Açığa alınan öğretmenlerin son durumunu Eğitim-Sen MEB ile görüştü

Açığa alınan öğretmenlerin son durumu hakkında, açığa alınan öğretmenlerin göreve ne zaman dönecekleri hususunda MEB tarafından resmi bir açıklama yapılmıyor. Açığa alınan binlerce öğretmen ise durumlarının en kısa sürede netlik kazanarak, belli olmasını beklemektedirler. Eğitim-Sen yetkilileri MEB ile görüşerek açığa alınan öğretmenlerin son durumlarını ve 29 Ekim ihraçlarını dile getirdi.

Açığa alınan öğretmenlerin son durumunu Eğitim-Sen MEB ile görüştü

Açığa alınan öğretmenlerin son durumunu Eğitim-Sen MEB ile görüştü

8-9 Eylül 2016 tarihinde açığa alınan öğretmenlerin çoğunluğunu oluşturduğu açığa alınan MEB personelinin durumu MEB tarafından hala netleştirilmedi. Şu ana kadar açığa alınmış ve açıkta bekleyen haklarında işlem yapılmayan öğretmen sayısı 20 bini geçti. En son 29 Ekim tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (675 sayılı KHK) ile 2219 öğretmen meslekten ihraç edildi. 29 Ekim tarihinde meslekten ihraç edilen öğretmenler arasında Eğitim-Sen üyesi öğretmenler de bulunmaktadır.Ancak açığa alınmış 9 bin Eğitim-Sen üyesinin büyük bir kısmı hakkında ise şu ana denk herhangi bir işlem sonuçlandırılmadı.

SORUŞTURMALAR SÜRÜYOR

Geçtiğimiz haftalarda ise yetkililer açığa alınan öğretmenlerin son durumu hakkında kesin bir açıklama yapamayacaklarını, inceleme ve soruşturmaların sürdürüldüğünü belirtmişlerdi. 675 sayılı KHK ile ihraçlarda ve göreve iadelerde açığa alınan öğretmenlerin durumlarının da netleştirilmesi beklenirken hala açıkta bekleyen binlerce öğretmen, MEB personeli bulunmaktadır. Açığa alınan öğretmenlere yer değiştirme yaptırımı, çeşitli kademelerden disiplin cezaları da verileceği gündeme gelmiş ancak bu konuda da resmi bir sonuç elde edilmedi. Açığa alınan öğretmenler ne zaman göreve döner bilemiyoruz, ancak açığa alınan öğretmenler arasında büyük bir kısmının Eğitim-Sen üyesi olması Eğitim-Sen’in bu konuda açıklama ve uğraşlarını arttırmıştır. Açığa alınan öğretmenlerin bölücü terör örgütü bağlantıları gerekçe gösterilerek açığa alınması aralarında suçsuz olanları daha da mağdur etmiştir. Suçlu olanların gerekli İHRAÇ ile cezalandırılması, suçsuz olan kişilerin ise GÖREVE İADE edilmesi gerekmektedir.

EĞİTİM-SEN MEB İLE GÖRÜŞTÜ

 Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada, Eğitim-Sen heyetinin MEB yetkilileri ile görüştüğü belirtildi. Açıklamada meslekten ihraç edilenlerin haksız yere ihraç edildiğinin vurgusu yapılırken, Eğitim-Sen 15 Temmuz’dan sonra kamuda yürütülen soruşturmalara cadı avı benzetmesi yaptı. 9 Kasım tarihinde MEB yetkilileri ile görüştüklerini, bakanlığın haksız, hukuksuz yere yaptığı işlemleri düzeltmesinin istendiği belirtilmiştir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM