Eğitim Bir-Sen angarya çalışmalar için eylem kararı aldı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başında sendikalar eylem kararı almayı sürdürüyor. Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen angarya olarak nitelendirilen çalışmalar için eylem kararı aldı.

Eğitim Bir-Sen angarya çalışmalar için eylem kararı aldı

Eğitim Bir-Sen angarya çalışmalar için eylem kararı aldı

Sendika tarafından 27.09.2018 tarihinde “Mesai dışı zorunlu mesleki çalışmalara karşı eylem kararı” alındı. İlgili sendikal eylem kararında hafta içi mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında ücret verilmeden yapılan kurs, seminer gibi çalışmalara yönelik eleştiri de yer aldı.

ANGARYA KURS, SEMİNER ÇALIŞMALARI

“Eğitim çalışanlarının angarya niteliğindeki mesleki çalışmalara katılmaması yönünde eylem kararı aldık” açıklaması yapılırken mülki idare amirlikleri, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince hafta içi mesai saatleri sonrasında veya hafta sonlarında karşılığında herhangi bir ücret ödenmeksizin zorunlu tutulan angarya niteliğinde kurs, seminer vb. mesleki çalışmalara eğitim çalışanlarının katılmaması yönünde karar alındığı belirtildi.

ORTAÖĞRETİM KURUMLAR YÖNETMELİĞİ

Sendikanın eylem kararı açıklamasında Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğretmenlerin görevleri ve sorumlulukları” başlıklı 86. maddesinde, “Görevlendirildikleri kurul, komisyon, ekip, öğrenci kulübü, sınıf rehberlik, toplum hizmeti çalışmalarına, millî bayram ve mahallî günlere, tören ve toplantılara, kurs ve seminerlere katılır. Çalışma takviminde belirtilen tarihlerde okulda hazır bulunur ve verilen görevleri yapar” hükmü hatırlatıldı.

 

İlgili eylem kararı;

Sendikal eylem kararı alındı
Eğitim Bir-Sen eylem kararı

“Söz konusu yönetmelik hükmünde bu görev ve sorumluluğun mesai saatleri dışında idarece belirlenen herhangi bir gün veya zaman diliminde yapılabileceğine dair bir hüküm bulunmamasına rağmen, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince yönetmelik hükmü gerekçe gösterilerek adı geçen çalışmaların hafta içi mesai saatleri sonrasında veya hafta sonlarında gerçekleştirildiği, eğitim çalışanlarının bu çalışmalara, karşılığında hiçbir ücret ödenmeksizin katılmak zorunda bırakıldıkları görülmüştür.” açıklaması yapılırken il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinin hukuk tanımaz tavrının devamı neticesinde üyelerimizin ve eğitim çalışanlarının hakkını korumak adına eylem kararı alındığı ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM