Açığa alma ve meslekten ihraç kriterinde sendika üyeliği

MEB personelinin sendika üyeliği nedeniyle açığa alınması, sendika üyeliğinden dolayı meslekten ihraç edilmesi somut bir kriter olarak yeterli midir?

Açığa alma ve meslekten ihraç kriterinde sendika üyeliği

Açığa alma ve meslekten ihraç kriterinde sendika üyeliği

Öğretmenlerin sendika üyelikleri ne kadar bilinçli oluyor, önce bunun değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Ülkemizde kaç öğretmen üye olduğu sendikanın çizgisini bilerek, araştırarak üye oluyor acaba. Kaçı isteyerek kaçı baskı ile sendika üyesi oluyor?

ÜÇ BÜYÜK SENDİKA

MEB personel camiasının yüz binlerle ifade edilmesi nedeniyle memur ve öğretmen sendikalarının bu denli güçlenmesine büyümesine neden olmuştur. Bir nevi sendika iştahının kabardığı camiadır. Öğretmen sendikaları denilince akla gelen üç büyük sendika vardır. Şu anda en çok üyeye sahip sendika olan genel yetkili sendika Eğitim Bir-Sen, Kamu-Sen’e bağlı ve Genel Başkanlığı’na İsmail Koncuk’un geçtiği günden beri eğitim camiasında büyük ses getiren Türk Eğitim-Sen, üçüncü sendika ise son dönemde açığa alınan öğretmenler için yapılan açıklama ve eylemlerle gündemde olan Eğitim-Sen. Sendikaların üye sayıları da bu sıralamaya uymaktadır.

Üye sayılarına göre bu üç sendikanın çok arkasında olan ancak FETÖ soruşturmaları kapsamında tüm yönetici ve üyeleri açığa alınan daha sonrada yöneticileri başta olmak üzere sendikaya üye kişilerin meslekten ihraç edildiği sendika Aktif Eğitim-Sen.

AKTİF EĞİTİM-SEN

Öğretmenlerin tamamının sendika üyelik formunu isteyerek ve bilinçli bir şekilde doldurduğunu düşünmeyi ya da düşünmemeyi okuyucuların değerlendirmesine bırakıyoruz. FETÖ soruşturması kapsamında Aktif Eğitim-Sen’e üye oldukları için meslekten ihraç edilen öğretmenler ‘okul müdürü baskısı, arkadaş hatırı, iyiliklerine karşılık vb’ iyi niyet göstergesi olarak sundukları savunmalarında sendikaya bilinçli olarak üye olmadıklarını dile getirmektedirler. Özellikle 17-25 Aralık sürecinden önce Aktif Eğitim-Sen‘den  istifa ettikleri halde meslekten ihraç edildiklerini belirten öğretmenler sendika üyeliği nedeniyle mağdur olduklarını vurgulamaktadırlar.

EĞİTİM-SEN

12 bine yakın öğretmen bayramdan önce son iş gününde terör örgütü bağlantıları nedeniyle açığa alındı. Bu açıklama MEB tarafından yapıldı ve açıklamada; Bölücü terör örgütü bağlantılı 11 bin 285 personel açığa alındı. denildi. Açığa alınan yaklaşık on iki bin öğretmenin büyük bir kısmı Diyarbakır’da görev yapmaktadır. Diyarbakır’da görev yapan öğretmenler ile diğer açığa alınan öğretmenlerin neredeyse tamamı Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerdir. Eğitim-Sen yaptığı açıklamalar başta olmak üzere son eylemi oturma eylemi ile de bu açığa almalara karşı tavrını sergilemektedir.

pkk BAĞLANTISI

12 bin MEB personeli açığa alındı. Belirttiğimiz üzere resmi açıklamayı MEB yaptı ve bu öğretmenlerin bölücü terör örgütü bağlantısı nedeniyle açığa alındığını belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Diyarbakır Eğitim-Sen Şubesine yapılan ziyarette sendika yöneticilerine “Açığa alınan öğretmenlerin terör örgütü ile bağı var mı?” sorusunun sorulması gerekliydi. Daha sonra içlerinde örgüt bağlantısı olmayan ancak sendika üyeliği nedeniyle açığa alınanlar varsa bunların hakkı savunulabilirdi.

SENDİKA ÜYELİĞİ TARAF TUTMAKTIR

Sendika üyelik formu dolduran öğretmen o sendikanın yaptığı eylemleri, savunduğu düşünceleri savunmak ve o sendikaya inanmak demektir. Eğitim Bir-Sen’e üye olan öğretmen “ben bu sendikaya inanmıyorum ama hatır için girdim” diyorsa en büyük hatayı yapmıştır. Eğitim Bir-Sen’in yaşayacağı sıkıntıları da göze almış demektir. Türk Eğitim-Sen üyesi ya da farklı bir sendika üyesi kişi o sendikanın eylemlerini, fikirlerini savunmadığı halde üye olduysa göz göre göre hata yapmış demektir. Öğretmenler bu ülkenin en bilinçli, okumuş kesimidir. Öğretmen bilmeden ve bilinçsiz olarak bir sendikaya üye olması boş kağıda imza atmasına benzetilebilir.

MOBBİNG VE SENDİKACILAR

MOBBİNG sendikacılık yapan yöneticilerin, okul idarecilerinin ve sendika üyeleri tarafından üye olmayan kişilere karşı uygulanan bir suçtur. Baskı ile sendikaya üye yapılan, tehditle zorlama ile bir sendikaya üye olan öğretmenler suçla üye oldukları sendikadan suçlu çıkacaklarını bilemezler. Bugün yaşananlar göz önüne alındığında Aktif Eğitim-Sen üyesi olmuş ve suçu olmadığını düşünen meslekten ihraç edilen öğretmenler ile Eğitim-Sen’e üye olmuş pkk ile bağı olmadığını iddia eden ve açığa alınan öğretmenlerin durumu bu örneğe uygundur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM