50 bin öğretmen ataması kadrolu ve mülakat olmadan yapılmalı

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından bugün açıklanan 20 bin öğretmen ataması yapılacak duyurusunu değerlendirdi. Değerlendirmesinde Türk Eğitim-Sen olarak şubat ayında yapılacak atamanın kontenjanının 20 bin yerine 50 bin olması gerektiğini belirten İsmail Koncuk MEB’de çalışan ücretli öğretmen sayısının ise 70 bin olduğunu vurguladı.

50 bin öğretmen ataması kadrolu ve mülakat olmadan yapılmalı

50 bin öğretmen ataması kadrolu ve mülakat olmadan yapılmalı. İsmail Koncuk; 70 bin ücretli öğretmen var, 50 bin öğretmen ataması yapılmalı açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığında sendşka olarak yaptıkları bir araştırmada 73 ilde 70293 ücretli öğretmen çalıştığını tespit ettiklerini belirten İsmail Koncuk, MEB’in 20 bin yerine 50 bin öğretmen ataması yapması gerektiğini ifade etti. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 20 bin öğretmen ataması yapılacak açıklamasından sonra öğretmen ataması hakkında açıklamalarda bulundu. İsmail Koncuk açıklamasında 50 bin kontenjana vurgu yaptı.

TES 50 BİN ATAMA İSTİYOR

Türk Eğitim-Sen’in 50 bin öğretmen atama kontenjanı verilmesini savunduğunu ifade eden İsmail Koncuk, sendikal olarak beklentilerinin altında kalan bir kontenjan açıklaması yapıldığını vurguladı. MEB’de çalışan ücretli öğretmen sayısının sayısal verilerini de açıklayan TES Başkanı Koncuk, bu şartların değerlendirilmesi halinde MEB’in şubat atamasında 50 bin öğretmen ataması vermesi gerektiğini belirtti.

ÖĞRETMEN ATAMASI ÖNCELİKLİ TALEBİMİZ

Türk Eğitim-Sen Başkanı tarafından yapılan yazılı açıklamada öğretmen ataması yapılması hususunun sendikalarının önceliklerinden olduğu belirtildi. Bakan Yılmaz tarafından açıklanan öğretmen atama duyurusu için de değerlendirme yapan Koncuk, atama bekleyen öğretmen adayları için sevindirici bir haber olduğunu belirtirken, öğretmen açığının da bir nebze de olsa azaltılacak olmasının olumlu olduğunu ifade etti.

ÖĞRETMEN AÇIĞI 98 BİN

İsmail Koncuk önceki gün İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamayı hatırlattı. Yılmaz tarafından yapılan açıklamada MEB’in öğretmen açığının 98 bin olduğunu tekrar vurgulayan Koncuk, ülkemizde öğretmen açığının halen ücretli öğretmenlerle giderilmeye çalışıldığını belirtti.

Öğretmen ve kamu haber

KADROLU VE MÜLAKATSIZ ATAMA OLMALI

MEB’in öğretmen atama politikalarına da değinen İsmail Koncuk, öğretmen atamalarının sözleşmeli değil kadrolu, mülakatla değil yazılı sınavla yapılması gerektiğini savunduklarını ifade etti ve yapılacak 20 bin öğretmen atamasının da kadrolu ve sözlü sınavsız yapılması gerektiğini belirtti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM