Eğitim Bir-Sen; MEB seminer döneminde yöneticileri mağdur etti

Haziran 2018 seminer çalışmalarında 9-10 Haziran 2018 tarihlerinde yöneticilere ek ders ücret ödenmedi. Eğitim Bir-Sen konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu mağduriyete tepki gösterdi.

Eğitim Bir-Sen; MEB seminer döneminde yöneticileri mağdur etti

Eğitim Bir-Sen; MEB seminer döneminde yöneticileri mağdur etti

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada “MEB, mağdur ettiği okul yöneticileriyle ilgili çözüm üretmelidir” vurgusu yapılırken 9-10 Haziran 2018 tarihlerinde hafta sonu için yöneticilere ek ders ücreti ödenmemesine tepki gösterildi.

9-10 HAZİRAN SEMİNER EK DERS ÜCRETİ

Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda Haziran 2018 mesleki çalışmalarda şu ana kadar yapmadığı bir uygulamayı yaptı. Seminer çalışmaları ilk kez hafta sonu da yapıldı. Hafta sonu yapılan seminer çalışmalarında öğretmenler için günlük 3 saat gündüz tarifesinden ek ders ücreti ödemesi yapılırken müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı için idarecilere ek ders ücreti ödemesi yapılmadı.

EĞİTİM BİR-SEN; İDARECİLER MAĞDUR EDİLDİ

Eğitim Bir-Sen’in yazılı açıklamasında “Millî Eğitim Bakanlığı, ilk defa yaptığı bir uygulamayla 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonu mesleki çalışma takviminde Cumartesi ve Pazar günlerinde de mesleki çalışma yapılmasını kararlaştırmıştır. Ancak 657 sayılı Kanun’a aykırı olduğu kadar mesleki çalışmayı düzenleyen yönetmelik hükümlerinde de dayanağı bulunmayan bu düzenleme nedeniyle söz konusu tarihlerde görev yapan eğitim kurumu yöneticilerine ücret ödenememiştir.” ifadelerine yer vererek bu hususa tepki gösterdi.

MÜSTEŞAR TEKİN; EK DERS ÖDENMEYECEK

ogretmenlericin.com olarak konuyla ilgili basında ilk resmi haberi biz yapmıştık ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Tokat’ta yaptığı açıklamayı manşetlere taşımıştık. Eğitim Bir-Sen açıklamasında MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in bu açıklamasını kastederek “Bakanlık üst düzey yöneticileri tarafından Millî Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler neticesinde yöneticilerin hafta sonuna denk gelen günler için mesleki çalışma ek ders ücretinden yararlanamayacağı açıklanmış” ifadelerine yer verdi.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in açıklaması;

ÇALIŞANA SAYGISIZLIK VE HUKUK TANIMAZLIK

Eğitim Bir-Sen açıklamasının devamında ” Seminerin tarihi değiştirilirken okul yöneticilerinin mağduriyeti neden öngörülmedi? Bakanlığın politika üretirken ve karar alırken mevcut ve muhtemel sorun alanlarına yönelik çözüm getirecek şekilde hareket etmesi; sorunlara çözüm ararken başka mağduriyetler üretmemesi, eğitimciler tarafından haklı olarak beklenmektedir. 657 sayılı Kanun’a göre açıkça tatil günü olarak belirlenmiş hafta sonlarında mesleki çalışma yapılması talimatı veren iradenin, söz konusu günlerde yapılan çalışmanın karşılığının ödenemeyeceğini öngörememesi basiretsizlik örneğidir. Bunun öngörülmesine rağmen yine de hafta sonlarında çalışma talimatı verilmesi ise çalışana saygısızlık ve hukuk tanımazlıktır.” ifadelerine yer verirken “Bakanlıktan beklenen, kendi eliyle oluşturduğu mağduriyeti ivedilikle çözmesidir. Bakanlık, hafta sonu çalışmaları için kendilerine ücret ödenemeyen eğitim kurumu yöneticilerinin haklı beklentilerini karşılamalı; ücret ödenmesi noktasında gerekli hukuki düzenlemelere önayak olmalıdır. Mevzuata uygun olmayan çalışmayı çalışanına dayatan zihniyet, mağduriyeti giderecek mevzuatı da üretmelidir.” açıklaması ile bu konunun çözülmesini istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM