Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; öğretmenlerin alan değişikliği yapılmalıdır

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın öğretmenlere alan değişikliği istedi. Yalçın açıklamasında bunun bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; öğretmenlerin alan değişikliği yapılmalıdır

Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; öğretmenlerin alan değişikliği yapılmalıdır

Öğretmenlerin alan değişikliği talebi fantezi değil, bir ihtiyaçtır” açıklaması Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’dan geldi. Sendika Genel Başkanı Ali Yalçın sosyal medya hesaplarından yayınladığı alan değişikliği açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulundu.

“ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İHTİYAÇTIR”

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın öğretmenlerin zorla kendi alanları dışında bir alanda çalışmasının verimli olmayacağına vurgu yaparken kendisinden de örnek verdi. Ali Yalçın kendisininde alanı dışında sınıf öğretmenliği yaptığını belirtirken alan değişikliği hakkı verilerek öğretmenlerin kendi alanlarına geçmesi ile birlikte daha huzurlu olunacağını ifade etti. Öğretmenlere alan değişikliği taleplerini gündemden düşürmeyeceklerini açıklayan Ali Yalçın MEB’den alan değişikliği istedi.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BİR ŞEY KAYBETTİRMEZ

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlere alan değişikliği hakkı vermesi ile bunun MEB’e bir şey kaybettirmeyeceğine vurgu yapan Ali Yalçın KİK toplantılarında sürekli dile getirdikleri alan değişikliği taleplerinin hayata geçirilmesini istedi. Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın alan değişikliği ile ilgili yaptığı açıklamaların tamamı;

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİ FANTEZİ DEĞİL İHTİYAÇTIR

Hiç bir öğretmen istemediği alanda zorunlu olarak kalmamalı. Makine Öğretmenliği mezunu, meslek liseleri aleyhine katsayı giyotininden kaynaklı alan daralması yüzünden 28 Şubat’ın faturasını hala yaşayan ve alanı dışında Sınıf Öğretmenliği yapan birisi olarak söylüyorum bunları “Alan Değişikliği” talebi bir fantezi değil. Öğretmenin huzursuz olduğu ve eş tayini yapamadığı için zorunlu branş değişikliği yapması dahil, istihdamının alan dışında yapıldığı yerde kendini verimsiz görmesi beklenilen bir sonuçtur. İç huzuru olmayanın iş huzuru da olmaz zaten. Alan değişikliği talebini Milli Eğitim Bakanlığı gündeminden düşürmemeli. Alan değişikliği isteğinin yerine getirilmesi devlete kereminden bir şey kaybettirmez. KİK toplantılarında sürekli gündeme getirdiğimiz ve KİK tutanaklarında yer verdiğimiz bir husus bu. Talep karşılanmalı.

Yalçın’ın açıklaması;

ali yalçın Alan değişikliği açıklaması
Alan değişikliği

Sosyal Medyada Paylaşın:

15 yorum

 1. Alan değişikliği yönetmelikte olduğu gibi olmalıdır. 2012 deki alan değişikliğinden herkes bize düşman oldu. Bir daha yan alan sertifika istemiyoruz. Herkes diploma alanında çalışmalı.

 2. Binlerce öğretmen, alakası bile olmayan bölümlerde öğretmenlik yapıyor… sırf rahatlık için, yakın zamanda alan değişikliği yaptığınız sınıf öğretmenleri, bilmediği ingilizceyi,matematiği,beden eğitimini,sosyal bilgileri öğretiyor!
  birde atama bekleyen öğretmenlerin hakkı yeniyor. ben sosyal bilgiler öğretmeniyim, ama düşük atamalar, ama zamanında 4/5 bin sınıf öğretmenini geçirdiniz norm fazlası diye, ama en çok alım yapılan sınıf öğretmeni…
  ben o yıllar 80 puanlarla atanamadım, ama sınıf öğretmenleri 60 larla atandı…
  sizin ki hak mı adalet mi? çok diyorsunuz bu kul hakkı değil mi?
  sen rahat edeceksin diye geçtiğin diğer bölümün öğretmeni atanamadı…
  zaten her yer torpil,adam kayırma,dağıtılan sorular vs…
  siz işsiz parasız kalıp, mahalle baskısı yiyen, sürekli sıkıntı çekip buhrana, hayal kırıklığına uğrayan sizin deyiminizle öğretmen adaylarını görüyor musunuz?
  herkes kendine Müslüman…
  kaç yüz bin kişi var, haksız yere atanıp haram lokma yiyen, çocuğuna yediren… ama sorsan en iyi Müslümanlar, ben hakkımı helal etmiyorum…

 3. Tabi tabi çok gerekli alan değişikliği.buna geçin Suna geçin hiçbirine gecemezsin teknoloji ve tasarıma geçin herkes teknoloji ve tasarıma geçsin bizide rehberlikbransina geçiş hakkı versinler yada bu dersin alanını tamamen kaldırsınlar yada en iyisi biz egitimbirsenden istifa edelim Eylül’de istifa edecek bu sendikadan

 4. Vallahi sırf diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmıyor diye eğitim bir senden istifa etmeyi kafaya koymuştum ama şimdi başkanımızın bu açıklaması yüreğime şu serpti inş tamamına erer.

 5. Başkanım,naçizane sizden bir istirhamımız olacak,sınıf öğretmenleri olarak,okul öncesi yan alan olarak bize açılsın…

 6. Sayin Ali beyi tebrik ediyorum bize tercuman olmus Sayin bakanım gerçekten en kisa zamanda alan degisikligi bekliyoruz

 7. Başkanım sesimiz oldunuz. Dile kolay 5 yıldır Diplomaya dayalı alan değişikliği müjdesini bekliyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM