Boş geçen derse kim girer? Nöbetçi öğretmenin boş geçen derse girmesi

Okullarda boş geçen derslerin doldurulması hususu uzun süredir tartışılıyor. Bazı okul idarecileri nöbetçi öğretmenlerin görevleri arasında boş geçen derse girme olduğunu iddia ederek boş geçen derslere nöbetçi öğretmenleri sokmaktadır.

Boş geçen derse kim girer? Nöbetçi öğretmenin boş geçen derse girmesi

Boş geçen derse kim girer? Nöbetçi öğretmenin boş geçen derse girmesi

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada nöbetçi öğretmenler boş geçen derslere girmemelidir ifadesine yer verilirken konuyla ilgili sendikaya gelen şikayetlerden dolayı Milli Eğitim Bakanlığına resmi yazı ile görüş bildirildi. Sendika nöbetçi öğretmenlerin boş geçen dersleri doldurması hususunun nöbet görevinin esasları içinde yer almadığını belirtti.

BOŞ GEÇEN DERSLERE NÖBETÇİ ÖĞRETMENİN GİRMESİ

Sendika bazı okullarda öğretmenler kurulunda alınan karara dayanılarak nöbetçi öğretmenlere boş geçen dersleri doldurma görevi verildiğini belirtti. Kendi derslerinin dışında kalan boş geçen dersleri dolduran nöbetçi öğretmenlere bazı idareler tarafından ek ders ücreti yazıldığı bazı idareler tarafından da nöbetçi öğretmenlere boş geçen derslere girmesine rağmen ek ders ücreti yazılmadığı ifade edildi.

NÖBETÇİ ÖĞRETMEN BOŞ GEÇEN DERSE GİREMEZ

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı yazıda ilgili kanun ve mevzuat hükümlerini hatırlattı. Sendika tarafından nöbetçi öğretmenlere boş geçen dersleri doldurma görevinin verilmemesi istenirken nöbetçi öğretmenin herhangi bir nedenle boş geçen derse girmesi durumunda bu görevi karşılığı ücret alabilmesi için mevzuatta düzenleme yapılmasını talep etti.

Türk Eğitim-Sen tarafından MEB’e yazılan yazı;

Sayfa 1;

Boş geçen derse nöbetçi öğretmenin girmesi

Sayfa 2;

Nöbetçi öğretmene ders görevi

VALİLİKLERE TALİMAT GÖNDERİLSİN

Boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi husunda yaşanan farklı uygulamaların önüne geçilmesi için MEB’in Valiliklere talimat vermesi ve bu konuda birlik sağlanması gerektiği açıklandı.

ogretmenlericin.com olarak hatırlatalım; Türk Eğitim-Sen 15.02.2017 tarihinde de Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı nöbetçi öğretmenlerin boş geçen derslere girmemesi konulu yazıda nöbetçi öğretmenin herhangi bir nedenle boş geçen derse girmesi durumunda bu görevi karşılığı ücret alabilmesi için mevzuatta düzenleme yapılması istenmişti. İlgili resmi yazı;

Nöbetçi öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda düzenleme yapmalıdır. Nöbetçi öğretmen boş geçen derse giriyorsa bunun da ek dersini almalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Her şey para mı?Öğretmenlere artık okulu geliyor diye ücret isteyeceksiniz.Öğretmenleri böyle yaparak itibarsızlaştırıyorsunuz.

  2. Öğretmen hic çalışmadan ücret alsın isterseniz. Siz eğitim sendikasımısınız yoksa düşmanı mısınız

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM