Açığa alınan öğretmenlerin göreve dönmesi için Eğitim-Sen dava açtı

8-9 Eylül 2016 tarihinde MEB tarafından yapılan açıklamaya göre bölücü terör örgütü bağlantıları tespit edilen 11301 öğretmen açığa alınmıştı. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada açığa alınan MEB personellerinin göreve iade edilmesi için dava açıldığı belirtildi.

Açığa alınan öğretmenlerin göreve dönmesi için Eğitim-Sen dava açtı

Açığa alınan öğretmenlerin göreve dönmesi için Eğitim-Sen dava açtı

Eğitim-Sen‘den yapılan açıklamaya göre, Kurban Bayramı öncesinde terör örgütü bağlantıları oldukları gerekçesi ile açığa alınan binlerce öğretmenin görevlerine dönmesi için Danıştay’a dava açıldı. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından 8 Eylül tarihinde Valiliklere gönderilen yazı ile 11301 öğretmen açığa alınmıştı.

TERÖR ÖRGÜTÜ BAĞLANTISI

8 Eylül tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi twitter hesabından yapılan açıklamada; Bölücü terör örgütü bağlantılı 11 bin 285 personel açığa alındı. ifadeleri yer almıştı. Açığa alınan bu öğretmenlerin neredeyse tamamı Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerdir. Açığa alınmaların başladığı günden itibaren Eğitim-Sen açığa almaları protesto etmek amacıyla çeşitli eylemlerde bulundu ve öğretmenlerin göreve iadelerini istedi. Eğitim-Sen üyesi olan ve açığa alınan öğretmenler ise kendilerinin terör örgütü ile bağlantılarının olmadığını, 29 Aralık iş bırakma eylemi, Ankara Barış Mitingi sonrası iş bırakma eylemi, Kobani grevi gibi eylemlerden bazılarına katıldıkları gerekçesi ile açığa alındıklarını ifade etmektedirler.

DANIŞTAY’A DAVA

Açığa alınan kişilerin göreve dönmeleri için Danıştay’a dava açan Eğitim-Sen, Bakan onayı ile açığa alınan öğretmenlerin görevlerine iade edilmeleri için Bakan onayının iptali için Danıştay’a dava açtı. Açığa alınan personel MEB tarafından verilecek ikinci bir kararla göreve dönebilir mi bilemiyoruz. Ancak Eğitim-Sen tarafından açılan davada Danıştay Bakan onayını iptal ederse ilgili kişiler görevlerine iade edilebilirler.  Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin açığa almalarla ilgili bireysel dava açmalarına gerek olmadığı vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM