Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın; sözleşmeliler kadroya alınmalıdır

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerine değinirken tüm sözleşmelilere kadro istedi.

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın; sözleşmeliler kadroya alınmalıdır

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın; sözleşmeliler kadroya alınmalıdır

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada kamuda sözleşmeli istihdam modelinden vazgeçilmesi gerektiğine vurgu yaparak tüm sözleşmeli çalışanların biran önce kadroya alınması talepleri olduğunu ifade etti.

SÖZLEŞMELİ İSTİHDAMDAN VAZGEÇİLMELİ

Sözleşmeli istihdamın bir sorun olduğunu belirten Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın Eğitim Bir-Sen’in Iğdır Şubesi’nin yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada “Bunu kabul edemeyiz. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini sağlamak zorundayız. Kamu görevlilerini işi ile eşi arasında tercih yapmaya zorlayan bu uygulama temel insan haklarına aykırıdır. Kamu görevlileri, ‘Eşim orada, işim burada. Ben buradayım, çocuk ortada’ gibi bir ikilemde bırakılmamalıdır. 2011’den önce yaşanan tartışmaları tekrar yaşıyoruz. Her bir hikâyenin, yaşananın çağrıştırdıkları var. Sözleşmelilik artık sorun olmaktan çıkarılmalıdır. Kalkınmada öncelikli yörelerde öğretmen açığı sorunu, aile birliğini bozan, ailelerin bir araya gelmesine engel teşkil eden cebrî yöntemlerle değil, ek tazminat uygulamasıyla, çalışma şartlarının iyileştirilmesiyle çözülebilir” ifadelerine yer verdi.

TÜM SÖZLEŞMELİLER KADROYA ALINMALI

Sendikalarının sürekli taleplerinden birisinin de sözleşmeli öğretmenler başta olmak üzere tüm sözleşmeli çalışanların vakit kaybedilmeden kadroya alınması olduğunun altını çizen Genel Başkan Ali Yalçın kadrolu/sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayrımın kurum içi çalışma barışını bozduğunu dile getirdi. “Aynı niteliklere sahip aynı görevi ifa eden insanlar arasında bir nevi kast sistemi kurulması kabul edilemez. 1965’ten beri devam eden 657 sayılı Kanun’da 4/C ve 4/B diye istisna tutulan sözleşmelilik ruhsatı tali yolken şimdi ana yola dönüştü. Kadrolu istihdam tali yola doğru dönüştürülüyor. Bu doğru değil, bunu kabul edemeyiz. Sözleşmelilerin kadroya geçmesi kaçınılmazdır, bunu sağlamak zorundayız. Çünkü kamu görevlileri, işi ile eşi arasında tercihe zorlanmamalıdır. Kamu görevlileri, ‘Eşim orada, işim burada. Ben buradayım, çocuk ortada’ gibi bir ikilemde bırakılmamalıdır” şeklinde açıklamasını sürdüren Ali Yalçın kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapanlara ek tazminat verilmelidir taleplerini yineledi. Kalkınmada öncelikli yörelerde görev eğitim çalışanlarına ek tazminat verilmesi uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyleyen Yalçın, “Eğer ücret farklılığını ortaya koyarsanız insanlar istihdamda güçlük çekilen yerlere gittiklerinde 5 yıl, 10 yıl kendi rızasıyla kalır ve orada hizmet etmenin mutluluğunu yaşar” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM