Bu Vebal Kimin, Toplu Sözleşme Fiyaskosu!

Bu Vebal Kimin, Toplu Sözleşme Fiyaskosu! Bu Vebal Kimin, Toplu Sözleşme Fiyaskosu! bir kez daha gerçekleşti. Enflasyon Farkı Oyuna Mı Getirildi? Başlıklı haberimizde “Enflasyon Farkı” konusunda memurların kayıplar yaşayacağını, toplu sözleşmede kazanım değil kayıp elde edildiğini belirmiştik. Kamu-Sen’in bu konuda yaptığı araştırmaların sonucu merakla beklenmekteydi. Ve beklenen enflasyon oranları açıklandı. 2015 yılı enflasyon oranı yüzde 8,81 olarak açıklandı. Bu orana […]

Bu Vebal Kimin, Toplu Sözleşme Fiyaskosu!

Bu Vebal Kimin, Toplu Sözleşme Fiyaskosu!

Bu Vebal Kimin, Toplu Sözleşme Fiyaskosu! bir kez daha gerçekleşti. Enflasyon Farkı Oyuna Mı Getirildi? Başlıklı haberimizde “Enflasyon Farkı” konusunda memurların kayıplar yaşayacağını, toplu sözleşmede kazanım değil kayıp elde edildiğini belirmiştik. Kamu-Sen’in bu konuda yaptığı araştırmaların sonucu merakla beklenmekteydi. Ve beklenen enflasyon oranları açıklandı.

2015 yılı enflasyon oranı yüzde 8,81 olarak açıklandı. Bu orana göre, memur ve emeklilere 2015 yılı toplu sözleşmesinde kararlaştırılan enflasyon hesabı üzerinden  yüzde 0,91 oranında enflasyon farkı ödenecek.

İlgili sendika Memur-Sen 2015 yılındaki toplu sözleşme görüşmelerinde 2013 yılında karar altına alınan enflasyon farkı tanımının değiştirmeseydi(!) memurlara yüzde 0,91 değil yüzde 2,71 oranında enflasyon farkı ödenecekti.

Peki kayıp ne kadar?

En düşük dereceli devlet memur , 37 TL

Şoför, 39 TL

Lise mezunu memur, 40 TL

Üniversite mezunu memur,  43 TL

Hemşire, ebe, sağlık memuru,  44 TL

Müezzin, kayyım, imam, 46 TL

Öğretmen, 48 TL

Avukat, 66 TL

Pratisyen doktor, 73 TL aylık zararda.

Enflasyon farkından kaynaklı ortalama memurun zararı ise, aylık 43 TL.

Memur sadece maaş kaybına uğramadı. Maaşın dışında aile yardımı, ek ders ücreti,  çocuk parası,  nöbet ücreti (Ocak 2016 itibari ile ödenecek),  doğum ve ölüm yardımları ödemlerinde de bu orandan dolayı kayıp yaşayacak. Görüldüğü üzere zarar büyük. Kayıp büyük.

Bunu tabloda görürsek zararın boyutu ortaya çıkacaktır.

Öğretmenler İçin olarak soruyoruz:

Bu zararın, vebalin sorumlusu kim?

Yetkili sendika neden böyle bir zarara yol açtı?

Bu zararın giderilmesi için ne yapacaklar, özür dileyecekler mi?

Sendika öğretmenlerin, memurun hakkını savunup kazanım mı sağlar yoksa ZARAR mı ettirir?

Bu Vebal Kimin, Toplu Sözleşme Fiyaskosu!
Bu Vebal Kimin, Toplu Sözleşme Fiyaskosu!

 

Sendika Haberleri
Sendika Haberleri

 

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan bilgiler, resimler, haberler izin alınarak, kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir. www.ogretmenlericin.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM