2018 yılı yetkili sendika belirleme çalışmaları MEB resmi yazı

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü “Yetkili Sendika Belirleme Çalışmaları” konulu resmi yazıyı tüm eğitim kurumlarına gönderdi. MEB resmi yazıda 4688 sayılı Kamu Görevlilerin Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamında açıklamalarda bulundu.

2018 yılı yetkili sendika belirleme çalışmaları MEB resmi yazı

2018 yılı yetkili sendika belirleme çalışmaları MEB resmi yazı

2018 yılında en çok üyeye sahip olarak yetkili sendikayı belirleme çalışmaları ile ilgili MEB resmi yazı yayınladı. Okullarda ve eğitim kurumlarında görevli sendikalı MEB personel sayıları 15 Mayıs 2018 tarihinde maaş kesintileri ile belli olacak. Bu sene yine yetkili sendika Eğitim Bir-Sen olacak. Ancak sendikaların kesin üye sayıları Mayıs 15’te netlik kazanacak.

YETKİLİ SENDİKA BELİRLEME ÇALIŞMALARI

Milli Eğitim Bakanlığı yetkili sendika belirleme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı. Sendikaya üye olmada adaylık veya deneme sürelerine bakılmaması gerektiğini vurgulayan MEB sendikalı personel tespitinde MEBBİS verilerine değil doğrudan Tevkifat Listelerinin dikkate alınacağının altını çizdi. Yani MEBBİS’te öğretmenin, idarecinin sendika kaydının olup olmaması değil, maaş kesintisinde sendika üyeliği var mı yok  mu ona bakılacak.

AYNI ANDA BİRDEN FAZLA SENDİKAYA ÜYELİK

Aynı anda birden fazla sendikaya üye olunamayacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü aynı anda birden fazla üyelik durumunun olması durumunda ise sonradan olan üyeliklerin geçersiz sayılacağını hatırlattı. İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarının sendikalara üye olabileceklerini açıklayan Bakanlık, yetkili sendika belirleme çalışmasında aynı üye sayısına sahip sendikaların olması durumunda ise kura çekilerek yetkili sendikanın belirleneceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 03.04.2018 tarihli 6776594 sayılı “Yetkili Sendika Belirleme Çalışmaları” konulu resmi yazı;

Sayfa 1;

MEB yetkili sendika

Sayfa 2;

MEB İKGM

Sayfa 3;

Yetkili sendika

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkili sendika belirleme çalışmalarında okulların, milli eğitimlerin doldurması gereken evraklar, formlar da belirtildi. İlgili formlar;

Okul veya kurum sendikalı personel tespit formu EK-1 <<< TIKLAYINIZ

İlçe sendikalı personel tespit formu EK-2 <<< TIKLAYINIZ

4688 sayılı kanunun 18’inci maddesine göre aylıksız izne ayrılan sendikalı personel tespit formu EK-4 <<< TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM