Eğitim Bir-Sen 81 ilde eylem yaptı, performans değerlendirmeyi reddetti

Eğitim Bir-Sen 27.03.2018 tarihinde 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. “Öğretmen örselenmemeli, önemsenmeli” vurgusu ile yapılan eylemde öğretmen performans değerlendirme sistemine tepki gösterildi. Öğretmen performans değerlendirmesi, Alo 147, öğretmenlere yönelik yaşanan şiddet olayları, sözleşmeli öğretmenlerin eş özrü ve diğer mağduriyetleri, öğretmen yetiştirme sistemi ile ilgili konularda basın açıklaması yapıldı.

Eğitim Bir-Sen 81 ilde eylem yaptı, performans değerlendirmeyi reddetti

Eğitim Bir-Sen 81 ilde eylem yaptı, performans değerlendirmeyi reddetti

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuşmasında öğretmenlik mesleğinin saygınlığına zarar verildiğine dikkat çekerken sendikalarının öğretmen performans değerlendirme sistemine karşı çıktığının altını çizdi. “Eğitim-Bir-Sen olarak, performans değerlendirmesi başta olmak üzere, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ve eğitimin sorunlarını derinleştiren uygulamalara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.” açıklamasında bulunan Ali Yalçın öğretmenlere yönelik şiddetin önüne geçilmesi için yasal düzenleme talepleri olduğunu hatırlattı.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILACAK

“Eğitim çalışanlarını her türlü şiddetten koruyacak, şiddet uygulayanlara gereken cezanın verilmesini sağlayacak yasal bir düzenlemenin çıkarılması talebiyle bir aylık imza kampanyası başlatacağız.” açıklamasında bulunan Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın öğretmenin yanlış eğitim politikalarıyla örselenmemesi gerektiğini belirtti. 81 ilde yapılan eylemde okunan sendika açıklamasında “sorunun öğretmen olmadığı, sorunun eğitim politikası olduğu” ifade edildi.

BAKANLIK ATTIĞI İMZANIN GEREĞİNİ YAPMADI

Sendikanın Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptığı eylemde konuşma yapan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Ekim 2017 tarihli Kurum İdari Kurulu Çalışma Raporunu hatırlattı. İlgili raporda Bakanlığın da imzası olduğunu belirten Yalçın, “pilot illerde uygulaması denenmeye başlanılan, öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyecek, çalışma barışını bozacak, kanuni dayanağı olmayan öğretmenlerin performans değerlendirmesi uygulamasına son verilmesi” konusu üzerinde çalışma yapılması hususunun imza altına alındığını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda attığı imzanın gereğini yerine getirmekten imtina ettiğini belirten Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın öğretmen performans değerlendirme sisteminin öğretmenler için moral ve motivasyon bozmaktan öğretmenlerin saygınlığını zedelemekten başka bir işe yaramayacağını söyledi.

HUKUKİ VE KANUNİ DAYANAĞI BULUNMUYOR

“Aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçiş süreci hariç tutulursa, 657 sayılı Kanun ve 652 sayılı KHK başta olmak üzere, eğitim çalışanlarının statülerini düzenleyen temel düzenlemelerin hiçbiri taslakta yer alan türden bir performans değerlendirmesine imkân tanımamaktadır”

şeklinde konuşan Ali Yalçın, öğretmen performans değerlendirmesinin, herhangi bir analizin sonucu olmadığı gibi, neye hizmet ettiği de belli değildir dedi.

MÜLAKAT VE SÖZLEŞMELİ ATAMADAN VAZGEÇİLMELİ

Sözleşmeli öğretmen ataması, mülakatla öğretmen ataması istemediklerini belirten Ali Yalçın, 2011 yılında kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına 2016’da 668 sayılı KHK ile tekrar geri dönülmesine anlam verilemediğini açıkladı. “Sözleşmeli öğretmen, eşi öğretmen olmadığı durumda dahi eş durumu nedeniyle bir araya gelemiyor, eş ile iş arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılıyor. Bu durum, aile bütünlüğüne ilişkin anayasal temel hakkın ihlalidir.” açıklamasında bulunan Ali Yalçın, tüm öğretmenlerin kadrolu olarak atanmasını ve aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için MEB’e çağrı yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM