Ali Yalçın; iş güvencesi kırmızı çizgimizdir, liyakat, kadrolu atama istiyoruz

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın iş güvencesi, kamuda liyakat, kadrolu atama ve öğretmen performans değerlendirme sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Ali Yalçın; iş güvencesi kırmızı çizgimizdir, liyakat, kadrolu atama istiyoruz

Ali Yalçın; iş güvencesi kırmızı çizgimizdir, liyakat, kadrolu atama istiyoruz

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada iş güvencelerinin kırmızı çizgileri olduğunu vurguladı. Ankara 1 No’lu Şube tarafından düzenlenen organizasyonda sendika yönetici ve üyelerine açıklamalarda bulunan Ali Yalçın “İş güvencesi dokunmak, kaosa davetiye çıkarmaktır.” dedi.

İŞ GÜVENCESİNE DOKUNMAK KAOS ÇIKARTIR

“İş güvencesi dokunmak, kaosa davetiye çıkarmaktır. Sadece kamu görevlilerinin değil, milletin de hukukunu gözeten bir bakışla bunu söylüyoruz. Birçok sorunumuz var ve bunlara kalıcı çözüm bulunmasını istiyoruz. Performans değerlendirme taslağının bir an evvel geri çekilmesini, şiddete karşı seferberlik başlatılmasını, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini, mülakatla atama yönteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz” açıklamasında bulunan Ali Yalçın kamuda kariyer ve liyakati baz alan bir sistemin kurulması gerektiğini savunduklarını hatırlattı. İş güvencesi üzerinde yapılacak değişikliklerin kabul edecekleri bir durum olmadığının altını çizen Ali Yalçın “İş güvencesinin kaldırılması ya da esnetilmesi formatlı bir değişiklik yapılması bizim kabul edeceğimiz bir şey değildir.” dedi.

LİYAKAT VE KARİYER MERKEZLİ SİSTEM

Kamu çalışanlarının iç huzurunun sağlanmasının önemli olduğunu belirten ali yalçın iç huzurun sağlanmadan iş huzurunun sağlanamayacağını ifade etti. Kamuda yaşanan problemlerin en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerektiğini açıklayan Ali Yalçın yaşanan sorunların çözülmesi içinde bürokratik sisteme neşter vurulması gerektiğini ifade etti. Kamuda kamu yönetiminin liyakat ve kariyer merkezli yapılandırılması gerektiğini vurgulayan Ali Yalçın “Kamu yönetiminde aksayan yönleri biliyoruz. Kamu yöneticilerinin yeterlilikleri, yöneticilerin kişisel, mesleki gelişimi ve yönetici seçme süreçleri ile ilgili sorunlar var. Bu sorunların çözümüne yönelik bir çalışma yaptık ve ‘Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi’ isimli bir rapor yayımladık. Kamu kurumlarına yönetici seçme sistemine ilişkin önerilerimizin dikkate alınması durumunda, birçok sorun çözüme kavuşturulmuş olacaktır.” dedi.

ÖĞRETMEN PERFORMANS SİSTEMİ

Öğretmen performans değerlendirme sistemi taslağının geri çekilmesini savunduklarının altını çizen Ali Yalçın, performans sisteminin öğretmenlerin itibarlarına zarar verdiğini ifade etti. “Öğretmeni güçlendirecek, donatacak, koruyacak tedbirler almak yerine onu hedef alan saldırılar karşısında sessizliğe gömülmenin akılla, mantıkla izah edilecek bir yanı yoktur. Bu mesele hepimizi, bütün toplumu ve geleceğimizi ilgilendirmektedir. Daha fazla zaman kaybedilmeden harekete geçilmeli; güvenli yarınlar için, geleceğimiz olan gençleri yetiştiren eğitimcileri şiddetten korumak için gereken önlemler bir an önce alınmalıdır. Performans değerlendirme taslağı da ivedilikle geri çekilmelidir” ifadelerine yer veren Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenliğin eğitime fayda sağlamayacağını açıkladı. “Sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmeli, farklı istihdam modelleri kaldırılarak, atamalar kadrolu yapılmalıdır” açıklamasında bulunan Ali Yalçın sözleşmeli değil kadrolu atama istiyoruz dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. liyakat tan hiç bahsetmeyelim afyonda mülakatta siyasi adamı olanlar geçer not aldı sendikaya bile bakmadılar yılların müdür ve müd yrd müd yrd geçer not alamadı kişisel olaylardan adam seni elettiriyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM