Ali Yalçın; Eğitim Bir-Sen sonuna kadar sözleşmeli öğretmenlerin yanındadır

Sözleşmeli öğretmenler aile bütünlüğü başta olmak üzere mağduriyetlerini dile getirmek ve destek için Eğitim Bir-Sen’i ziyaret etti.

Ali Yalçın; Eğitim Bir-Sen sonuna kadar sözleşmeli öğretmenlerin yanındadır

Ali Yalçın; Eğitim Bir-Sen sonuna kadar sözleşmeli öğretmenlerin yanındadır

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlerin açıklamalarını dinledi ve sonuna kadar sözleşmeli öğretmenlerin yanlarında olduklarını vurguladı. Sözleşmeli öğretmenlerin yaşadıkları mağduriyetleri ve içinde bulundukları sorunları yakından bildiklerini, takip ettiklerini açıklayan Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlerin hak kayıpları olduğuna değinirken “Bizim önceliğimiz her zaman hak kaybının telafisidir.” dedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER MAĞDUR EDİLİYOR

2011 yılında sözleşmeli öğretmenliğin kaldırıldığını hatırlatan Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, o dönem verdikleri mücadeleyi şimdi de verdiklerini belirtti. “ile bütünlüğü her vatandaşın olduğu gibi eğitimcilerin de en doğal hakkıdır. Aile birliği bizim için temel insani ve İslâmi bir haktır. 2011 yılında sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılmasında verdiğimiz mücadeleyi bugün de aynı kararlılıkla sürdürüyoruz.” ifadelerini kullanan Ali Yalçın “Uygulamanın yeniden hayata geçirilmesi, geçmiş tecrübelerden ders alınmadığını bizlere göstermektedir. Bugün verdiğimiz mücadeleyle sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kalıcı olarak kaldırılmasını hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Sözleşmeli öğretmenlerden Eğitim Bir-Sen’e ziyaret;

Sözleşmeli öğretmenler, Ali Yalçın

TEŞVİK UYGULAMASI İLE SORUN GİDERİLİR

Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezinde sözleşmeli öğretmenler ve aileleri ile bir araya gelen genel merkez yöneticileri sözleşmeli öğretmenlerden gelen soruları da yanıtlandırdı ve mağduriyetlerini dinledi. “Sözleşmeli olarak gönderilen arkadaşlarımızın çoğu yeni mezun. Başka bölgeden biriyle evlendiğinde doğal olarak ayrılık meydana geliyor, aile parçalanıyor. Aile bütünlüğünün korunamaması öğretmenlerimizin moral ve motivasyonunu olumsuz etkiliyor. Bu durum da doğrudan eğitimde verimliliğin düşmesine neden oluyor. Bu sorunda çözüm yolu ise kesinlikle teşviki devreye sokmak ve insanları da orada zorunlu olarak tutmak gibi bir seçeneği devre dışı bırakmaktan geçiyor. Bizim genel yetkili sendika olarak oturduğumuz tüm toplu sözleşmelerde istihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik ve ek tazminat uygulaması isteğimiz yer alıyor. Bu sorunun çözümü önemli çünkü temelde aile bütünlüğünün sağlanmasının önünde bir engel” açıklamasında bulunan Genel Başkan Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlik yerine teşvik uygulaması ile sorunun ortadan kaldırılacağını açıkladı.

Sözleşmeli öğretmenler
AİLE BÜTÜNLÜĞÜ VE ÇOCUKLAR

“Sistemdeki aksaklıklarda yine en büyük mağduriyeti çocuklarımız yaşıyor. Aile bütünlüğünün sarsılması hem çocukların hem de diğer aile fertlerinin her geçen gün daha büyük zararlar görmesine neden oluyor. Bu sistemde çocuklar ya annesiz ya da babasız büyümek zorunda bırakılıyor” açıklamasında bulunan Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünde en çok mağduriyetin çocuklara yansıdığını vurguladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN YANINDAYIZ

Mağduriyetin giderilmesi için çalıştıklarını belirten Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlerin sonuna kadar yanında olduklarını ifade etti. Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamasını “İstihdamda güçlük çekilen yerlere teşvik konulmadığı sürece bu tartışma artarak devam edecektir. Bu konuda sonuna kadar yanınızdayız. İkili ortamlarda, toplu sözleşme masasında, KPDK’dan tutun KİK toplantısına varana kadar her türlü platformda bu konuyu özellikle dile getiriyoruz. Eğitim-Bir-Sen yetkili sendika olarak sonuna kadar yanınızda. Bu mesele bizim için temel insani ve İslâmi bir haktır. Aile bütünlüğünün sağlanmasını istemekten daha temel bir hak olabilir mi? 2011’de bu süreci başarıyla sonuçlandıran kitle olarak bugün yine aynı şekilde duruşumuzdan ödün vermeden dile getirmeye devam edeceğiz.” ifadeleri ile tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Ali Yalçın bey biz sozlesmeli ogretmenlerin es durumu ve diğer magduriyetlerimizi dile getirdiğiniz için bu konuda çalışmalar başlattığımız için çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki sizlerin duyarlılığı sayesinde bu sorunlarımıza bir çözüm bulunacaktir.

    zi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Beyaz Yunus