DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Eğitim Bir-Sen 23 Nisan Açıklamasında Atatürk’e Yer Vermedi!

Eğitim Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şubesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bir açıklama yaptı.

Eğitim Bir-Sen 23 Nisan Açıklamasında Atatürk’e Yer Vermedi!
22.04.2016
A+
A-

Eğitim Bir-Sen 23 Nisan Açıklamasında Atatürk’e Yer Vermedi!

Eğitim Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şubesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bir açıklama yaptı. Sendikanın açıklamasında dikkatimizi çeken Atatürk kelimesinin hiç geçmemesi oldu.

Sendika binasında basın açıklaması düzenleyen Eğitim Bir-Sen Bursa şube yetkililerinin açıklamasını aynen paylaşacağız. Ve bu açıklamaları sendikanın resmi internet sitesinde de mevcuttur.

Hatırlarsak Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum Eğitim Bir-Sen Burdur il divan toplantısında söylediği sözlerden dolayı çok tepki toplamıştı. Olçum hakkında Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş suç duyurusunda bulunmuştu.

[haber id=”4076″]

Eğitim Bir-Sen ise gelen tepkilerden sonra açıklama yapmış ve açıklamasında kendilerinin hedef gösterilerek suçlandıklarını belirtmişti.

[haber id=”4134″]

[haber id=”4109″]

Bu olaylar gündemdeki yerini korurken Eğitim Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şubesi’nin 23 Nisan için yaptığı bu açıklama tepkileri tekrar alevlendirecek gibi duruyor.

Eğitim Bir-Sen 23 Nisan Açıklaması;

 

EĞİTİM-BİR-SEN BURSA 1 NOLU ŞUBESİ’NDEN 23 NİSAN AÇIKLAMASI

NUMAN ŞEKER: “23 NİSAN BİRLİK VE BERABERLİĞİN TESİSİ, BAĞIMSIZLIĞIN VE İSTİKBALİN TEMİNİDİR”

          Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şubesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. TBMM’nin açılışının 96. yılı dolayısı ile sendika binasında basın açıklaması düzenleyen Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker, “Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin tesisi, bağımsızlığımızın ve istikbalimizin teminidir” dedi.

TBMM’nin açılışının 96. yılını sendika üyelerinin katılımıyla yaptığı basın açıklaması ile kutlayan Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker, Meclis’in açılışı sıradan bir siyasal ya da sosyal hadise olmadığına dikkat çekti. Meclis’in açılışının tarihinde esaret altına alınamamış bir milletin siyasi kimliğini tekrar kazanmasının tescili olduğunu ifade eden Başkan Numan Şeker, “İstiklalimizin, milli ve manevi değerlerimizin tehlikeye düşürüldüğü bir tablodan, milletimizin destansı bir direnişle ayağa kalktığı, kendi geleceğiyle ilgili kararları kendisinin alabileceğini ortaya koyduğu bir tabloya geçişin ifadesi olan Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin tesisi, bağımsızlığımızın ve istikbalimizin teminidir” diye konuştu.

“23 NİSAN, MİLLETİMİZİN YENİDEN VAR OLMA KARARLILIĞIDIR”

23 Nisan’ın milli egemenliğin mahiyetini ve kudretini temsil etmesi açısından önemli olduğuna işaret eden Başkan Şeker, “Birinci Dünya Savaşı, emperyalist İngilizlerin öncülüğünde birleşen diğer sömürgeci devletlerin bütünüyle Osmanlı topraklarını işgal etmesi ve tasfiyesi üzerine kurulmuştu. Yaşanan sayısız sıkıntı ve toprak kayıpları sonrasında, bin yıllık medeniyetimizi inşa ettiğimiz Anadolu topraklarını işgal etmek isteyenlere, Akif’in deyimiyle ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım’ diyerek karşı duran milletimiz; dinini, değerlerini, namusunu, neslini ayaklar altına aldırmamak için büyük bir mücadeleye girişmiş, coğrafya olarak varoluşumuzun kalbi olan Anadolu’yu destansı bir direnişle ölümüne savunarak istiklalini ve istikbalini kazanmayı bilmiştir” dedi. Millete, milletin inanç ve iradesine dayanmayan bir mücadelenin asla başarıya ulaşamayacağını hatırlatan Numan Şeker, “Zamanın işgalci zorbalarına karşı yürütülen Milli Mücadele, 23 Nisan 1920’de, Ankara’da, Hacı Bayram Camii’nde kılınan Cuma Namazı’nı müteakip edilen dualarla açılan Büyük Millet Meclisi tarafından gerçekleştirilmiştir. Milletimiz, Meclisi ile el ele vermiş ve Türkiye’nin her yerinde muazzam bir coşku yaşanmıştır. İstiklal harbinden kuruluşa kadar milleti harekete geçiren ruh işte budur. Bu ruhla mücadele verilmiş, bu ruhla zafer elde edilmiştir. Bu ruh olmadan ülke ve millet varlığımızın anlamı da, amacı da kalmaz” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİLMESİ BU RUHUN GELİP GEÇİCİ OLMADIĞIDIR”

23 Nisan’ın çocuklara armağan edilmesinin milli egemenlik ruhunun gelip geçici olmadığının en önemli göstergesi olduğunu belirten Şeker, “23 Nisan’ın milli egemenlik günü olarak çocuklara armağan edilmesi, aslında bu ruhun gelip geçici, konjonktürel olmadığına ve milletin asli karakterinde yer etmesi gerektiğine ilişkin bir vurgudur. Gelecek nesillerin temsilcisi olarak, milli egemenlik düşüncesinin çocuklara armağan ve emanet edilmesinin sebebi, milli ve özgür iradeye sahip çıkma düşüncesinden başka bir şey değildir” diyerek şöyle devam etti: “İrade ve istiklalini imanla bütünleştiren milletimiz, dünyada asla sömürgeleştirilememiş ender milletlerdendir. O nedenle, bugün bu tarihi tecrübe ve başarımıza istinaden dünyanın ve bütün mazlumların umudu haline gelmiş durumdayız. Çocuk ölümlerinin arttığı, çocuk sömürüsünün yaygınlaştığı; terör, savaş ve iltica gibi nedenlerle yüz binlerce çocuğun geleceğinin ve hayatının yok olduğu, milyonlarcasının yetim, öksüz, kimsesiz kaldığı dünyamızda, çözüm üretmek ve daha huzurlu yarınlar inşa etmek amacıyla çocukların meselesini gündemde tutmak, bu yönde bir bilinç ve farkındalık oluşturmak için de 23 Nisan önemli bir gündür.”

Geleceğe bırakabileceğimiz en güzel miras; daha güzel, daha özgür ve daha huzurlu bir Türkiye olacağının altını çizen Şeker, “Yeni Türkiye’yi inşa edecek, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstlenecek olan çocuklarımızın özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, sorgulayan, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli bir şekilde yetiştirilmeleri hepimizin ortak hedefi olmalıdır” diyerek, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: Bu duygu ve düşüncelerle Meclis’in açılışının 96. yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, başta milletimiz olmak üzere, dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.”

 

Sendikalardan Son Haberler

Sendika Haberleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.