansiyonun bağlı olduğu genel müdürlüklerde olduğundan bu gibi değişiklikler Devlet Kurumları Modülünden ilgili genel müdürlüklerce girilecektir. Yatılı öğrenci ekleme işlemi, öğrencinin pansiyonunda kaldığı okul müdürlüğü tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemlerinden, Kurum İşlemleri/Bilgi Giriş İşlemleri/Yatılı Öğrenci Bilgileri bölümünden zamanında yapılacaktır.
 • Öğretmenevi, öğretmenevi ve akşam sanat okulu, eğitim merkezi ve sosyal tesisler ile uygulama oteli bulunan mesleki ve teknik anadolu liseleri yatak kapasitelerini MEİS Modülünde bina bilgileri içerisindeki bina kullanımı ekranına girecektir.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 191.maddesi gereğince sağlık müdürlüğü, PTT, belediye vb. kurumların bünyesinde açılan okulöncesi kurumları, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı 4-6 yaş kurslar, İş Kanunu’na göre işletmelerde açılan kreşler, belediyeler ve derneklerce açılan kreşler, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurumlarda eğitim gören 36-66 ay arası çocuk sayıları ile öğretmen ve bina bilgileri e-Okul Yönetim Bilgi Sistemleri üzerinden gerekli kontroller yapılarak güncelleme işlemi yapılacaktır. Ayrıca, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince de gerekli takip sağlanacaktır.
 • e-Okul Yönetim Bilgi Sistemleri Modülünde; taşımalı eğitime tabi öğrenci, birleştirilmiş sınıflarda okuyan öğrenci ve kaynaştırma eğitimine tabi öğrenci bilgilerinin özür grupları ile birlikte eksiksiz olarak tanımlamalarının yapılması gerekmektedir.
 • Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı ikili mesleki eğitim merkezlerinin tüm bilgi girişleri, MEİS Modülünden yapılacaktır. Daha önce Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olan Mesleki Eğitim Merkezleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne devredilmiş olup, örgün eğitimde değerlendirilecektir. Ayrıca, daha önce Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olan Spor Liseleri ve Güzel Sanatlar Liseleri de, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne devredilmiş olup, bu okullar mesleki ve teknik ortaöğretim olarak sınıflandırılacaktır.
 • Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlar bilgisayar sayılarını, MEİS Modülünde yer alan bina kullanım ekranlarına, “Büroda kullanılan bilgisayar sayısı”,” Eğitim amaçlı kullanılan bilgisayar sayısı” ve “Fatih projesi kapsamında tablet bilgisayar sayısı” ayrıntısında gireceklerdir.
 • Bilgi girişi işlemi sırasında ilgili genel müdürlükler ile il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri, kendilerine bağlı okul ve kurumlardaki bilgi girişini MEİS Sorgu Modülünden sorgu alarak takip ve kontrol edeceklerdir. Ayrıca, bilgilerini güncellemeyen, hatalı ve eksik bilgi girişi yapan okul ve kurumlarla ilgili gerekli önlemleri alacaklardır.
 • MEİS Modülü bilgi girişi işlemleri tamamlandıktan sonra girilen bilgiler sırasıyla okul müdürü, ilçe millî eğitim müdürü ve il millî eğitim müdürü tarafından 3 aşamalı olarak kontrol edilerek onaylanacaktır.
 • İlgili eğitim öğretim yılına ait istatistiki bilgiler için, MEİS Sorgu Modülü kullanılarak alınan raporlar esas alınacaktır. Ayrıca, veri tutarlılığının sağlanması amacıyla “http://sgb.meb.gov.tr/www/resmi-istatistikler/icerik/64” adresinde yayınlanan önceki yıllara ait resmi istatistik kitaplarındaki bilgilerin dikkate alınması gerekmektedir.

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı MEİS Modülüne veri giriş işlemleri konusunda yorumlar kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.