Cuma Namazı Genelgesine Karşı Çıktılar

Cuma Namazı Genelgesine Karşı Çıktılar Cuma Namazı Genelgesine Karşı Çıktılar Geçtiğimiz günlerde 2016/1 sayı ve Cuma İzni konusu ile yayınlanarak yürürlüğe giren Cuma Namazı için mesai düzenlemesi içeren Başbakanlık Genelgesini haberimizde sizle paylaşmıştık. Cuma Namazı Genelgesi Yayınlandı  Haberimiz için tıklayınız. Genelge yayınlandıktan sonra farklı tartışmalar yaşanmaya başladı. Bu tartışmalar hala sürmektedir. Bu genelgeye çeşitli eleştiriler […]

Cuma Namazı Genelgesine Karşı Çıktılar

Cuma Namazı Genelgesine Karşı Çıktılar

Cuma Namazı Genelgesine Karşı Çıktılar Geçtiğimiz günlerde 2016/1 sayı ve Cuma İzni konusu ile yayınlanarak yürürlüğe giren Cuma Namazı için mesai düzenlemesi içeren Başbakanlık Genelgesini haberimizde sizle paylaşmıştık.

Cuma Namazı Genelgesi Yayınlandı  Haberimiz için tıklayınız.

Genelge yayınlandıktan sonra farklı tartışmalar yaşanmaya başladı. Bu tartışmalar hala sürmektedir.

Bu genelgeye çeşitli eleştiriler gelmekte olup karşı çıkan sendikalar da bulunmaktadır.

MEB, genelge doğrultusunda resmi yazı göndererek, Eğitim ve Öğretim faaliyetlerinde herhangi bir aksaklık olmadan personele gerekli kolaylık sağlanmasını istedi.

Eğitim-Bir-Sen yetkilileri, MEB’in genelgesinin yeterli olmadığını vurgulayarak, “Hem öğretmenlerin hem öğrencilerin uygulamadan yararlanabilmesi için 1 saatlik ara olmalı” talebini iletti.

Eğitim-İş yetkilileri ise, genelgenin iptali için dava açacağını belirtti.

Sendika Yöneticileri Bu Konuda Ne Diyor?

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: İsteyen öğretmenler yıllardır sorun yaşamadan cuma namazını kılmaya gidiyor. Okul idarecileri, cumaya gidecek öğretmeni bilir ve onun ders programını da buna göre ayarlar. Genelgede bir yanlışlık yok. Düzenleme zaten var olan uygulamaya resmiyet kazandıracak ve okul idaresinin elini güçlendirecektir.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi: MEB’in yazısını eleştiriyoruz. Sorun ders programlarının değiştirilmesiyle çözülmez. Cuma namazına gitmesi farz olan öğrenciler ve öğretmenler için öğle saatinde yapılacak 1 saatlik düzenleme ihtiyacı karşılar. Öğrencilerimiz de namazlarını kılabilmeli. İkili öğretim yapılan okullarda 1 saatlik öğle arası istiyoruz.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir: Genelge geri çekilmeli. Genelgenin iptali için pazartesi günü dava açacağız. Din ve vicdan hürriyetini savunan bir sendikayız, ancak resmi alanda kamu hizmeti veren kişinin inancını, etnik kimliğini belli eder şekilde hizmet veremeyeceğini düşünüyoruz. Düzenleme, bilimsel, laik, demokratik eğitime saldırıdır. Öğretmen rol model olduğu için öğrenci de etkilenecek. Birleştirilmiş sınıf uygulamasının yaygın olduğu okullarımızda uygulanması da zor. Normal şartlarda bile mesai yetmezken, 1-1.5 saatlik bir boşluk eğitimde ciddi bir aksamaya yol açar.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca: Bugüne kadar cumaya gitmek isteyen memurun camiye gidişi engellenmiyordu. Düzenleme, laik, sosyal ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğu gibi sadece tek bir dine, mezhebe göre yapılıyor. Sadece kamu çalışanlarına yönelik olduğu vurgulanıyor. Oysa düzenlemede hedef öğrenciler. Okullar ibadethaneye dönüştürülecek. Cumaya giden, gitmeyen şeklinde ayrım olacak ve baskı artacak. Okullarda uygulanmasının kolaylaştırılması için namaz saatlerine gelen dersler öğrenciler için ‘yemek arası’, ‘sosyal faaliyet’, ‘spor etkinliği’ olarak düzenlenecektir.

Sendika Haberleri
Tüm Sendika Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM