MEB bilişim portallarınının hepsini MEBBİS girişi ekranında topladı

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada “TÜM BİLİŞİM PORTALLARI TEK PLATFORMDA TOPLANDI” ifadelerine yer verildi.

MEB bilişim portallarınının hepsini MEBBİS girişi ekranında topladı

MEB bilişim portallarınının hepsini MEBBİS girişi ekranında topladı

Milli Eğitim Bakanlığı veri tabanı ve yazılım konusunda yenilenmeye devam ediyor. Bakan Ziya Selçuk’un göreve başlaması ile birlikte yazılımsal anlamda birçok yenilik yapılırken bu yenilikler sürüyor. Bakanlık, Milli Eğitim Müdürlükleri ve okulların web sitesi görünümleri değiştikten sonra şimdi de MEBBİS, E-Okul, EBA, DYS gibi platformlar tek çatı altında birleştirildi.

HER ŞEY MEBBİS EKRANINDA

Millî Eğitim Bakanlığının elektronik ortamda verdiği hizmetlerin tümü tek platformda birleştirildi. Buna göre, aralarında e-Okul sisteminin de bulunduğu tüm elektronik hizmetlere bugünden itibaren “https://mebbis.meb.gov.tr” adresinden erişim sağlanacak. Millî Eğitim Bakanlığı, sunduğu her türlü hizmete yönelik iş ve işlemlerini elektronik ortamda yapıyor. Bakanlık, bu kapsamda, e-Okul, MEB Bilişim Sistemleri (MEBBİS), Doküman Yönetim Sistemi (DYS), Eğitim Bilişim Ağı (EBA), e-Yaygın, Açık Öğretim Kurumları, e-Personel gibi farklı hizmetler sunuyor.

Bakanlığın her bir elektronik sistemine bugüne kadar farklı platformlardan giriş yapılıyordu. Yeni bir çalışmayla Milli Eğitim Bakanlığının elektronik ortamda verdiği hizmetlerin tümü tek platformda birleştirildi. Platforma “https://mebbis.meb.gov.tr” adresinden bugünden itibaren erişim sağlanabilecek. Platformun e-Devlet ile entegrasyonu tamamlandığı için e-Devlet şifreleri de kullanabilecek.

Sistemleri 74 bin kurum kullanıyor 

Millî Eğitim Bakanlığı, bilişim sistemleri, 1 milyon üzerinde personel, özel kurumlar dahil olmak üzere 74 bin kurum, 18 milyon öğrenci ve velileri tarafından kullanılıyor. 2023 Eğitim Vizyonu´nda mevcut bilgi sistemlerinin entegrasyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışı çerçevesinde süreçlerin iyileştirilerek başta okullar olmak üzere tüm yönetim kademelerinde bürokratik iş yükünün azaltılması öngörülmekteydi. Yapılan çalışma, bu hedef doğrultusundaki ilk adımı oluşturuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM