DOLAR 5,7642
EURO 6,4071
ALTIN 276,6
BIST 99.101
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Ali Yalçın; 4. Dönem toplu sözleşme masasına daha güçlü oturacağız

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sendikasının programında yaptığı açıklamada Ağustos ayında yapılacak olan 4.Dönem toplu sözleşmesine değindi. Yalçın üye sayısında hedeflerinin 1 milyon 111 bin 111 üye olduğunu yineleyerek, masaya güçlü oturacaklarını belirtti.

Ali Yalçın; 4. Dönem toplu sözleşme masasına daha güçlü oturacağız
22.03.2017
A+
A-

Ali Yalçın; 4. Dönem toplu sözleşme masasına daha güçlü oturacağız

2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri 2015 yılının Ağustos ayında gerçekleşti ve yetkili sendika ile hükümet mutabakata vardı. Yetkili sendika olmanın en önemli kazanımı toplu sözleşme masasında hükümet ile görüşen taraf siz oluyorsunuz. Memurun, öğretmenin, çalışanın hakkını savunmak, sıkıntısını ve ihtiyacını dile getirmek yetkili sendikanın görevi. Mayıs 2015 sendika aidatları kesintilerine göre yetkili sendika olan Memur-Sen 2016-2017 yılları içerisinde zam oranları, özlük ve mali haklar konusunda toplu sözleşmeyi imzalayan taraf olmuştu.

ALİ YALÇIN: 1 MİLYON 111 BİN 111 ÜYE OLACAĞIZ

2017 yılı 15 Mayıs kesintilerinde en çok üyeye sahip olan sendika yetkili olacak ve 2018-2019  yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetle masaya oturan taraf olacak. Hem kamu personelleri hem de MEB personelleri için şu anda 1 milyona yaklaşan üye sayısı ile Memur-Sen toplu sözleşme görüşmelerinde yer alacak sendika olmayı garantiledi diyebiliriz. Memur-Sen’e en yakın sendika Türkiye Kamu-Sen’in 450 bin civarı üyesi bulunmaktadır. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada 15 Mayıs’ta 1 milyon 111 bin 111 üye hedefini gerçekleştirerek Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerine daha güçlü oturacaklarını belirtti.

TERCİH YİNELENDİ; EVET

MEB Şura Salonu’nda gerçekleştirilen “Memur-Sen’e Davet, Tercih Evet” buluşmasında konuşma yapan EBS Genel Başkanı Ali Yalçın, referandum meselesinin sadece siyasete bırakılamayacağını vurgulayarak bu meselenin hayati öneme sahip olduğunu açıkladı. Eğitim-Bir-Sen eski başkanı, Ankara Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu’nun da katıldığı programda Gündoğdu’da açıklamalarda bulundu. Gündoğdu özgürlük mücadelesinin Memur-Sen ile başladığını ifade ederken, Memur-Sen’in kamuda büyük sorumluluklar aldığını ve yerine getirdiğini açıkladı.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. MEHMET BAYRAKCI dedi ki:

  Kamuda çalışan programcı-çözümleyici unvanlı personele ek göstergelerinin en az 3600 olması,th sınıfı a bendinde şehir planlayıcısından sonra gelmek üzre değer-lendirilmesini;
  2-hizmeti 20 yıl olan şef unvanlılara ek göstergesi 3000,hizmeti 20 yıldan fazla olan şef unvanına sahip kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmesi için başvurum tis komisyonuna iletilmesi sağlanmış olduğu inancımızı muhafaza etmekle birlikte çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 2. Recep Sakallı dedi ki:

  Ne olur hükümet ne verirse onu kabul edin,alın.Yoksa daha düşüğüne imza atıyorsunuz.Biz mağdur oluyoruz sonra…

 3. zeyneo dedi ki:

  niye bu memur sendiklari da isci sendikalari gibi zam istemiyir hep yuzde 2 yuzde 2bucuk yuzde 3yuzde 3 bucuk

 4. Öğretmen dedi ki:

  Sayın okul müdürleri nöbet ücretinden epey rahatsız. Bende diyorum ki nöbeti isteyen tutsun ve ücreti alsın. Bunu maddeler arasında inşallah görürüz.çok insan var nöbet tutmak istemeyen(mesela ben) o riski oo paraya almaya gerek yok. Inşallah maddeler arasında buda olur.

 5. Tarkan dedi ki:

  An itibariyle enflasyon %11.29… 🙂 Satıcı sendikanın imzaladığı oran ise %3+3=6 veeee enflasyon farkı maddesi konmamış. Yenilen kazık: eksi (-)%5.29 Başka sorusu olan yoksa DAAALINNNNN! ebs’LİLER!. 🙁

 6. Yüksel Yeniyapı dedi ki:

  Eşitlik hakkaniyet adelet istiyoruz, İlkokul müdürleri adına nöbetlerin ek dersleri nedeniyle mağdur olduk.Yardımcısı kadar ek ders alamayan müdür pozisyonuna düşürüldük..Eğitim Birsen yönetimi ; Okul müdürüne 20 saat müdür yardımcısına 21 saat, lütfen bu durumun düzelmesi için adaletli bir formül bulun !!! Eğitim Birsen üyesi

 7. hakkı dedi ki:

  evet son toplu sözleşmede enflasyon farkını bile almadan maaş zammını hiç etmiştiniz. bu defa nasıl bir yol izleyeceksiniz acaba.

 8. erdal dedi ki:

  HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜKLERİNDE
  NÖBET ÜCRETİ SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

  Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinde nöbet ücreti sorunu ve ek ders ücretleriyle ilgili sorunlar 3 farklı başlıkta değerlendirilebilir.
  1- İlkokul, ortaokul ve liselerde olduğu gibi mesai saatleri içindeki nöbet ücreti sorunu.
  2- Normal mesai saatleri dışındaki nöbet ücreti sorunu
  3- Tam gün tam yıl uygulaması ile oluşan adaletsizlik.

  1-Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde Müdür yardımcılarının görev ve sorumlulukları başlığı altındaki 10. maddenin ç bendinin 4 numaralı alt bendinde müdür yardımcısının görevleri arasında “nöbet çizelgelerinin hazırlanması, müdüre onaylatılması, öğretmenlerin ve diğer görevlilerin nöbet görevlerinin kontrol edilmesi” olduğu belirtilmektedir.
  Yine yönetmelikte Defterler başlığı altındaki 65. maddenin 1. fıkrasının g bendinde “nöbet defteri” tutulacak defterler arasında belirtilmiştir.
  Halk Eğitimi Faaliyetlerinin Uygulanmasına Dair Yönerge’nin Öğretmenler başlığı altındaki 7. maddesinin 2. fıkrasının v bendinde “Nöbet çizelgesine göre nöbet tutarlar.” ifadesi öğretmenlerin nöbet görevi olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.
  Hem yönetmelik hem de yönergede nöbet görevi olduğu, nöbet defterinin ise tutulacak defterler arasında olduğu açık bir şekilde ifade edilmiş olup gerekli yasal düzenlemenin yapılarak halk eğitimi merkezi öğretmenlerine ve müdür yardımcılarına da nöbet ücretinin ödenmesi gerekir.
  Daha önce nöbet ücreti alamayan müdür yardımcılarının sorunu nasıl yönetmelikte yapılan düzenlemeyle çözülebilmiş ise yine aynı çözüm halk eğitimi merkezleri için de geçerli olabilir. 2016 ve 2017 yılına ait Toplu Sözleşme Mutabakatı; “Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil)…” hükmü yer aldığı için, sadece örgün eğitim kurumlarında görevli müdür yardımcıları ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi hükmü bulunduğundan halk eğitim merkezlerindeki müdür yardımcıları ve öğretmenlerine nöbet tutmalarına karşılık nöbet ücreti ödenmemektedir. Bu kadar çok personel olan bir camiada (MEB’de), halk eğitimi merkezlerinde görev yapan kaç öğretmen ve müdür yardımcısı var ki ücret ödenmekten kaçınılmış.
  Halk eğitim merkezlerindeki müdür yardımcıları ve öğretmenlerine nöbet tutmalarına karşılık nöbet ücreti ödenmemesi sorununun çözümü için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mevzuat düzenlemesi yapılması gerekmektedir.
  Şayet halk eğitimi merkezlerinde öğrenci yok gibi bir yaklaşım varsa kurslarımızda 18 yaş altı birçok öğrenci/kursiyer mevcuttur. Nöbet ücretini öğrenciye bağlamanın sağlıklı bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum.

  2-Yönetmelikte Müdür yardımcılarının görev ve sorumlulukları başlığı altındaki 10. maddenin 2. fıkrasının c bendinin 5 numaralı alt bendinde müdür yardımcısının görevlerini tarif ederken “Merkezlerde çalışma saatleri dışındaki nöbet görevinin yerine getirilmesi” demektedir.
  Yönetmeliğin 37. 38. ve 39. maddelerinde eğitimlerin yıl boyunca; hafta içi ve hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatillerinde, mesai saatleri dışında verilebileceği belirtilmiş olup Yönergenin tanımlar başlığı altındaki 3. madde 1. fıkra g bendi, merkezin çalışma saatlerini “Merkez: Yaygın eğitim etkinliklerini hafta sonu tatilleri ve akşam saatleri de dâhil olmak üzere 07.00-24.00 saatleri arasında yürüten halk eğitimi merkezlerini” şeklinde belirtmiştir. Ancak mesai saatleri dışında kimin nasıl bir planlama ile nöbete kalacağı ve bu nöbetlerin nasıl ücretlendirileceği yönetmelikte ve yönergede tarif edilmemiştir. Merkezin, yönergeye göre etkinlik düzenleyebileceği 07-24 saat aralığı ve cumartesi ile pazar günlerini kapsayan çalışma saatleri normal mesai saatinin 2 katını aşan bir zaman dilimini kapsamaktadır.
  Mevcut durumda ise hafta içi mesai saatleri dışında, hafta sonları, yarıyıl ve yaz tatillerinde kurslarımız devam etmektedir. Nöbetçi olan müdür yardımcısı hafta içi sabah saat 08.00’da mesaiye başlayıp kursların bittiği saate kadar nöbet tutmaktadır. Bu saat kursların bittiği saate göre 20.00 da olabilir, 22.00 da olabilir, 24.00 da …. Yine hafta sonları merkez binada kurs açılması durumunda yine bir müdür yardımcısı nöbete kalmaktadır. Mesai saatleri dışındaki bu nöbetin herhangi bir ücret karşılığı yoktur. Bu uzun çalışma zaman aralığının şartları ve ücretlendirilmesi mevzuatta detaylı bir şekilde düzenlenmelidir. Bu haksızlığın giderilmesi için müdür yardımcılarının tutmuş oldukları nöbete hakkaniyet sınırları içerisinde ücret ödenmelidir.

  3-Tam gün tam yıl uygulaması ile ilgili işlemler Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir. Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde tam gün tam yıl uygulamasının saatleri 07.00-22.00 olarak belirtilmişken Halk Eğitimi Faaliyetlerinin Uygulanmasına Dair Yönergede 07.00-24.00 saatleri arasında etkinlik düzenleyebileceği belirtilmiştir. Tam gün tam yıl uygulamasının Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğine de eklenmesi gerekir.
  Tam gün tam yıl uygulamasında haftalık ek ders ücretleriyle ilgili de bir garip uygulama vardır. Normalde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde görev yapan müdürler 20 saat, müdür yardımcıları ise 18 saat ek ders almaktadır. Merkez, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 154. Maddesine binaen tam gün tam yıl kapsamına alınırsa merkezlerde hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dâhil olmak üzere gerektiğinde 07.00-22.00 saatleri arasında yıl boyunca kurslar düzenlenebilmekte ve açık bulundurulmaktadır. Tam gün tam yıl uygulamasına geçen kurumlarda müdür ve müdür başyardımcısının ek dersi; Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar Ekindeki Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Haftalık Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Çizelgeye göre haftalık 20 saatten 30 saate çıkarken müdür yardımcısının 18 saat olan haftalık ders saati değişmeden 18 saat olarak kalmaktadır. Müdür ve müdür başyardımcısının ek ders saatleri %50 artarken müdür yardımcısının ek dersinin aynı kalmasını adil değildir. Tam gün tam yıl uygulamasına geçen bir kurumun iş yükü ve mesai saatleri artmakta ve artan bu iş yükünü müdür ve müdür yardımcıları birlikte yapmaktadır. Tam gün tam yıl uygulamasına geçen merkezlere müdür yardımcılarının da haftalık ek ders saatlerinin %50 arttırılması gerekmektedir.

  Yukarıda da görüldüğü gibi halk eğitimi merkezi öğretmen ve özellikle de müdür yardımcılarının nöbet görev ücretlerinde ve tam gün tam yıl uygulamasında müdür yardımcılarının ek ders ücretlerinde haklı talepleri olup;
  Yetkililerden ve sendikalardan bu konuya ilgi ve çözüme yönelik girişim bekliyoruz.

  Halk Eğitim Öğretmenleri ve Müdür Yardımcıları

 9. Tarkan dedi ki:

  Satar satar. Daha önce de sattı şimdi de sataaaar! Eğitim-Bir-sen satar…

 10. Yasinhakki dedi ki:

  Nobeti,aktif olarak ogretmen tutacak ,velilerle,ogrencilerle,yazililarla, dersleriyle,cocugun herseyiyle ogretmenler ilgilenicekler,yanimda mudur yardimcim olsun diye okula fazla ogrenci kaydedecekler bide utanmadan,sikilmadan ogretmenin nobet ucretine mi goz dikecekler…Tabi hakkiyla o koltuga oturanlara degil sozumuz…Torpil listeleriyle o koltukta oturanlara…

 11. Okul Müdürü dedi ki:

  Okul idarecilerinin 4 yıllığına görevlendirilmesi sonrası bulunduğu ilin hangi okulundan başlayacağı belli olmaması, 4 yıl gibi kısa süre sonunda idareciler stratejik planının sonucunu dahi görmeden görevlerinden ayrılacak olmaları performans düşüklüğü yaşamakta buna bir çözüm bulunmalı tüm sorumluluk okul müdüründe ve yardımcılarında olmasına rağmen okul müdürlerinin ek ders konusunda öğretmenlerden geri kalması adalet değil sayın başkanım.

 12. EFE dedi ki:

  SAYIN BAŞKANIM;
  OKUL MÜDÜRLERİ NÖBET ÜCRETİ KONUSUNDA MAĞDUR KALDILAR.
  BU DURUMUN “TOPLU GÖRÜŞMELERDE OKUL MÜDÜRLERİNİN LEHİNE” BİR SONUÇ ALMANIZI BEKLİYORUZ.
  TÜM SORUMLULUK BİZDE.ANCAK MAĞDUR DURUMDAYIZ
  SAYGILARIMLA.