Diyarbakır’dan sürgün edilen Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere saldırı uyarısı

Açığa alınıp göreve iade edilen öğretmenlere verilen sürgün cezaları MEB personel camiasında tartışılmaya devam ederken, Diyarbakır Eğitim-Sen Şubesi tarafından yapılan açıklama dikkat çekti.

Diyarbakır’dan sürgün edilen Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere saldırı uyarısı

Diyarbakır’dan sürgün edilen Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere saldırı uyarısı

Eğitim-Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube tarafından düzenlenen basın açıklamasında il dışına sürgün kararı verilen Eğitim-Sen üyesi 264 öğretmen için destek açıklaması yapan şube yetkilileri, Diyarbakır’da sürgüne dilen öğretmenler hakkında endişeli olduklarını açıkladı.  Eğitim-Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanı Abbas Şahin tarafından yapılan açıklamada  ‘öğretmenlere saldırı kaygısı’ ifadesi kullanıldı.

ÖĞRETMENLER SALDIRIYA UĞRAYABİLİR

Öğretmenler saldırıya uğrayabilir kaygısını yaşadıklarını belirten Şube Başkanı Şahin, il dışına sürgün kararı verilen öğretmenlerin Orta Anadolu’da yer alan çeşitli illere atandıklarını belirtti. Diyarbakır başta olmak üzere yaklaşık bin öğretmenin görev yaptıkları illerin dışına sürdün edildiğini ifade eden Şahin, öğretmenlerin gidecekleri illerde saldırıya uğrama ihtimaline karşı kaygılandıklarını vurguladı.

IRKÇI SÖYLEMLER ARTABİLİR

Eğitim-Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanı Abbas Şahin Diyarbakır’da görev yapan öğretmenlerin bölgenin kimliğini ve dokusunu sağladıklarını açıklarken, il dışına atama kararı alınan öğretmenlerin gittikleri yerlerde ırkçı söylemlere maruz kalabileceğini belirtti. Sürgün cezası verilen öğretmenlerden bir tanesinin dahi orada burnunun kanaması durumunda sorumlu olarak da devlet yetkililerini göstereceklerini açıklayan Şahin şu açıklamayı yaptı;

“Burada görev yapan öğretmenler buranın kimliğini, dokusunu sağlayan emekçilerdir. Öğretmenlerin gönderildiği bölgelerde ırkçı söylemlerin artacağını düşünüyoruz. Biz bu konuda uyarıyoruz, orada bir arkadaşımızın burnu bile kanadığında sarayın, başbakanın ve bakanların parmağının olduğunu her zaman söyleyeceğiz.”

744 ÖĞRETMENE SÜRGÜN CEZASI

ogretmenlericin.com olarak sürgün cezası verilen öğretmenlerin suçlu ya da suçsuz olduğu değerlendirmesini yapacak durumda değiliz ancak Eğitim-Sen Şube Başkanının yaptığı açıklamayı doğru bulmuyoruz, şube başkanı asıl bu açıklaması ile öğretmenleri “ırkçı söylemlerle” karşı karşıya bırakmaktadır.

Açığa Alma

Eğitim-Sen’in açıklaması ve basın organlarında yer alan bilgilere göre şu ana kadar çeşitli illerden 744 MEB personeli il dışı sürgün cezası ile karşılaştılar. Bu sayının zamanla artması da muhtemel. 8 Eylül 2016 tarihinde 11 bin öğretmen terör örgütü bağlantıları gerekçe gösterilerek açığa alınmış, 3-4 ay süren açığa alma sürecinden sonrada büyük bir kısmı göreve iade edilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Resmen ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. İstanbula birçok kişi geldi o bölgelerden öyle ırkçı şeyler falan yok. işiniz gücünüz yalan

  2. Doğuda çalışan bir öğretmenim. Bu eğitim-sen’li sözde eğitimcilerin devlet yanlısı olan öğretmenlere karşı düşmanca olan tavırlarına bizzat şahidim. Yeri geldiğinde o sırtlarını dayadıkları örgüte güvenlerinden dolayı devlet yanlısı öğretmenleri tehdit bile ediyorlar. Sözde özgürlükçü zevatlara az bile yapılıyor. Beter olsunlar!

    • Bende doğuda çalışan batılı bir öğretmen olarak alenen yalan söylüyorsun diyorum..burdaki yerli halk ve öğretmenlerden gördüğüm yardımı insanlığı senin gibi ırkçı beyinlerden görmedim..güya eğitimcisin maşallah hemen hükmüde vermişsin sözde öğretmenleer diyerek..özde olmaları için senin gibi ırkçı fikirler mi taşıması gerekiyor..bu ülke sen gibi ırkçılardan çekti ne çektiyse

    • Bende doğuda (d.bakır) çalışan batılı bir öğretmen olarak Can bey’e katılıyorum.

      O malum x partisine oy verenlerin devlet düşmanı olduğunu düşünüyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM