Eğitim Bir-Sen öğretmenlere diplomaya dayalı alan değişikliği istedi

Eğitim Bir-Sen öğretmenlere alan değişikliğinin yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına talepte bulundu ve alan değişikliği istedi.

Eğitim Bir-Sen öğretmenlere diplomaya dayalı alan değişikliği istedi

Eğitim Bir-Sen öğretmenlere diplomaya dayalı alan değişikliği istedi

Birkaç gün önce Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada öğretmenlere alan değişikliğinin zorunluluk arz eden bir durum olduğunu belirtmiş ve atama takviminin yayınlanarak öğretmenlere alan değişikliği hakkı verilmesini istemişti. Sendika da konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

ÖĞRETMENLERE ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İSTENİYOR

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada “Öğretmenlere diplomaya dayalı alan değişikliği hakkı verilmelidir” vurgusu yapılırken alan değişikliği takviminin 2018-2019 eğitim öğretim yılı başlamadan önce ilan edilmesi istendi. Sendika açıklamasında uzun bir süredir alan değişikliği konusunda talepte bulundukları hatırlatılırken “Millî Eğitim Bakanlığı, uzun süredir gündeme getirdiğimiz alan değişikliğiyle ilgili, okullar açılmadan, beklentileri karşılayacak bir çözüm bulmalıdır.” dendi.

DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ OLMALI

Eğitim Bir-Sen tarafından alan değişikliği konusunda yapılan açıklama;

Millî Eğitim Bakanlığı, uzun süredir gündeme getirdiğimiz alan değişikliğiyle ilgili, okullar açılmadan, beklentileri karşılayacak bir çözüm bulmalıdır. Alan değişikliği taleplerine istenilen oranda cevap verilmemesi, alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin ihtiyaçlarının karşılanmaması, alan değişikliği hakkı bekleyen öğretmenleri mağdur etmekte, kariyer planlaması yapmasına engel teşkil etmektedir.

Bakanlık yetkililerince daha önce söz verilmesine rağmen beklentiyi karşılamayacak şekilde alan değişikliğinin sadece 540 saatlik Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı’nı tamamlayanlar ve kapatılan alanlarda görev yapanlarla sınırlı tutulması, eğitim çalışanları arasında büyük bir hüsrana ve hayal kırıklığına neden olmuştur. Gelinen süreçte, Bakanlık, alan değişikliğini öğretmenlerin bir hakkı olarak değerlendirmeli, eğitimcilerin öğrenim gördükleri alanda diplomalarına dayalı bir şekilde öğretmenlik yapmalarına imkân vermelidir.

Alan değişikliği, bir takvime bağlanarak periyodik olarak yapılmalı, sürekli tartışılan ve beklenti oluşturan bir konu olmaktan çıkarılmalıdır. Çünkü öğretmenlerin huzursuz olduğu, kendisini verimsiz hissettiği bir alanda zoraki çalıştırılmasının, öğretimin verimliliğine ve eğitimin niteliğine hiçbir katkısının olmayacağı açıktır. Bakanlık, Kurum İdari Kurulu (KİK) toplantılarında sürekli gündeme getirdiğimiz alan değişikliği talebinin gerekçelerini irdelemeli; bu konuyu sürdürülebilir, adil bir şekilde, hak edilen bir imkânın esirgenmediği, bir daha tartışma konusu yapılmayacağı şekilde sonuçlandırmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Alan değişikliği çalışması güzel ancak sertifika programına göre alan değişikliği yapılabiliyorken yüksek lisans veya doktora diploması olanlar neden değişiklik yapamıyorlar?

  2. Üniversiteyi bitirdiğinde aldığı diploma hangi branşı kapsıyorsa o branşlara geçme hakkı verilmelidir.Mesela Edebiyat bitirmiş Türkçe öğretmeni olarak atanmış.

  3. Yönetmelik gereği olarak diplomaya bağlı alan değişikliği bir haktır ve uygulanmalıdır, saygılarımla

  4. Atamalr tamamlanmisken yapilmasi geren alan degisikligidir.Bir de il bazinda degilde Turkiye geneli il sisi atama seinde olursa hakkini herkes kullanmis olur.Haklar uzerindwn atilir.Il disi olursa zaten kimse dw gitmek istemeyecwktie zaten.kimse huzurunu bozup yurdunu terk etnez

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM