Ali Yalçın; öğretmen performans değerlendirme sistemi gündemden çıksın

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sendika şubelerinin organizasyonlarına katılmaya devam ediyor. Yalçın katıldığı programlarda da öğretmen performans değerlendirme sistemi için eleştirilerini sürdürüyor.

Ali Yalçın; öğretmen performans değerlendirme sistemi gündemden çıksın

Ali Yalçın; öğretmen performans değerlendirme sistemi gündemden çıksın

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Şanlıurfa ve Adıyaman Şubelerinin düzenlediği organizasyonda sendika üyeleri ve yöneticileri ile bir araya geldi. Ali Yalçın konuşmasının büyük bir bölümünü öğretmen performans değerlendirme sistemine ayırdı ve bu konuda MEB’e seslenerek performans değerlendirme sisteminin gündemden düşürülmesini istediklerini açıkladı.

81 İLDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın salı günü 81 ilde şubeler tarafından sendikanın basın açıklamasının yapılacağını belirtti. Yalçın yapılacak olan basın açıklaması ile birlikte öğretmen performans değerlendirme sisteminin kabulünün mümkün olmadığını, hali hazırdaki taslakla ilgili görüşlerini bir kez daha dile getireceklerini açıkladı. Ali Yalçın, Millî Eğitim Bakanlığının üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kaldığının altını çizerken MEB’in sorunlara yol açan uygulamalarla birlikte MEB personel camiasını, eğitimcileri tedirgin etmeye devam ettiğini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenler odası ile tek bağlantısının ALO 147 olduğunu belirten EBS Genel Başkanı Yalçın MEB’in performansının düşük olduğunu ve sınıfı geçemediğini vurguladı.

ÖĞRETMENLER DEĞERSİZLEŞTİRİLİYOR

“Performans ölçmek iddiasıyla öğretmenleri ayrıştırmak eğitime hiçbir katkıda bulunmayacak, aksine telafisi zor büyük zararlar verecektir.” açıklamasında bulunan Ali Yalçın öğretmenlerin ve öğretmenlik mesleğinin değersizleştirilmesine izin vermeyeceklerini gereken mücadeleyi vereceklerini söyledi. Öğretmen performans değerlendirme sisteminin MEB içerisinde ve kamuda çalışanlar arasında iş birliğini zedeleyecek olduğunu vurgulayan Ali Yalçın öğretmen performans değerlendirme sisteminin gündemden çıkarılmasının herkesin hayrına olacağını belirtti.

HEM YORUCU HEM YIPRATICI OLACAK

MEB’in taslak haline getirdiği performans değerlendirme sisteminin eğitimde hem yorucu hem yıpratıcı bir sürece sokacağını açıklayan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuşmasında “Motive etmek yerine, olan motivasyonu da bitirmek anlamına gelecek performans sistemi herkes için hem yorucu hem de yıpratıcı olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. çok ibretlik güzel bir haber.ama bizimkiler gözlerini sabit bir noktaya dikmişler.bakıyorlar.nereye baktıkları da belli değil.

  2. Sayın genel başkanım.Öğretmenlerin duygularına tercüman oluyorsunuz. Sağolun. Öğretmen başarı için motivasyona ihtiyaç duyar, performansının ölçülmesine değil.Öğretmene hak ettiği itibarı verileceğine olan itibarıda yok edilmektedir.Bunun vebali ağır olur.İsterseniz tarihe kulak verelim…
    Fatih Sultan Mehmet, sınıfta hiç akıllı durmaz, bağırır çağırır… Hocası Akşemsettin bir şey dediği zaman “sen bana bir şey diyemezsin ben padişahın oğluyum” diye tehdit ederdi.Akşemsettin artık bu durumdan rahatsız ama bir okadarda çaresizdi. Padişahın karşısına bu konu hakkında gitmekten haya ediyordu. Padişaha çocuğunu şikayet etmek düşüncesi ona çok ağır geliyordu. Birgün artık herşeyi göze alıp padişah II.Murat’ın huzuruna çıktı ve olanları ona sıkılarak anlattı. Padişah II.Murat durum karşısında bir müddet düşündü ve o müthiş planını Akşemsettinin kulağına usulca açıkladı.Aman Yarabbi bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak.Akşemsettin plan konusundaki rahatsızlığını Padişaha ilettiysede Padişah II.Murat onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi. Ertesi gün yine ders ortamında ve yine Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemsettinin uyarısına yine aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi.Bu olay karşısında Akşemsettin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi.Padişah mahçup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı. Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti. Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu.Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi.Plan muhteşem işlemişti….O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlar kar almıştı artık…İşte Akşemsettin’in kulağına fısıldanan muhteşem plan, işte çocuk eğitimi, işte onlar, işte biz….Koskoca Padişah II.Murat sırf çocuğunun terbiyesi için gözünü kırpmadan tokat yemeyi göze almıştı…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM