EBS Başkanı Yalçın sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması talebini yineledi

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenliğin yarattığı mağduriyete değindi ve sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını istediklerini vurguladı.

EBS Başkanı Yalçın sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması talebini yineledi

EBS Başkanı Yalçın sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması talebini yineledi

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyete dikkat çekti. Yalçın sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını istediklerini vurgularken, öğretmenlere eşi ile işi arasında tercih yaptırmak zorunda bırakılmasının vicdanları rahatsız ettiğini ifade etti.

YA EŞ YA İŞ TERCİHİ OLMAMALI

Ali Yalçın “Eğitimcileri eş ile iş arasında tercih yapmak zorunda bırakan sözleşmeli öğretmenliğe son verilmelidir” açıklamasında bulundu. Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizerken kamuda istihdam modelinin kadrolu anlayışı olarak hayata geçirilmesi taleplerini yineledi.
Eğitim Bir-Sen Konya 1 No’lu Şube tarafından düzenlenen genişletilmiş divan toplantısında açıklamalarda bulunan Ali Yalçın, MEB’in ilk başta öğretmenlerin aile bütünlüğünü sağlaması gerektiğine işaret etti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALKMALI

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen için en önemli hususların iş güvencesi ile kadrolu istihdam olduğunu vurgulayan Ali Yalçın açıklamasının devamında;

“Sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmesi, kamu personel sisteminin kadrolu istihdam üzerinden şekillendirilmesi, kamu hizmetlerinin kadrolu memurlar tarafından verilmesine dönük bir düzenlemenin hayata geçirilmesi çağrımızı buradan bir defa daha tekrarlıyorum. Tüm kurumlarda sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmelidir. Öğretmenin iç huzurunu, eğitimin iş huzurunu bozan, eş ve iş arasında tercihte bulunma mecburiyetini beraberinde getiren bu istihdam türü tarihte kalmalıdır. Kadroya geçiş süreci tamamlanıncaya kadar sözleşmeli personelin isteğe, eş durumuna dayalı yer değiştirmeye ilişkin sınırlamalara son verilmeli, yöneticilik görevlerine atanması dâhil olmak üzere görevde yükselme ve unvan değişikliği hak ve uygulamalarından yararlanması sağlanmalıdır” 

ifadelerine yer verirken sözleşmeli öğretmenlik konusunda ısrar edilmesi durumunda farklı birçok sorunla karşı karşıya kalınıldığına da dikkat çekti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Önce her şeye onay veriyorlar. Sonra eleştiriyorlar. Sonra da çıkıp vay efendim bunu kaldırın da bunu yapmayın da … Kimi kandırıyorsunuz siz ? Yetkili sendika değil misiniz ? İstediğinizi yapabiliyorsunuz ama ortada bir icraat yok

  2. Sayın yetkili sendika yöneticisi,biz icraat istiyoruz. Her seçim öncesi bizlere ümit verir gibi açıklamalarda bulunuyorsunuz . Sonuç çocuktan ve eşten km lerce uzaktayiz. Yetkilisinin ya niye hiçbir erkiniz yok!!! Sendikaniza üye olup mağdur olan arkadaşları uyelikteki ısrarlarına anlam veremiyorum!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM