DOLAR 5,8945
EURO 6,5008
ALTIN 281,5
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Açığa almalarda Eğitim-Sen’in 29 Aralık grevinin önemi

29 Aralık Eğitim-Sen iş bırakma grevine katılan 15 bin öğretmenin üçte biri soruşturma geçirmişti. Açığa alınan 12 bin kişi ile 29 Aralık Eğitim-Sen iş bırakma eylemine katılan öğretmenler arasında ortak yön var mı?

Açığa almalarda Eğitim-Sen’in 29 Aralık grevinin önemi
15.09.2016
A+
A-

Açığa almalarda Eğitim-Sen’in 29 Aralık grevinin önemi

8 Eylül perşembe günü MEB tarafından yapılan açıklama neticesinde, terör örgütü ile bağlantısı olan 12 bine yakın öğretmen açığa alındı. Açığa alınmalardan önce Başkaban Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalara ilk tepki Eğitim-Sen’den gelmişti. Eğitim-Sen twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda hükümeti eleştirmişti. Eğitim-Sen’in ve Başbakan’ın yaptığı açıklamalardan sonra gözler Eğitim-Sen’e çevrildi.

ÖRGÜT BAĞLANTISI OLANLAR

11 Bin 285 MEB personeli açığa alındı. Açığa alınan kişilerin hemen hemen yarısı Diyarbakır’da görevli öğretmenlerdir. Eğitim-Sen yöneticilerinin ve CHP yöneticilerinin açığa almalardan sonra Diyarbakır’a gitmeleri ve oradan basın açıklaması yapmaları Diyarbakır’da açığa alınanların sayısının ciddi bir boyutta olduğunun göstergesidir. Şu anda Diyarbakır’da çalışan öğretmenlerin yanında Diyarbakır’da, Doğu’da ve Güneydoğu’da geçen yıl çalışmış, Haziran 2016 il dışı atama ile başka ile tayini çıkmış öğretmenlerin de açığa alındığını görüyoruz. Bu da bu açığa almaların son bir aylık inceleme sürecinde olmadığı, devlet denetim mekanizmaları tarafından daha önceden tespit edildiğinin göstergesidir. Peki açığa alınan ve MEB tarafından terör örgütü ile bağlantılı olduğu söylenen öğretmen ve kamu personeli neden açığa alındı?

29 ARALIK EĞİTİM-SEN GREVİ

KESK ve ona bağlı sendikaların Eğitim-Sen ağırlıklı öğretmenlerin katılımıyla 29 Aralık 2015 tarihinde iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Savaşa Karşı Barışı Savunacağız sloganı ile 29 Aralık’ta hizmet üretmeyeceğiz diyen Eğitim-Sen 29 Aralık eylem kararı ile birlikte yaklaşık 15 bin kişi 29 Aralık 2015 tarihinde iş bırakma eylemi yaptı. 29 Aralık iş bırakma eyleminin ardından Eğitim-Sen üyesi personellere soruşturma açıldı. Türkiye’nin çeşitli illerinde bu eyleme katılan öğretmenler inceleme ve soruşturmadan geçti. Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından 30 Aralık günü internet sitesine iş bırakma eylemi savunma örneği eklendi. İş bırakma eylemi ifade örneği eyleme katılan öğretmenler tarafından kurumlarına o dönem verilmişti. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın açıklamasına göre iş bırakma eylemi kapsamında 4239 Eğitim-Sen üyesi soruşturma geçirdi. Kamuran Karaca’nın açıklaması;  evrensel.net/haber/275734/mufettislere-egitim-sen-uyelerine-ceza-talimati-mi-verildi-egitimde-cadi-avi-buyuyor

Eğitim-Sen 29 Aralık iş bırakma eylemi afişi için TIKLAYINIZ

İŞ BIRAKMA VE AÇIĞA ALMA

Yaptığımız analiz ve kaynak olarak belirttiğimiz açıklamalar doğrultusunda 29 Aralık 2015 iş bırakma eylemi nedeniyle iş bırakan öğretmenler ile açığa alınan 12 bin öğretmenin pkk bağlantısı arasında ilişki kurularak açığa alındığını söylemek doğru olmaz. Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca’nın da belirttiği üzere iş bırakma eylemine katılan kişilerin tamamı değil üçte birlik kısmı soruşturma geçirdi. Bildiğimiz kadarıyla da iş bırakma eylemi nedeniyle ceza alan olmadı ya da çok az bir ceza alındı. Açığa alınan Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin 29 Aralık iş bırakma eylemine katıldığı gerekçesi ile açığa alındığını söylemek doğru değil. Bize göre bu geçerli bir neden değildir. Zaten MEB’in açıklamasında bölücü terör örgütü bağlantısı sebep olarak açıklanmıştır.

Bir sonraki konu analizimiz Kobani eylemleri ve Eğitim-Sen bağlantısı olacak. Takip ediniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR
 1. Tarkan dedi ki:

  Sonuçta Eğitim Sen kazandı. Açığa alınan Eğitim Senliler işlerine geri döndü. Sendika davalar açtı ve kazandı. Verilen cezalar silindi. Şimdi o cezaları onaylayan kurum amirlerine soruçturma açıldı. Çünkü devleti zarara uğrattılar, hukuksuz cezalara onay verdiler. mahkemeyi kaybeden MEB dava masraflarını ödemek zorunda kaldı. DEMEKKİ NEYMİŞ? SENDİKA EĞİTİM -SENMİŞ. DİĞERLERİ NEYMİŞ??? İHRAC EDİLEN ÜYELERİNE SAHİP ÇIKMAYAN DİĞER SENDİKACIKLAR NEYMİŞ???? HADİ SÖYLEYİN?

 2. Asli dedi ki:

  Sayın site yöneticileri ben ve okuldaki 17 ogretmen arkadaşım 29 Aralıkta KESKİN is bırakma eylemine katıldığımız için gorevden alındik.Fakat siz ve sizin gibi tetikçi siteler günlerdir bizi toplumda hedef göstermeye devam ediyor.Bunun ne ahlaken ne dinen ne hukuken yeri var.Biz Allahın izniyle aklanacagiz,siz ise hukukun önünde hesap vereceksiniz.

  1. Editör dedi ki:

   Yasal hakkınızı kullanabilirsiniz. Suçlu değilseniz görevinize de dönüş yaparsınız, terör örgütü ile işbirliği içinde olan ve bize tehdit dolu mesajlar gönderen sözde öğretmenler ile zaten şu anda hukuk mücadelemiz sürüyor. Biz MEB’in açıklamaları doğrultusunda yasalara uygun hareket ediyoruz. Sizlerde yasal hakkınızı kullanabilirsiniz.

  2. türkiye dedi ki:

   bin beter olun devletine isyan eden hainleri destekleyip bu develtin maaşını alıyorsunuz haram zıkkım olsun

 3. mesut dedi ki:

  bunların illegal en ufak bir suçu varsa hukuk zaten cezasını verir ama inadına daha soruşturma açılmamışken ve tuncelideki öğretmenler görevine iade edilirken halen ”pkk lı öğretmen’manşetini kullanarak binlerce öğretmeni eşlerini ve çocuklarını hedef gösterdiğinizin farkında değilmisiniz. Yada amacınız biri bu öğretmenlerden bazılarını öldürsün de güzelim ülke karışsın düşüncesimi.Biraz vicdanlı olun herkesin çoluğu çocuğu var.Hedef göstermekten vazgeçin.

  1. Editör dedi ki:

   Biz MEB’in açıklamasına göre başlık ya da ifade kullanıyoruz. MEB, bölücü terör örgütü ile ilişkili demedi mi? Bu ne demek?

 4. mesut dedi ki:

  Yani siz bile 29 aralık grevi olduğunu biliyorsunuz ama ”ulan hükümet bir grev için bunu yapar mı?’ sorusunun cevabının EVET olmasından korktuğunuz için halen gözünüzün önündekini görmek istemiyorsunuz.Alt linkteki ”kobani eylemleri eğitimsen yazınız” art niyetinizi açıklıyor.Bari bir şerefi olan öğretmen kelimesini sitenizin isminden kaldırın.

  1. Editör dedi ki:

   Eğitim-Sen Kobani eylemi, grevi olmadı mı? 2 gün iş bırakma eylemi yapılmadı mı?

 5. Hakan dedi ki:

  Kusura bakmayın, sendikalar siyasi eylem yapmayı bıraksın işine baksın. Öğretmenlerin sıkıntılarıyla uğraşsınlar.
  Hendek kazanları savunup eylem yaparsanız sonucu böyle olur işte.
  Doğu da bütün eğitim sen liler iş bıraktı. Sanki çok iş yapıyorlardı. Doğudan okuldan dağa çıkanların haddi hesabı yok. Bunların hepsinin vebalini çekersiniz öte tarafta.

 6. Senato hero dedi ki:

  29 Aralık eylemi ile başlayan açığa Almalarda boşaltılan yerlere akp elemanları yerleştiriliyor. Yıllardır gizli devlet üyeleri ile yürütülen eğitim sen devletin düğmeye basması ile ihraç adı altında kamudan atılma ve azınlığın gücünü kırma operasyonu başladı. Belediyeler ve tüm kamu çalışanlarına operasyonlar yapılacak herkes facebook hesaplarını gözden çıkarsın büyük bir operasyon başlıyor.

  1. Hakan dedi ki:

   Eğer teröre destek verirseniz, vermeye devam ederseniz her türlü operasyona hazır olun tabi ki.

 7. öğretmen ders verir dedi ki:

  Bal gibi de 29 aralik eylemnden dolayi fakir fukara ogretmenleri aciga aldilar.yukarda Allah var.Ondan öte adalet ondan öte hukuk yok…!

  1. civan dedi ki:

   sendika neyin kafasinda arkadaşinda dediği gibi bal gibi 29 aralik eyleminden dolayi açiğa alındılar başka hiç birşey değil.