DOLAR 5,7171
EURO 6,3368
ALTIN 270,3
BIST 107.529
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın Milli Eğitim Bakanı Selçuk ile görüştü

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ziyaret etti.

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın Milli Eğitim Bakanı Selçuk ile görüştü
16.05.2019
A+
A-

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın Milli Eğitim Bakanı Selçuk ile görüştü

Sendika tarafından yapılan ziyarette Bakan Ziya Selçuk’a sendikanın talepleri iletilirken eğitim ve eğitim çalışanlarının gündemine dair başlıkların görüşüldüğü açıklandı.

EĞİTİM BİR-SEN’İN TALEPLERİ İLETİLDİ

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki sendika yetkilileri tarafından yapılan ziyarette Ali Yalçın, sorunların bir an evvel giderilmesi, verilen sözlerin daha fazla zaman geçirilmeden yerine getirilmesi gerektiğini belirtirken, soru işareti oluşturan çalışmalara ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini açıkladı. Yapılan görüşme sonrası sendikadan yapılan yazılı açıklama;

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalışma tamamlanarak hayata geçirilmelidir

2023 Eğitim Vizyonu’nda, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılacağının ifade edildiğini hatırlatan Ali Yalçın, “Aradan uzun bir zaman geçti. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili nasıl bir çalışmanın yürütüldüğüne ilişkin kamuoyuna yansıyan bir bilgi yok. Başta öğretmenler olmak üzere, eğitim paydaşları ve kamuoyu kanun taslağının içeriğini, ne zaman tamamlanarak Meclis’e gönderileceğini merak etmektedir. Sendika olarak, konuyla ilgili görüşlerimizi açıklamış ve yetkililere iletmiştik. Çalışmanın, beklentileri karşılayacak şekilde tamamlanarak hayata geçirilmesi elzemdir” dedi.

Öğretmen yer değiştirme sisteminde adalet sağlanmalıdır

Öğretmen yer değiştirme sisteminde adaletin sağlanması gerektiğini vurgulayan Yalçın, “İl içi, il dışı ve mazerete dayalı yer değişikliklerindeki takvime bağlı adaletsiz uygulamalar eğitim çalışanlarını ve ailelerini mağdur etmektedir. Bu nedenle, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde gerekli düzenlemeler yapılmalı ve atama takvimleri adaleti sağlayacak ve mağduriyetleri ortadan kaldıracak şekilde yeniden düzenlenmelidir” şeklinde konuştu.

Mevcut yöneticilere, yeniden görevlendirmenin yanı sıra ilk defa görevlendirme başvuru hakkı da verilmelidir

Yalçın, eğitim kurumu yöneticiliği görevlendirme sürecinde mevcut yöneticilere, tercihlerine ve isteklerine bağlı olarak yeniden görevlendirme başvurusunda bulunmanın yanı sıra, sınava dayalı ilk defa görevlendirme için de başvuruda bulunma ve görevlendirilme hakkının verilmesi gerektiğini ifade etti.

Bölge hizmetine bağlı yer değişikliği 4 ve 5. hizmet bölgeleri için isteğe bağlı hâle getirilmelidir

Yalçın, Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde şube müdürleri yönünden bölge hizmetine bağlı yer değişikliğinin 4 ve 5. hizmet bölgeleri için isteğe bağlı hâle getirilmesi yönündeki taleplerini bir defa daha dile getirdi.

Ders çeşitliliği azaltılırken, yeni sorunlara yol açılmamalıdır

Hem Vizyon Belgesi’nde hem de kamuoyuna yapılan birçok açıklamada ortaöğretimdeki ders çeşitliliğinin azaltılacağının, 5-6 derse indirileceğinin ifade edildiğini söyleyen Yalçın, şöyle konuştu: “Bu konudaki çalışmaların hangi aşamada olduğu, nasıl bir ortaöğretim sistemi tasarlandığı, ders çeşitliliğinin azaltılması durumunda, artık verilmeyecek derslerin öğretmenleri için ne yapılacağı, saati artan dersler için öğretmen ihtiyacının nasıl kapatılacağı, genel olarak ders saatleri değiştiğinde öğretmen normlarının düzenlenmesi için neler yapılacağı, dahası, önümüzdeki yıldan itibaren uygulamak istendiğinde, ortaöğretim müfredatı ve ders kitapları ile ilgili çalışmaların ne zaman ve nasıl tamamlanacağı gibi birçok soru cevaplanmayı beklemektedir.”

Yabancı dil öğretiminin dönüştürülmesi konusunda kamuoyu bilgilendirilmelidir

Genel Başkan Ali Yalçın, yabancı dil öğretiminin dönüştürüleceğinin ve bu konuda geniş bir pilot uygulama yapılacağının geçen Eylül ayında ve 2019 Mayıs ayı başında dile getirildiğini söyleyerek, bununla tam olarak neyin kastedildiğinin izaha muhtaç olduğunu, daha önce tartışılan ‘5. sınıfların hazırlık sınıfı olması’ gibi bir hedeflerinin olup olmadığı konusunda, belirsizliklerin giderilmesi anlamında, eğitim çalışanlarının ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bakan Selçuk: Çalışmalarımızı mağduriyet oluşturmayacak şekilde yapıyoruz

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili teknik çalışmaları tamamladıklarını, mali ve uygulamaya yönelik çalışmalarının devam ettiğini ve bunu da bir an evvel tamamlamanın çabası içerisinde olduklarını söyledi. Selçuk, mevcut öğretmen yer değiştirme sisteminin adaletsizlik doğurduğunu ve bu sebeple yeni bir sisteme ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ders çeşitliliğinin azaltılmasıyla, öğrencileri üniversiteye daha iyi bir şekilde hazırlamayı hedeflediklerini dile getiren Selçuk, norm fazlası oluşturmayacak tedbirleri aldıklarını, eğitimcilerin mağduriyet yaşamaması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Yabancı dil öğretiminde bir model üzerinde çalıştıklarını söyleyen Bakan Selçuk, bu konuda deneyimi olan üniversitelerle iş birliği yaparak, kısa sürede ve iyi bir şekilde yabancı dil öğretmenin arayışında olduklarını belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.