Yabancı öğretmenler gelecek, binlerce öğretmen norm fazlası olacak

Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren 5.sınıflarda ağırlıklı İngilizce dersi müfredatı beraberinde birçok sorun getirecek. Bunların başında ise öğretmenlerin norm fazlası olma durumu bulunmaktadır.

Yabancı öğretmenler gelecek, binlerce öğretmen norm fazlası olacak

Yabancı öğretmenler gelecek, binlerce öğretmen norm fazlası olacak

Mevcut 5.sınıf ders programlarında yer alan dersler kaldırılacak veya azalmaya gidilecek. Bu derslerin yerini ise İngilizce dersi alacak. ogretmenlericin.com olarak bu konuda daha önceden öğretmenleri norm fazlası olma tehlikesi bekliyor demiştik. Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada bu konuya değinildi ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu hususun tekrar değerlendirilmesi talep edildi.

46 BİN 500 İNGİLİZCE ÖĞRETMENİNE İHTİYAÇ VAR

2017 yılında da yetkili olan Eğitim Bir-Sen yaptığı açıklamada gelecek yıldan itibaren uygulanması düşünülen yeni eğitim öğretim planında 46 bin 500 öğretmen ihtiyacının ortaya çıktığını belirti. Şu anda MEB personelleri içerisinde 46 bin 500 İngilizce öğretmeni atamasının mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, “5. sınıflardaki yabancı dil saatlerinin 3’ten 18’e çıkarılması için ihtiyaç duyulan yeni yabancı dil öğretmen sayısı toplam 46 bin 500’dür. Ancak, bu kadar yabancı dil öğretmeni adayı Türkiye’de mevcut değildir.” ifadesi kullanıldı.

İTHAL ÖĞRETMENLER GELEBİLİR

Eğitim Bir-Sen açıklamasında bu kadar yabancı dil dersinin okutulması için yabancı ve yerli öğretmenlerin karşılanması adına ulusal veya uluslararası kaynaklardan öğretmen bulunmasının söz konusu olabileceğini bu durumda ise diğer branşlardan atama bekleyen 400 bin öğretmen adayının mağdur olacağını ifade etti. Sendika açıklamasında;

Ayrıca, bu kadar yerli ya da yabancı öğretmenin ulusal veya uluslararası kaynaklardan bulunması ve atamasının yapılması durumunda, diğer branşlardan halen atama bekleyen 400 bini aşkın öğretmen adayının mağduriyeti söz konusu olacaktır.

İfadelerine yer verilirken, Milli Eğitim Bakanlığından 5. sınıfın yabancı dil ağırlıklı hale getirilmesi uygulamasının yeniden düşünmesini talep etti.

ÖĞRETMENLER NORM FAZLASI OLACAKLAR

Sendika açıklamasında 5.sınıf derslerinde yaşanacak değişimlerden dolayı İngilizce harici diğer branşlarda olumsuzluklar olacağına işaret etti. 5. sınıfta yabancı dil dersi müfredatının uygulanması halinde diğer branş öğretmenlerinin toplam ders saatinin azalacağı belirtilen açıklamada bu yüzden de birçok branş öğretmeninin norm fazlası olacağı vurgulandı.

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan 5.sınıf açıklaması Tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Sayın sendika yetkilileri, bu kadar öğretmen fazlasının olmasının sebebi gençlerimizin İngilizce bilmemesinden kaynaklanıyor, dünyaya açılamadıkları için öğretmen olmaktan başka çareleri kalmıyor, aslında olması gereken tüm İngilizce öğretmenlerinin yabancı olmasıdır, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için doğru olan budur.

  2. Senelerdir İngilizce diye gramer öğrendik! Yurt dışına geldim gördüm ki insanların bizim öğrendiğimiz grameri kullandığı falan yok. Konuşamadıktan anlayamadıktan sonra hepsi boş. İthal öğretmenin şart olduğunu düşünüyorum. Acilen yabancı dil eğitimine el atılması lazım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM