Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; memurun iş güvencesini koruyacağız

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın memurun iş güvencesi konusunda açıklama yaptı. Memur aleyhine yapılacak bir düzenlemeye karşı olduklarını vurgulayan Yalçın, memurun iş güvencesinin koruma konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; memurun iş güvencesini koruyacağız

Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; memurun iş güvencesini koruyacağız

Memurun iş güvencesi kaldırılacak. Tüm kamu referandum sonrasında yapılacak değişikliğe kilitlendi. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu bu konuda net ve kesin bir açıklama yapmazken yapılan açıklamalarda memura performans sisteminin getirileceği ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda büyük değişiklikler yapılacağı kanaati hakim. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ile birlikte memurlara sözleşmeli statü kazandırılmasının ilk adımlarının atıldığını belirten muhalif görüş sahipleri, devlet memurlarını bekleyen tehlikeye işaret ediyor.

SÖZLEŞMELİ MEMURLUK

Performansa dayalı memurluk sistemi için geçtiğimiz günlerde Sabah’ta yer alan haber kamu personellerine soğuk duş etkisi yarattı. Tüm memurlara uygulanacak performans sistemi içerisinde memurların işten çıkartılması daha kolay olacak ve performansından memnun olunmayan memurla devlet yollarını ayıracak. Performansı yüksek olan memurlara ise maddi teşvik ve kurum içi statüde ayrıcalık tanınacak. Performans sisteminde değerlendirmeden geçecek memurlara A-B-C-D puanlaması yapılacak. A ve B alan memurlar başarılı sayılacak C ve D performans puanı alan memurlar ise başarısız sayılacak. Başarısız sayılan memurlara kurum değişikliği veya görev değişikliği gibi yaptırımlar uygulanacak. Kurum performansı düşük olan memurla bir daha sözleşme yenilemeyecek ve işine son verilecek.

ALİ YALÇIN: KORUYACAĞIZ

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın 657 sayılı DMK ve memurun iş güvencesi konusunda yaptığı açıklamalarda memurun aleyhine bir düzenlemeyi istemediklerini açıkladı. Kamu çalışanları üzerinden vesayet oluşturulmasına karşı olduklarını ifade eden Yalçın, iş güvencesini korumakta kararlı olduklarını ve iş güvencesini genişletmeye çalıştıklarını açıkladı.

MEMUR-SEN İŞ GÜVENCESİNİN YANINDADIR

Siyasi çevrelerden iş güvencesinin kaldırılması yönünde gelen açıklamalara anlam veremediklerini belirten Yalçın, Memur-Sen olarak geçmişte olduğu gibi şimdi ve sonrasında da memurun iş güvencesinin yanında olduklarını vurguladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

  1. okulları dolaşan ebs temsilcileri açık açık söylüyorlardı. iş güvencesini kaldıracağız diye. kimseyi kandırmasınlar. millette aman kaldırmasınlar diye gidip üye oluyor. bunların hesabı tamamen farklı. ha şunu da söyleyelim. kendi gibi düşünmeyenleri de asla hazmetmezler. eleştiriye de kapalıdırlar.

  2. bırakın bu hesapları iş güvencesi var da bir gecede khk ile sorgusuz sualsiz ihraç oldum bu mu iş güvencesi

  3. Nasıl sahip çıkacaklar, soruşturma geçirirken telefonumuza bile çıkmadılar, TES’e kurban olsunlar

  4. Sanki her fırsatta iş güvencesi kaldırılsın diyen Eğitim-Bir değilmiş gibi. Zamanlaması manidar…

  5. Nedendir bilmiyorum eğitim bir sen bana hep itici geldi son yaşananlar da gösterdi ki daha üyesinin hakkını arayamayan bir sendika memurun güvencesi olabilir mi

  6. Hükümet ne ister de yandaş sarı sendika hayır diyebilir? Siz hiç patron yanlısı olup emekçinin hakkını arayan bir sendika gördünüz mü? Dahası, okumuş, mektep medrese bitirmiş, öğretmen olup yeni nesillere eğitim veren kişilerin haklarını aramayacağını bile bile gidip bu sendikaya üye olmaları bu şahısların öğretmenlik vasıflarının seviyesini göstermez mi! En fazla öğretmen bu sendikaya üyedir. Yetkili sendikadır. Toplu görüşmelerde üye sayısı sebebiyle söz sahibidir. Disiplin kurullarında temsilcileri vardır. Ve her zaman emekçinin aleyhine kararları desteklemiştir. Buna rağmen hala en fazla öğretmen bu sendikaya üyedir. Kısaca öğretmenlerimiz öğretmen vasfına sahip değildir. Çok aydın, çok münevver, ahlaklı, şahsiyet sahibi muallimlerimiz güçlünün yanında, iktidara yandaş görünebilmek için, torpil için, iltimas için veya sırf dini taasuplarının gereği(!) gidip buralara üye olmuş ve diğer meslektaşlarını açıkça satmıştır. Durum budur.

  7. İhraç edilmiş bir Eğitim Bir Sen’li bir öğretmendim. Eğitim Sen Mağdurlarına sahip çıkıyor, onlara ağaç kökü yedirtmiyor, üstüne üstlük 2000 TL nakdi yardım yapıyor da siz ne halt ediyorsunuz. Sendikaya defalarca gittim yüzüme bile bakmadılar. O sendikada benim durumumun aynılarını yaşamış ama ihraç olmamış nicelerini gördüm ve biliyorum. Benim farkım neydi de ihraç edildim hala anlamış değilim. Bu yaşadıklarımı ve bana yaşatılanları asla unutmayacağım…

  8. Siz uyelerinize sahip cikamadiniz daha! Yeni korumak bu? Sucsuzlarin ihracina ses cikarmadiniz, yardımcı olmadiniz! Korkudan hepsi!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM