DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Parçalı Bulutlu

Ali Yalçın; Öğrenci Andı militarist bir ritüeldir biz bunlara karşıyız

Katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Andımız ile ilgili eleştirilerini sürdürdü.

Ali Yalçın; Öğrenci Andı militarist bir ritüeldir biz bunlara karşıyız
22.10.2018
A+
A-

Ali Yalçın; Öğrenci Andı militarist bir ritüeldir biz bunlara karşıyız

Danıştay tarafından verilen Andımız kararı gündemdeki yerini korurken, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Andımız ile ilgili eleştirilerini katıldığı televizyon programında sürdürdü. Ali Yalçın “Eğitimde militarizmin, tek tipçiliğin, pedagojinin dışına çıkartılmış ideolojik tahkimatın bütün aparatlarının eğitimden arındırılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

ANDIMIZA MİLİTARİST YAKLAŞIMI

“Yetkili konfederasyon ve yetkili sendika olarak, biz, Türkiye’nin özgürleşmesini, demokratikleşmesini; Türkiye’nin, toplumsal bütünlüğünü sağlayacak şekilde bir sosyolojiye ilerlemesini ve bu sosyolojinin Türkiye’yi daha da büyütmesini isteyen bir kitleyiz. Şimdiye kadar ortaya koyduğumuz bütün emek de buna matuftur. Bu yüzden Öğrenci Andı ile ilgili yapılan tartışmalar, bu iki zeminin dışına çıkartılarak, içeriğine ve etnik kısmına vurgu yapılarak tartışma çıkarılmak isteniyor ki bu son derece tehlikeli, son derece yanlış bir mecradır. Çünkü olay buradan görüldüğünde birinci zoka zaten yutulmuş olur. Buradaki mesele vesayet dönemlerinin alışkanlıklarının nüksetmemesidir. Olayı böyle görüyoruz”

İfadelerini kullanan Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamasında “Birincisi, Danıştay’ın verdiği kararın yerindelik denetimi yaptığı gibi bir fotoğrafı güçlendirdiğini gösteriyor ve buna şiddetle eleştiri getiriyoruz. Bilimden bahsediliyor. Danıştay, bilim kurulu falan değildir. Dolayısıyla hukuki bağlamında konunun tartışılması gerekirken, konu farklı bir bağlama çekilmişken, biz bu konuya sert bir tepki verdik. Çünkü biz Türkiye’nin demokratikleşmesine en fazla katkı sunan sivil bir teşkilat olarak, bir emek hareketi olarak bu konuda Türkiye’nin eski tartışmaların içine düşmesini arzulamıyoruz. İkincisi, biz konuya pedagojik açıdan yaklaştık. Çünkü konunun pedagojik açıdan görülmesi gerekir, eğitim sendikaları tarafından. Başka açılardan görülüyor ve konu ideolojik noktalara kaydırılıyorsa orada bir şeyler gözden kaçırılıyor ve ‘Cambaza bak cambaza’ hareketi yapılıyor demektir. Bu, bir toplum mühendisliği, endoktrinasyon işareti veren bir ritüeldir ve militarist bir yaklaşımla getirilmiştir. Getirildiği dönemde dünyadaki temel eğitim ve o günkü yaklaşımlar birbirinin tekrarı şekilde ülkelerde cereyan eden bir yeni toplum üretme ve yeni bir format çekme sistemi kurgulandığından bu tip ritüeller bizim eğitim sistemimizin içine de girmiştir. Her darbe döneminden sonra da bu metin üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Metin yerinde midir değil midir biz işin bu kısmında değiliz. Bir defa eğitim yöntemi olarak son derece yanlış bir yöntem olduğunu, böyle bir yöntemin asla kabul edilemeyeceğini dolayısıyla çocuklara yemin ettirilerek değil, çocuklar eğitilerek bu konuda amaca ulaşılabilir ve sağlıklı bir toplum oluşturulabilir. Yoksa bu tip eskiden kalma, militarist dönemlerden, darbe dönemlerinden kalma bu tip ritüellerden medet ummak ve toplumu şekillendirmeye çalışmak, eğitimin tamamen dışında boş anlamda gezmek anlamına gelir ki bizim itirazlarımızdan biri de burasıydı. Konu farklı noktalara çekiliyor ve farklı alanların içerisinde tartışılmak isteniyor. Böyle bir tartışma alanının içerisine asla girmeyeceğimizi baştan ifade ediyorum. Çünkü biz bunun doğru yerden görülmesinin ve doğru yerden tartışılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Yoksa konu ıskalanmış olur.” ifadelerine yer verdi.

Ali Yalçın’ın konuk olduğu programda Andımız ile ilgili yaptığı açıklamalar video;

SUBLİMİNAL MESAJ VURGUSU

Millî Eğitim Bakanlığı’nın karara ilişkin bir açıklama yaptığını hatırlatan Ali Yalçın, “Yargı süreci devam ediyor diye kısa bir metin geçti. Konunun itiraz sürecinde olduğundan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na gideceğine ilişkin bir çerçeveden bahsetti. Konunun bundan sonraki kısmıyla alakalı Millî Eğitim Bakanlığı kendi boyutuyla değerlendirecek. Burada siyasi irade görmesi gerekeni görecektir. Biz ilk anda bunun siyasi iradeye bir operasyon olduğunu ifade ettik. Andın okutulması hususunu hukukçular tartışacaktır. Millî Eğitim Bakanlığı bunun hukuki sürecini tartışacak ve buna ilişkin mutlaka cümle kuracaktır diye bekliyoruz ama burada okunmasından veya okunmamasından ziyade bu kararın veriliş şekli, bu kararın işaret ettiği biçim ve verilmek istenen subliminal mesaj son derece açık ve nettir. Bu, siyasi iradeye bir operasyondur” dedi.

YORUMLAR
  1. Tarkan dedi ki:

    Gören de Eğitim-Bir-Sen’i demokrasi yanlısı bir şey sanır. Andımız militaristmiş. Bak baaaak! Kendileri sendika yönetimine atamayla tepeden inme gelirler, görevleri sırasında çalışanlara atılan her kazığa onay verir, memurları torpil vaadiyle üye yapar, enflasyonun çok altında zam oranlarına imza atar, karşılığında da iktidar partisinden milletvekili olurlar. Andımız militarist öyle mi? Peki “Tek Adam Yönetimi” ne? Demokrasi mi!…