1 Mayıs günü ek ders ücreti kesmek emeğe zulümdür

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan 1 Mayıs günü ücret kesintisine gidilmesini eleştirdi ve bu konuda gerekli düzenlemenin yapılmasını talep ettiklerini açıkladı.

1 Mayıs günü ek ders ücreti kesmek emeğe zulümdür

1 Mayıs günü ek ders ücreti kesmek emeğe zulümdür

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan 1 Mayıs ek ders ücret kesintisi hakkında açıklamada bulundu. Şahindoğan “1 MAYIS’TA ÜCRET KESMEK; EMEĞE ZULÜMDÜR” ifadesini kullanırken ek ders kararlarında konuyla ilgili değişiklik yapılmasını talep ettiklerini vurguladı.

1 MAYIS ÖĞRETMEN EK DERS ÜCRETİ

1 Mayıs İşçi Bayramı 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile ülkemizde resmi tatil ilan edilmiştir. Bu tarihten itibaren 1 Mayıs günlerinde tüm kamu çalışanları tatil yaparken öğretmenlerin ve idarecilerin ek ders ücretlerinde de kesinti yapılmaktadır. 1 Mayıs gününde sınıf öğretmeni ve okul öncesi öğretmenlerinden 7 saatlik ek ders ücret kesintisi yapılırken, idarecilerden aynı günün ek dersi, branş öğretmenlerinden de o güne denk gelen ders saatinin genel hesaplamadan düşülmesi ile kesinti yapılmaktadır.

ŞAHİNDOĞAN; 1 MAYIS’TA ÜCRET KESİLMESİN

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı yaptığı açıklamada “Tıpkı kutlanılan diğer milli bayramlarda olduğu gibi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de ders, ek ders ve ders niteliğindeki yönetim görevleri yapılmış kabul edilmeli, bu nedenle Ek ders kararlarının 16 maddesinde değişiklik yapılmalıdır.” ifadesini kullanarak 1 Mayıs tarihinde ek ders ücreti başta olmak üzere kesinti yapılmamasını istedi. 1 Mayısın emeğin bayramı olduğunu vurgulayan Şahindoğan “Çünkü bugün emeğin bayramıdır. Hem emek sahiplerinin bu önemli günü kutlaması için resmî tatil yapmak hem de bu kutlamayı yapan insanları ücret kesintisiyle adeta cezalandırmak ciddi bir çelişki olup, devletimize yakışmamaktadır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Değerli arkadaşım girmedigin ek ders derken biz tatil olsun diye ugrasmiyoruz zorla tatil ediyorsan ücretini odeyeceksin bırakın ayrıca bu öğretmen düşmanlığını derdiniz ne öğretmenlerle anlamıyorum.. seni de yetiştiren öğretmen beni de saygımız olsun en azından..

  2. Yaz tatillerinde de ek ders ücreti ödenmeli deyin de tam olsun.En azından gündeminizden çıkar,Öğretmene şiddet ve eğitim sorunları ile ilgili işlere yoğunlaşırsınız.

  3. derse girmeden ekder ücreti almaya utanmıyormusun bide yönetici olacak düpedüz bu bir hırsızlıktır

    • Konuya çok uzak olan ve bilip bilmeden herşeye atlayan kişilerden bir öğretmen olarak içimde bazen umutsuzluk oluşmuyor desem yalan olmaz. A be kardeşi 1 mayıs günü resmi tatil ve biz o günün ek dersini istemiyoruz. Meb sen 1 mayısta çalışmadım diyor 2 VE 3 mayısın ücretini kesiyor. Biz çalıştığımız günlerin ücretini talep ediyoruz.

    • Arkadaş bilmeden yorum yapma kesiyor ama nasıl kesiyor. O gün okula gitsek 3 saat ek ders alıyoruz ama gitmediğimizde neden 7 saat kesiliyor. Bilmiyorsan yorum yapmayacaksın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM