Danıştay; Sendika kararı ile iş bırakan öğretmene ceza verilemez

Danıştay iş bırakan öğretmenin gelmediği günü sendikal etkinlik kapsamında değerlendirmiş ve öğretmene verilen aylıktan kesme cezasının kararını bozmuştur.

Danıştay; Sendika kararı ile iş bırakan öğretmene ceza verilemez

Danıştay; Sendika kararı ile iş bırakan öğretmene ceza verilemez

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni 8 Mart Dünya Kadınlar Günü üyesi olduğu sendika kararı neticesinde okula gitmedi. Sendika kararı ile 08.03.2013 tarihinde işe gitmeyen öğretmene soruşturma açıldı ve soruşturma sonucu öğretmene 657 DMK’nın 125/C-(b) maddesine dayanarak 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verildi.

Öğretmene verilen aylıktan kesim cezası öğretmen tarafından yargıya taşınmış yerel mahkeme öğretmenin bu talebini reddederek öğretmene verilen aylıktan kesme cezasını onaylamıştır.

DANIŞTAY KARARI

Soruşturma sonucu ceza alan ve cezanınn kaldırılması için açılan dava yerel mahkeme tarafından reddedilen öğretmen temyiz için davayı Danıştay’a taşımıştır. Danıştay öğretmenin gelmediği günü sendikal etkinlik kapsamında değerlendirmiş ve verilen ceza kararını bozmuştur.

Öğretmenin üyesi olduğu sendika yetkilileri tarafından resmi olarak alınan karardan dolayı iş bırakan öğretmene ceza verilemeyeceğini, verilen bu ceza ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlali olduğunu vurgulayan Danıştay iş bırakma eyleminin demokratik bir hak olduğunu aldığı kararda ifade etmiştir.

Sendikal faaliyet kapsamında bir eylem olarak değerlendirilen iş bırakma eyleminin demokratik bir eylem olduğu, söz konusu eylemin disiplin cezası ile cezalandırılması durumunda yasalarla tanınan demokratik bir hakkın kullanımının da cezalandırılacağını belirten Danıştay yerel mahkeme kararını bozulmasına, olayla ilgili yeniden karar verilmesine, dosyanın idare mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar vermiştir.

Danıştay Kararı;

 

Danıştay Sendika İş Bırakma Ceza Danıştay Sendika İş Bırakma Ceza Danıştay Sendika İş Bırakma Ceza

 

Sendika Haberleri
Sendika Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM