2017 yılı yetkili sendika belirleme çalışmaları hakkında MEB’den resmi yazı

15 Mayıs 2017 tarihinde kesinti listelerine göre yetkili sendika belirlenmiş olacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kurumlara gönderilen resmi yazıda yetkili sendika belirleme çalışmaları hususuna açıklık getirdi. Bakanlık 2017 yılı yetkili sendika belirleme çalışmaları kapsamında yapılacak işlemleri belirtti.

2017 yılı yetkili sendika belirleme çalışmaları hakkında MEB’den resmi yazı

2017 yılı yetkili sendika belirleme çalışmaları hakkında MEB’den resmi yazı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından gönderilen yazıda MEB personelleri için 2017 yılı yetkili sendika belirleme çalışmaları hususunda kurumların yapması gereken işlemler açıklandı. Yetkili sendika belirleme işlemlerinde ilgili mevzuata uymayan okul müdürleri ve yetkililer hakkında gerekli yasal işlemin Valilikler tarafından başlatılacağı uyarısı yapılırken, ilçe milli eğitim müdürlükleri, il milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürlerinin yapması gereken hususlara değinildi.

YETKİLİ SENDİKA BELİRLEME ÇALIŞMALARI

Sendikaya üye olmak isteyen öğretmenlerde adaylık veya deneme süresi gibi kriterlerin aranmaması gerektiği belirtilen açıklamada, sendikalı personellerin tespitinde MEBBİS verilerine bakılmaması direkt olarak kesinti listelerine bakılması gerektiği açıklandı. ogretmenlericin.com olarak bazı okul müdürlüklerinin MEBBİS üzerinden yaptığı sendikalı personel tespitinin de yanlış olduğunu hatırlatmak isteriz. Yetkili sendika ve normal ay içerisinde sendika üye sayıları MEBBİS ile değil Tevkifat Listeleri ile yapılır. Sendikalı MEB personel belirlenmesinde Tevkifat Listeleri dikkate alınır.

İLK ÜYELİKLER GEÇERLİDİR

Aynı anda birden fazla sendikaya üye olunamayacağı belirtilirken, olası birden fazla sendika üyeliklerinde sonradan üye olunan sendika üyeliğinin geçersiz ilk üyeliğinin geçerli olacağı vurgulandı. Doğum izninde olan, askerde olan (kısa dönem, asker öğretmenlik vb) isteğe bağlı ve benzeri nedenlerle aylıksız izne ayrılan kişilerin yetkili sendika belirleme foruma işlenmeyeceği ifade edildi. MEB tarafından gönderilen resmi yazı ile resmi yazıda belirtilen diğer hususlar ve resmi yazının eklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

MEB 2017 yılı Yetkili sendika belirleme çalışmaları resmi yazı için TIKLAYINIZ

Ek-1 Okul veya Kurum Sendikalı Personel Tespit Formu için TIKLAYINIZ

Ek-2 İlçe Sendikalı Personel Tespit Formu için TIKLAYINIZ

Ek-3 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 30 uncu Maddesinin İkinci Fıkrasının (a) Bendi Gereğince Yapılan Toplantı Tutanağı Formu için TIKLAYINIZ

Ek-4 4688 Sayılı Kanunun 18′ inci Maddesine Göre Aylıksız İzne Ayrılan Sendikalı Personel Tespit Formu için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM