Cansel Güven; öğretmen atama takvimi için prim yapılacak zaman bekleniyor

MEB şubat ataması duyurusuna çıkmadı. Geçtiğimiz günlerde MEB Müsteşarı Yusuf Tekin katıldığı bir üniversite programında yaptığı açıklamalarda 2017 yılı şubat öğretmen atamasının imkansıza yakın olduğunu vurgulamış, öğretmen atamasının yapılması için en yakın tarihin Mart ayı olacağını işaret etmiştik. Atama bekleyen binlerce öğretmen adayında ve MEB personel camiasında Başkanlık ve Anayasa değişikliği referandumu öncesinde atama yapılacağı yönünde kanaat oluştu.

Cansel Güven; öğretmen atama takvimi için prim yapılacak zaman bekleniyor

Cansel Güven; öğretmen atama takvimi için prim yapılacak zaman bekleniyor

Öğretmen ataması konusunda resmi bir açıklama yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı’na Anadolu Eğitim Sen Genel Başkanı Cansel Güven tarafından eleştiri geldi. AES Başkanı Güven de Nisan ayında yapılması muhtemel referandumu işaret etti ve öğretmenlerin sandıkla terbiye edilemeyeceğini belirtti. Cansel Güven yaptığı açıklamada MEB tarafından öğretmen atama takviminin açıklanması gerektiğini vurguladı.

CEPTE 30 BİN KADRO

MEB’in gerçek öğretmen ihtiyacının çok fazla olduğunu ifade eden Cansel Güven bu ihtiyaç rakamlarına yaklaşmasa da MEB adına cepte 30 bin öğretmen kontenjanının olduğunu belirtti. 30 bin öğretmen ataması için atama takviminin açıklanmamasının nedeni olarak kamuda müjde olarak lanse edilecek bir anın beklendiğini ifade eden Güven, müjde olarak belirtilecek ilanın aslında MEB personel camiası için müjde olmayacağını, mülakatla yapılan öğretmen atamasının prim yapılarak açıklanmasının etik olmadığını belirtti. MEB’in şubat ayında öğretmen ataması yapmayıp mart ayında yapacak olmasının ekonomik olarak da düşünülme ihtimaline işaret eden AES Başkanı Cansel Güven öğretmen ataması ne zaman yapılacak sorusunun cevabının MEB’de aranmaması gerektiğini açıkladı. Öğretmenin mesleğinin getirdiği onuruna ve niteliğine göre muamele göremesi gerektiğini vurgulayan Güven işsizlikle terbiye edilen atama bekleyen öğretmen adaylarının celladına aşık olmaması gerektiğini belirtti.

RAPORLARI YANDAŞLARI OKUMUYOR

AES Genel Başkanı tarafından yeni müfredat taslakları hakkında yapılan açıklamada sendikanın resmi internet sitesinden yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredat taslaklarını hazırlayıp sunması yerine bu konuda geniş çaplı bir çalıştay yapılması gerektiğini savunan Cansel Güven, yapılacak detaylı bir çalıştayla mevcut müfredatın tüm eksikliklerin görüleceğini, yeni müfredatın daha bilimsel ve daha sağlıklı oluşturulacağını belirtti. Eğitim Bir-Sen tarafından MEB’e sunulan müfredat önerisinden sonra Milli Eğitim Bakanlığının da yeni müfredat taslak programlarını açıklamasının manidar olduğunun altını çizen Güven, takvimdeki çakışmaya dikkat çekti. Derslere girmeyen sendikacıların para vererek komisyonlara hazırlattıkları müfredat raporlarının eleştiriye açık olduğunu belirten AES Başkanı, sendika üyelerinin dahi sendika tarafından hazırlanan raporları okumadıklarını vurguladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Milli Eğitim Bakanlığının duyurularını yakından takip eden biz Atama Bekleyen Öğretmenler şubat ayı öğretmen atamasıyla ilgili ivedilikle resmi bir açıklama bekliyoruz. Neden mi? Çünkü : 1–Ücretli öğretmen sayısı 150 bine yaklaşmışken(Türk Eğitimsen 2016 verileri) neden hala şubat ayı öğretmen atamasıyla ilgili bir açıklama yapılmıyor?2–Eğitim fakültesi mezunlarını, kpss’den başarılı olmalarına rağmen öğretmen olarak yeterli bulmayıp ‘liyakat’ amacıyla mülakata sokarken ücretli öğretmen alımlarında öğretmen vasfı taşımayan herhangi bir fakülte mezununu hatta ön lisans mezunlarını bile öğretmen olarak derse sokmak nasıl bir tezattır? bu sistemle nasıl bir verim almayı planlıyorsunuz? geleceğin teminatı olan çocuklarımızı bu sözde öğretmenlere nasıl emanet ediyorsunuz? 3–. Türkiye taşeron işçiliği kaldırmaya çalışırken ( Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taşeron işçilerin kadro durumuna ilişkin, ”Bir süre daha sabredecekler. Biz şu anda onlara verdiğimiz sözün planlamalarını yapmaktayız.” dedi. Haber Tarihi : 26 Aralık 2016 Pazartesi 21:24 / Kaynak : Memurlar-net ) ‘ücretli öğretmen’ çalıştırmanın mantığı nedir?4–Doktor, hakim, polis, asker gibi mesleklerin ücretlisi yokken neden en az diğer meslekler kadar KUTSAL olan öğretmenliğin ücretlisi var? 5- Ücretli öğretmenlerin büyük bir kısmı da her sene değişmektedir. bunun etkileri de hesap edilmiş midir? atama bekleyen öğretmenler olarak sorularımızın en kısa sürede meb tarafından cevaplanmasını bekliyoruz. Atama Bekleyen Öğretmenler Platformu-2016

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM