Ali Yalçın; Doğuda çalışan öğretmenlere teşvik, ek tazminat verilmelidir

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın “İstihdamda zorluk çekilen bölgelerde teşvik edici bir program uygulanmalı” açıklamasında bulundu.

Ali Yalçın; Doğuda çalışan öğretmenlere teşvik, ek tazminat verilmelidir

Ali Yalçın; Doğuda çalışan öğretmenlere teşvik, ek tazminat verilmelidir

Memur-Sen’in Van’da gerçekleşen toplantısına katılan Genel Başkan Ali Yalçın burada yaptığı açıklamalarda öğretmenlere teşvik isteklerini dile getirdi. Kamuda istihdam şeklinin tamamen kadrolu olması gerektiğini vurgulayan Yalçın, vicdanları yaralayan istihdam şekillerden vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KAMUYA ATAMALAR KADROLU YAPILSIN

“Kamuda kadrolularla diğer istihdam şekillerinde görev yapanlar arasında birçok fark var. Yapılan iş aynı ama haklar farklı. Vicdanları yaralayan, hakkaniyetli olmayan bu istihdam biçimine son verilmelidir. ” açıklamasında bulunan Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın “Sözleşmeliler ve kadrolular arasında açılan makas kapatılmalıdır” dedi. Sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler arasında yaşanan farklılıkların git gide artmasından dolayı oluşan açığın kapatılması gerektiğini ifade eden Ali Yalçın “Sözleşmelilerle kadrolular arasında giderek açılan bir makas var. Şu konuda eşit değiliz, bu konuda eşit değiliz, o konuda eşit değiliz. Bu konulardaki makas farkı kapatılmalıdır” açıklamasında bulundu.

TEŞVİK PROGRAMLARI HAYATA GEÇİRİLMELİDİR

Van’da yaptığı konuşmada Van’dan örnek veren Ali Yalçın “Van’a ve bölgeye ilişkin teşvik edici bir program uygulanmalı, ek tazminat oranları artırılmalı, Van ve diğer iller bir cazibe merkezi haline getirilmelidir” açıklamasında bulunurken Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerde görev yapan öğretmenler, kamu personelleri için ciddi teşvikler hayata geçirilmelidir dedi.

“İnsanların burada görev yapmasını teşvik edecek uygulamaları hayata geçirmek gerekiyor. İnsanlar hem buraya gönüllü olarak gelmeli hem de bölgenin ekonomisi hareketlenmeli. Bu bölgeye ilişkin güncellemeler yapılmalı ve en az bir maaş ya da yarım maaş olacak şekilde bir ikramiye düşünülmeli. Buraya gelen insanlara bu fırsat sunulmalı ki, istihdam artsın, bu yörelere gelen kamu görevlilerinin arayışı ortadan kalksın.”

Açıklamasında bulunan Ali Yalçın öğretmenler ile kamu çalışanları için teşvik taleplerini yineledeklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM