Ali Yalçın; teklifimiz nettir, yetkili sendika üyesi fazla ücret almalıdır

Memur-Sen tarafından açıklanan toplu sözleşme talepleri arasında yer alan ve yetkili sendika üyesi kişilere daha fazla ödenmesi istenen prim ücreti tartışmaları sürüyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuyla ilgili açıklama yaptı.

Ali Yalçın; teklifimiz nettir, yetkili sendika üyesi fazla ücret almalıdır

Ali Yalçın; teklifimiz nettir, yetkili sendika üyesi fazla ücret almalıdır

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın her üç ayda bir sendika üyelerine ödenen 77 liralık toplu sözleşme prim ücretinin arttırılmasını, yetkili sendika üyelerine 200 lira, yetkili sendika üyesi olmayanlara da 102 lira olarak ödenmesini istedi.

ALİ YALÇIN; TEKLİFİMİZ NETTİR

Memur-Sen tarafından dün yapılan açıklamada 2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde talep edilecek teklifler açıklandı. 27 ana maddeden oluşan teklifler arasında yer alan toplu sözleşme prim ücreti tartışma yarattı. Halen sendikalı kamu personelleri memurlar Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim aylarında 77 lira toplu sözleşme prim ücreti almaktadırlar. Sendikasız memurlar bu prim ücretinden yararlanamamakta olup, sendikalı memurlardan aylık yapılan kesintiler üç ayın sonunda bu şekilde ödenmektedir.

Bugün twitter hesabından açıklama yapan Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın dayanışma aidatı konusunda belgelerle birlikte bazı hususları belirtti. Yalçın açıklamasında yetkili sendika üyelerinin daha fazla toplu sözleşme prim ücreti alması hususunun yeni olmadığını, dayanışma aidatı talebinin 2004 yılında Türkiye Kamu-Sen tarafından da masaya konulduğunu açıkladı.

Teklifin yeni olmadığı doğru. Çünkü 2004 yılında yetkili olarak masaya oturduklarında Kamu-Sen olarak bu kendi teklifleriydi. Kendileri yetkili olduğu dönemde isteyince ‘hak’ aynı talebi başkası yapınca ‘ayrıştırma’ demek hak değil ahlak meselesidir.

İfadesini kullanan Ali Yalçın, Kasım 2012’de Türk Eğitim-Sen tarafından çıkartıldığını belirttiği Sendika Yöneticisi ve İşyeri Temsilcileri Rehberi’nden örnek sundu. İlgili rehberin 98.sayfasının görselini paylaşan Yalçın, sendika dayanışma aidatını Türkiye Kamu-Sen’in yıllar önce dile getirdiğini açıkladı.

Dayanışma Aidatı

Açıklamasını sürdüren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Yinelemek gerekirse teklifimiz nettir.Yetkili ile yetkisiz,sendikalı ile sendikasız dünyanın her yerinde emeğe saygı gereği ayrıdır ifadesini kullanarak yetkili sendika üyesi çalışanlara ödenecek ücretin arttırımlı ödenmesini istediklerini tekrar vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. o kadar ortada yanlış varken neden bu konuda ısrar ediliyor ? yani sınıf öğretmenlerin ek ders adaletsizliği yıllardır ortada. o kadar konu içinden niye bu konuya önem veriyorlar. anlamış değilim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM