Ali Yalçın; ek dersler ile ilgili adaletsizliği çözmek için mücadele ediyoruz

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ek derslerde yaşanan adil olmayan hususları toplu sözleşme masasına taşıyacaklarını ve sorunu çözmek için mücadele edeceklerini açıkladı.

Ali Yalçın; ek dersler ile ilgili adaletsizliği çözmek için mücadele ediyoruz

Ali Yalçın; ek dersler ile ilgili adaletsizliği çözmek için mücadele ediyoruz

Ankara’da düzenlenen sendika programında sendika yöneticileri ve sendika üyeleri ile bir araya gelen Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın toplu sözleşme masasında birçok sorunu öğretmenler lehine sonuçlandırdıklarını hatırlatarak, önümüzdeki günlerde oturacakları toplu görüşme masasında ek ders esaslarında yaşanan adaletsizliği de çözmeye çalışacaklarını vurguladı.

EK DERS BİRİM ÜCRETLERİ ARTMALIDIR

Ek ders hesaplama işleminde kullanılan ek ders birim ücreti 140 gösterge rakamının 250 gösterge rakamına çıkartılmasını gerektiğini açıklayan Ali Yalçın, okul yöneticilerinin derse girme zorunluluğunun da kaldırılması gerektiğini ifade etti. İdarecilerin derse girme zorunluluğunun kaldırılmaması durumunda ise tüm yöneticilerin haftada iki saat ders okutma zorunluğu olmasını isteyen Yalçın, buna karşılık da yöneticilerin istemeleri halinde haftada altı saate kadar derse girebilmesi gerektiğini belirtti.

İDARECİLERİN EK DERSLERİ ARTTIRILMALIDIR

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ikili eğitimden dolayı okul müdürü, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı için haftada iki saat ek ders ödenmesini düşük bulduklarını, ikili eğitim ek ders ücreti için idarecilere haftada 10 saat ek ders ödenmesini talep ettiklerini belirtti. Okulların türüne bakılmaksızın tüm kurumlarda görev yapan okul müdürlerine haftada 35 saat ek ders ücreti verilmesi gerektiğinin altını çizen Ali Yalçın, müdür başyardımcılarına haftada 30 saat, müdür yardımcılarına haftada 27 saat ek ders ücreti ödenmesini istedi.

Ali Yalçın idarecilerin ek dersleri ile ilgili toplu sözleşme masasın götürecekleri hususları şu şekilde açıkladı;

Okulların türlerine bakılmaksızın ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı olmak üzere, eğitim kurumu müdürlerine haftada 35 saat, müdür başyardımcılarına haftada 30 saat, müdür yardımcılarına haftada 27 saat ek ders ücreti ödenmelidir. Bu ücretlerin tam gün tam yıl eğitim yapılan okul ve kurumlar ile yatılı ve pansiyonlu okullarda görev yapan eğitim kurumları yöneticilerine ise haftada 10 saat fazla ödenmelidir. Bu teklif üzerine mutabakat sağlanamaması halinde örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli müdürler ve müdür başyardımcıları yönünden haftada ilaveten 3 saat yönetim görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmelidir. Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurslarda 250 öğrenci sayısı ve katları esas alınmak suretiyle hafta içi mesai saatlerinden sonra ve hafta sonlarında birden fazla müdür yardımcısına görev verilebilmesi, fiilen bu görevi yerine getiren bütün yöneticilere haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmesi konusunu toplu sözleşme masasına taşıyarak, bunların gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz.

ogretmenlericin.com olarak Ali Yalçın tarafından yöneticiler için istenen ek ders ücretlerinin toplu sözleşmede ödenmesini imkansızı yakın olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca Eğitim Bir-Sen resmi internet sitesinde gördüğümüz haber açıklamasına dayanarak; ek ders birim ücreti hesaplama işleminde 140 gösterge rakamının 250 ye çıkartılması dışında Ali Yalçın’ın öğretmenlerin ek dersleri ile ilgili bir açıklama yapmadığını görüyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. 9 yıl Eğitim Bir Sen’de üye kaldım.Aktif Eğitim Sen’de bir buçuk yıl… 672 s.khk ile ihraç edildim. Keşke aynı vicdani ızdırabı khk ile haksızca ihraç edilenler için de duyduğunuzu gösterebilseydiniz…

  2. Adalet mi? Güldürmeyin bari…92 puanla müdür yardımcısı olamadım.Ben tercih yaparken hiçbir yer açmadılar.Malum sendikalı olanlar puansız olanlar sınava dahi girmemiş olanlar şimdi görev yapıyorlar.Bu mu adalet? Kimin nereye atanacağı torpil listeleri belliyken hakkımı haram ediyorum.Kim önüme gectiyse haksız hukuksuz haram olsun.iman hak hukuk adalet vicdan herkese nasip olmuyormuş.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM