Ali Yalçın; öğretmene performans uygulanırsa eğitim rayından çıkar

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Giresun ve Ordu/Fatsa buluşmasında sendika yönetici ve üyeleri ile bir araya geldi. Ali Yalçın öğretmen performans sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunurken sendika olarak performans değerlendirmesine karşı olduklarının altını çizdi.

Ali Yalçın; öğretmene performans uygulanırsa eğitim rayından çıkar

Ali Yalçın; öğretmene performans uygulanırsa eğitim rayından çıkar

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sendika üyeleri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Giresun ve Ordu/Fatsa Teşkilat Buluşması kapsamında düzenlenen toplantıya katılan Ali Yalçın burada gündemdeki konulara değinirken ağırlıklı olarak öğretmen performans değerlendirme sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

EĞİTİM RAYDAN ÇIKAR

“Öğrencinin öğretmene not verdiği bir sistemde geleceğin inşa edilemeyeceğini kaydeden Yalçın, “Eğitim, bir otorite olarak öğretmeni görmeyi ve ondan alabileceğini almayı gerektirir. Öğrencinin öğretmene not için parmak salladığı, ‘hoca görüşürüz’ dediği yerde iş rayından çıkar.” açıklamasında bulunan EBS Genel Başkanı Ali Yalçın öğretmenin saygınlığına zarar verecek bir performans değerlendirme sisteminin hayata geçirilmesine karşı olduklarını ifade etti.

DİNAMİT KOYULUYOR

Eğitimde fiziki olarak, fiziksel imkanlar konusunda ciddi ilerlemeler kaydedildiğini belirten Ali Yalçın şu anda tartışılan konuların başında öğretmen performans değerlendirme sisteminin olmasını eleştirdi. Performans değerlendirme sisteminin gelecekte ciddi sorunlara ve telafisi zor süreçlere yol açacağını vurgulayan Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Eğitimin neredeyse geleceğine dinamit konuluyor. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir.” dedi.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın
Ali Yalçın Ordu

EĞİTİMCİYE ŞİDDET İÇİN YASAL DÜZENLEME OLMALI

Son dönemde yaşanan öğretmen ve idarecilere yönelik şiddet olaylarına da değinen Ali Yalçın “Şiddet toplumun kanayan yarası hâline gelmiştir. Her geçen gün artan şiddet olayları birçok eğitimciyi mağdur etmekte, eğitim camiasını hem tedirgin etmekte hem de üzmektedir. Şiddet olaylarına dur diyecek bir irade gösterilmez, şiddet uygulayanlar hak ettikleri cezaya çarptırılmaz ve daha ciddi, caydırıcı tedbirler alınmazsa çok daha ağır olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Eğitim çalışanlarına karşı eğitim-öğretim hizmeti sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması elzemdir. Bu konuda caydırıcı nitelikte yasal düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Oradan buradan torpilli olmak için hükümet yanlısı sendikaya üye olandan öğretmen ooooolmazzzz. Olmamıştırda zaten.

  2. Fenamı olur eğitim istatistikleri tavan yapar. eskiden “sıfırcı” hocalar vardı şimdide “yüzcü” hocalar çıkar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM