Açıkta bekleyen öğretmenler, haksız yere ihraç edilenler göreve iade edilsin

Göreve iadelerin olduğu yeni KHK çıkması beklenirken Eğitim Bir-Sen tarafından açıklama yapıldı.

Açıkta bekleyen öğretmenler, haksız yere ihraç edilenler göreve iade edilsin

Açıkta bekleyen öğretmenler, haksız yere ihraç edilenler göreve iade edilsin

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada “FETÖ’nün temizlenmesi de mağduriyetlerin giderilmesi de adaletin gereğidir” ifadelerine yer verildi. Mor Beyin yazılımının ortaya çıkartılması ile birlikte mağduriyetlerin gün yüzüne çıktığına işaret eden sendika FETÖ ile mücadelede “çok dikkatli, adil ve hızlı olunması gerektiği” vurgusu yaptı.

15 AYDIR AÇIKTA BEKLEYENLER VAR

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada 15 aydır açıkta olduğu hâlde hakkında hiçbir işlem yapılmayan kamu personellerinin ve öğretmenlerin olduğuna değinilirken “hâlâ açıkta bekleyen, haksız yere ihraç edildiği hâlde yargı kararları ve teknik inceleme neticesinde masum olduğu ortaya çıkan kamu görevlileri ivedilikle adalet bekliyor” ifadesine yer verildi. Kamuda yürütülen FETÖ soruşturmasında açığa almalarda hızlı hareket edildiği masumiyeti ispatlananların da haklarının aynı hızda ve titizlikte iade edilmesi istendi.

EBS: KAMU VİCDANI YARALANMAKTADIR

Sendika açıklamasında 15 Temmuz sonrası FETÖ/PDY soruşturmalarında çok sayıda eğitim çalışanının, MEB personeli çalışanın açığa alındığını hatırlatırken “Bu kişilerin, haklarında verilen beraat veya kovuşturmaya yer olmadığı kararlarına ya da haklarında hiçbir adli işlem yapılmamasına rağmen halen açıkta bekletilmeleri hukuka aykırı olduğu kadar adalet duygusunu ve kamu vicdanını da yaralamaktadır.” denildi. Darbe içerisinde bulunan örgüte destek sağlayan kişilerin gereken cezaya çarptırılmasının önemli olduğunun altı çizilen açıklamada masum olduğu halde zarar görenlerin daha fazla zarar görmemesinin sağlanması da o kadar önemlidir vurgusu yapıldı.

“Terör örgütleriyle bağlantısı olan hiçbir kamu görevlisinin kamu görevi ifa etmesine müsaade edilmemeli, bunlar gerekli cezaya çarptırılmalıdır. Kumpaslar neticesinde veya kişisel garezlerle haksız yere ihraç edilmiş veya açığa alınmış kişilerin de görevlerine dönmelerini sağlamak adaletin gereğidir.”

ifadelerine yer verilen Eğitim Bir-Sen’in yazılı açıklamasında Bakanlıkların yaptığı açığa alma işlemleri kadar valilik veya kaymakamlıklarca kendi personeli hakkında icra edilen işlemleri de aynı hassasiyetle takip etmelidir denildi. Valilik veya kaymakamlıklarca açığa alınan sonrasında FETÖ bağının olmadığı anlaşılarak masum oldukları ortaya çıkan kişilerin de göreve başlama işlemlerinin mülki idare amirlerince hızla yerine getirilmesi talep edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. Sayın genel başkanım:’ haksız yere ihraç edilenler ,göreve iade edilsin’ diyorsunuz.Dostların sizi alış verişte görmesi yetmiyor….Elbette haksız yere ihraç edilenler iade edilmeli.Ama ihraç kriterlerinin hukukla bağdaşması gerektiğini söylemiyorsunuz.Mesele hukukun ölçü alınıp alınmamasında..Sadece üyelerinizin mi, yoksa madurların yanında mısınız? Bunu merak ediyoruz .

  2. Şimdi iki gün sonra uyduruktan bi KHK çıkacak. Üç beş iade olacak. Ebs de dicek kii haa ben dediydim bak sözüm dinleniyor. Acıyın dedik acıdılar edebiyatı yapacak. Sonra da mağdurun haklının yanındayız vatana can feda diyecek!! Köse başı beklerim vay benim emeklerim!!!

  3. Eğiti bir sen gerçekten hakkı bilse gözetse kendileri de bir sendika sendika üyeliğinden özellikle 15 temmuzdan aylar önce istifa edilmiş sendikadan ihraç olmayacaiını Allah rısası için söylerler;ama bunu söyleyecek kadar ne cesatetleri var ne adalet duyguları var.

  4. Eğitim birsen istese 1 haftada bütün suçsuzlar iade edilir ama adamlarında umrunda değil beraat edenler takipsizlik alanların suçu nedir herkes kendinden korkuyor adalet kaybolmuş mumla aranıyor cesur bir yürek çıksa bu haksızlıktır derse bu iş biter

  5. Burda yapılan haberide yazılan yorumuda insanların çektiği çileyide hiç kimse duymuyor görmüyor yada görmezden geliyor, Bizim sesimiz kim duyacak neden televizyonda hiç haber yapılmıyor.

  6. Gözlerim yaşardı tilkiye tavuk sever misin demişler tilki de güldürmeyin beni demiş

  7. Ya iyi de başkanım. Ne iade etceniz bizi boşverin bizi artık. Belki de hala çalışanlar içinde gizli gizli içten içten fetöyü sevenler vardır. Ben bu tereddütle çocuğumu okula gönderemem. Nasıl güvenecem öğretmenlere. Mevcut tüm öğretmenler atılsın. Yeniden mülatla alım yapılsın. Lütfen sesimizi duyun. Buradan yetkililere sesleniyorum. Sesimiz olun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk