Eğitim Bir-Sen öğretim elemanı norm kadro yönetmeliğine dava açtı

Sendika yaptığı açıklamada öğretim elemanı norm kadro yönetmeliğine dava açıldığını duyurdu.

Eğitim Bir-Sen öğretim elemanı norm kadro yönetmeliğine dava açtı

Eğitim Bir-Sen öğretim elemanı norm kadro yönetmeliğine dava açtı

Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelik 2 Kasım 2018 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanmıştı. Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada ilgili yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açıldığı belirtildi.

YÖNETMELİK YARGIYA TAŞINDI

Sendikanın yönetmelik hakkında yaptığı değerlendirmede yönetmeliğin mevcut akademik personel yönünden belirsizlikler içerdiğinin tespit edildiği hatırlatılırken norm kadro fazlası ve norm dışı akademisyenlerin hangi kriterlere göre belirleneceği ve norm kadro fazlası sayılan akademisyenlerin durumlarının ne olacağının yönetmelikte yer almadığı vurgulandı.

NORM FAZLASI AKADEMİSYENLER MAĞDUR OLACAK

Norm fazlası akademisyenlerin durumunun yönetmelik içerisinde belirtilmemesinin üniversiteler tarafından birbirinden farklı ve objektif olmayan yöntemlerle akademisyenlerin norm kadro fazlası ilan edilmelerine kapı aralayacak olduğu belirtilen açıklamada bu konuda birçok akademisyenin mağdur olacağı ifade edildi. Açıklamada “Norm kadro fazlası sayılacak akademisyenler, bu belirsizlik karşısında ya kadrolarının bulunduğu üniversitelerden başka üniversitelere gitmeye zorlanacak ya da akademik yükselmelerinin önü kesilerek akademik unvan almalarına rağmen kadro haklarından mahrum kalacaklar.” ifadelerine yer verilirken norm kadro sayısının mevcut ihtiyaç durumuna göre belirlenmesi karşısında norm kadro düzenlemesi akademik yükselmelerdeki bekleme süresinin uzamasına neden olacak denildi. Açıklamada “Akademisyenleri araştırma ve akademik üretim imkânlarının sınırlı olduğu ya da hiç olmadığı norm açığı bulunan üniversitelere gitmek zorunda bırakacaktır.” ifadelerine yer verildi.

GÖRÜŞMELERDEN OLUMSUZ SONUÇ ALINDI

Bu belirsizliğin giderilmesi ve akademisyenlerin kazanılmış haklarının korunması noktasında YÖK ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerden kısa vadede bir sonuç elde edilemeyeceği görüldüğünden ve bu telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağında hareketle, yönetmeliğin norm kadroların belirlenmesi ve kullanılmasına ilişkin hükümlerine karşı Danıştay’da iptal davası açtık.” açıklaması yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. kamu çlışanları aklını basına almalı bu sarı sendika yüzünden tüm memurlar sözleşmeli olabilir. amacları zaten bu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM