Boş geçen derse giren nöbetçi öğretmene ek ders ücreti KDK gündeminde

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada boş geçen derse girdirilen nöbetçi öğretmenlerin, ek ders ücretlerinin ödenmesi için kamu denetçiliği kurumuna başvurulduğu ifade edildi.

Boş geçen derse giren nöbetçi öğretmene ek ders ücreti KDK gündeminde

Boş geçen derse giren nöbetçi öğretmene ek ders ücreti KDK gündeminde

Boş geçen derslere nöbetçi öğretmen girmek zorunda mı tartışması sürerken Türk Eğitim-Sen konuyu Kamu Denetçiliği Kurumuna taşıdı. Daha önceden Milli Eğitim Bakanlığına konuyla ilgili talepte bulunan sendika MEB’den geçen süre içerisinde cevap gelmemesi üzerine KDK’ya gidildiğini belirtti.

BOŞ GEÇEN DERSE NÖBETÇİ ÖĞRETMENİN GİRMESİ

Türk Eğitim-Sen boş geçen derslere nöbetçi öğretmenlerin görevlendirilmesi ile ilgili 22.03.2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına resmi bir yazı yazmış ve ilgili yönetmelik ile yürürlükte olan mevzuat hükümleri doğrultusunda “Boş geçen derslere nöbetçi öğretmen girmemeli” vurgusu yapmıştı. Sendika boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmenlere bazı okullarda ek ders ücreti ödemesinin yapıldığı bazı okullarda ise ücret ödemesinin yapılmayarak öğretmenlerin mağdur edildiğine dikkat çekmiş konuyla ilgili MEB’in düzenleme yapması gerektiği ifade edilmişti.

KONU KDK’YA TAŞINDI

Türk Eğitim-Sen 22.03.2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapılmasına rağmen 21.05.2018 tarihine kadar konuya cevap verilmediğini ve direkt olarak zimnen ret yaşandığını belirtti. Sendika talebin zimmen reddedilmesi üzerine sorunun çözümü için Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsman) müracaat edildiğini açıkladı.

KDY’ya taşınan hususlar;

  • Milli Eğitim Bakanlığı’nın Dilekçe Kanunu ve İyi Yönetişim İlkeleri gereği kendilerine yazılan yazılara zamanında cevap vermesi gerektiği yönünde tavsiye kararı alınması,
  • Nöbetçi öğretmenlerin boş geçen derslere girdirilmemesi,
  • Nöbetçi öğretmenlerin boş geçen derslere girdirilmesi durumunda ise derse giren öğretmenlere ek ders ücretinin ödenmesi,

doğrultusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için tavsiyede bulunulmasına karar verilmesini talep eden Türk Eğitim-Sen nöbetçi öğretmenlerin boş geçen derslere ek ders ücreti ödenmeden girdirilmesi hususunun kabul edilir bir durum olmadığına vurgu yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Boş dersi nöb öğrt girmesin ne olacak? Sorunlar çözülmesini ?Dersi olan Öğrtm hasta olmasın işi çıkmasın dersine girsin öylemi? Üretkeniz ama sorun üretiriz Sendikalar sorun üretmek içinmiş varlar? İşimizi yapalım sakalı kesip kıyafetimizi göze. gölgelenen üğrtmene yakışır model insan olarak giyelim hakkımızı alalım ama aslımızı bozmayalım conilerden ayrı farkımız olsun beyler cılkını çıkarmanın alemi Yok bu ülke bizim bu nesil bizim. İsteniyorda işini layıkıyla yapan kaç öğretmen sayarsınız bana gazel okumayın bu işi en iyibilenlerden birisiyim Lütfen beyler edep yahu.

  2. Bu konu öğretmenler için çok önemli. okul müdürleri okulu nöbetçi öğretmenle idare etme yoluna gidiyor.geçen sene bu konuda okul müdürüyle problemler yaşadım.[ordu-altınordu-hürriyet orta okulunda çalışmaktayım.)bününla beraber nöbetçi öğretmenin öğle tatilinde asli ihtiyaçları için zaman ayrılması içinde çalışma yapıklmalı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim