Eğitim Bir-Sen; OHAL inceleme komisyonu çalışmaları hızlandırılsın

Eğitim-Bir-Sen 40. Başkanlar Kurulu toplantısı İstanbul’da gerçekleşti. Sendika tarafından yayınlanan sonuç bildirgesinde meslekten ihraçlar, açığa almalar ve OHAL işlemleri inceleme komisyonuna da yer verildi.

Eğitim Bir-Sen; OHAL inceleme komisyonu çalışmaları hızlandırılsın

Eğitim Bir-Sen; OHAL inceleme komisyonu çalışmaları hızlandırılsın

17 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da yapılan Eğitim-Bir-Sen 40. Başkanlar Kurulu toplantısı sonrasında sendika tarafından yayınlanan sonuç bildirgesinde gündemdeki konular da dahil olmak üzere çeşitli hususlara yer verildi. Zeytin Dalı Harekâtından OHAL inceleme komisyonuna, İLKSAN’ın durumundan yeni ortaöğretime geçiş sistemine kadar birçok maddenin yer aldığı bildirgede sendikanın OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararlarının hızlandırılması ile ilgili de çağrısı da dikkat çekti.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU HIZLANSIN

Eğitim Bir-Sen tarafından yayınlanan bildirgenin 3.maddesinde OHAL inceleme komisyonu hususu ele alındı. OHAL işlemleri inceleme komisyonuna çağrıda bulunulduğu belirtilirken komisyonun hızlı karar almasının yanında kamu vicdanını tatmin eden kararlar vermesi de istendi.

3- Kamu görevlileri hakkındaki olağanüstü hâl kanun hükmünde kararnameleriyle tesis edilen işlemleri denetleyecek olan Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonu’na çalışmalarını hızlandırması çağrısında bulunuyor; komisyonun hızlı, mağdur edilenlerin haklarının iadesi noktasında etkili, kamu vicdanını tatmin eden kararlar alması gerektiğini ifade ediyoruz.

TAKİPSİZLİK YA DA BERAAT KARARI ALANLAR

Sendikanın sonuç bildirgesinin 4.maddesinde de OHAL döneminde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilenlerin, açığa alınanların ve yargılananların durumlarına değinildi. Eğitim Bir-Sen, FETÖ soruşturmalarında haklarında adli mercilerce takipsizlik ya da beraat kararı verilenlerin acil olarak göreve iade edilme işlemlerinin başlatılmasını istedi.

4- Görevden uzaklaştırılan ya da KHK ile görevine son verilip de Bylock kullanmadığı teknik olarak açığa çıkanlar başta olmak üzere, terör örgütleriyle irtibatı ve iltisakı bulunmadığı ortaya konulanlar, haklarında adli mercilerce takipsizlik ya da beraat kararı verilenler ile masumiyeti ispat edilenler için acil iade süreci başlatılmalı; yeni gelişmeler ışığında hızlı değerlendirmeler yapılmalı ve mülki idare amirliklerince yapılan açığa alma işlemlerinin sona erdirilmesi sağlanmalıdır.

Açığa alma işlemlerinin de sona erdirilmesini isteyen sendika masum olduğu adli merciler tarafından tespit edilenlerin de görevlerine iade edilmesini istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

19 yorum

 1. Bir oyalamadır gidiyor ihraç edilen insanlar ölüm sessizliği ne bürünmüş sebep olanlar zevki sefa da Allah dan reva mı biraz insaf ve merhamet sizi kandıran onları da kandırdı bukadar basit öküz altında buzağı aramaya gerek yok.

 2. GÜNAYDIN
  Siz eğer zamanında haksızlık karşısında sesinizi çıkartsaydınız boş yere bekleyen bir çok kişi şimdiye kadar işine dönmüştü. Dönüşlerin olacağını kestirip şirin görünmekten başka bir çaba değil şu. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.

 3. 10 yıllık eğitim bir sen üyesiydim. Ne aradılar ne sordular. Maillerime bile cevap yazmadılar.

 4. Adalet ve hukuk hayat boyu herkese lazım. Ey adaleti ve hukuku yere çalanlar! Sanmayın ki, bu devran hep böyle gider. ”Men dakka dukka” der Fars ata sözü: Eden bulur,diye. Eğitim Bir Sen sen konuşma artık ayıp oluyor. Bunca zamandır en çok senin haksızlığa itiraz edeceğini düşünüyordum. Maalesef yaşayarak öğrendim ki kominist, sosyalist,kapitalist dediklerimiz siyasal islamcılardan daha çok hak ve adalete sahip çıktılar. On yıllık üyeliğimi hakkın hatırını ali tutmak için hak ve adalet için olmasaydı helal etmeyecektim. Ama Allah için yapılanlar Allah içindir. Eğitim Bir Sen sus artık ,lütfen sus…Bu saatten sonra konuşursan samimiyetine samimi olanlar inanmayacaklar, inanmazlar…

 5. Ey “İnsan Yavruları” lütfen azıcık rikkat! Galip Dede “İnsâfın o yerde nâmı yok mı?” diye soruyordu… O halde ey İnsan Yavruları “bu yerde insafın hiç yeri” yok mu?
  Evine gittiğiniz; evinize gelen akrabalarınız bile, yüzünüze “Biz senden şüphe etmiyoruz.” deyip, arkanızdan “İdare yanlış yapmaz, vardır bir suçu.” Diyebiliyor!!! Bu belgeyi (KYOK-Takipsizlik) alan kişi artık tartışmasız bir şekilde “temizdir”. Birer kopyası, çalışma arkadaşlarına ve bu tip akrabalara gönderilmelidir. Çünkü önemli bir nokta şudur: Cumhuriyet Başsavcılıkları Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürolarından bu belgenin (KYOK-Takipsizlik) çıkıp onaylanabilmesi için, soruşturma savcılığıyla (bir kaç savcı ile) birlikte çalışan EGM güvenlik, asayiş, siber daire başkanlıkları ve ilgili-yetkili şube müdürlükleri ile istihbarat analiz şube müdürlüğünün yaklaşık bir yılı bulan kapsamlı çalışmaları neticesinde ulaşılan bilgi, belge ve tutanakların raporlanması suretiyle şüpheliler hakkında hüküm ve işlemler tesis edilmektedir. Yukarıda sayılan safhaların tamamı bizzat Başsavcılık Makamlarının denetiminde ve aşama aşama onayıyla gerçekleşiyor. Bizzat Başsavcılık makamları adli tahkikatın her aşamasındaki işlemleri kamu adına sürekli denetliyor ve imzalayarak kayıt altına alıyor. Memurlar neti takip eden sevgili Takipçiler, ilave ve kamu adına önemli bir bilgiyi de dikkatlerinize sunalım:
  Devlet Umurumuzun örnekleyicisi T. C. Adalet Bakanlığı Cumhuriyet Başsavcılıkları Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Sayın Savcılarımız ve koordinelerinde olağanüstü yoğunlukla, fedakarca ve hata payına yer vermemek için titizlikle çalışan kahraman kolluk birimlerimizin çalışma usullerini bir düşünelim lütfen! Onların kararlılıklarını ve azimlerini görmezden gelmemek ve emeklerinin hakkını teslim etmek adına; lütfen olur olmaz fikirler yürütmeyelim! FETÖ uğursuzluğunun olanca umursuzluğuna karşın FETÖ/PDY şüphelileri hakkında nasıl kılı kırk yararak KYOK (takipsizlik) hükümleri tesis ettikleri de bizzat karar metinlerinde geçmekte. Öyle ki Sayın Savcılarımız şüphelilerin kamu görevinden çıkarılmadan önce son çalıştıkları kurumlarından ihracına dayanak gösterilen idari tahkikate ilişkin bilgi ve belgelerin onaylı birer örneğini talimatla kendi adli soruşturma dosyalarına getirtiyor. Şüphelilerin kurum soruşturmasına binaen oluşturulan idari soruşturma dosyalarındaki bütün hususları kendi adli tahkikat dosyalarındaki hususlarla birlikte değerlendiriyorlar ve sonrasında hüküm tesis ediyorlar. Mahkemelerimizdeki Sayın Hakimlerimizin verdikleri berat kararları da aynı bu titizliğin sonucudur. Karar metinlerine kısaca göz atıldığında bunlar açıklıkla görülmekte efendim! Bu ne demek? Aklı evvel birileri çıkıp da, “Bu belgeyi veren savcı da FETÖcüdür.” diyemez, çünkü “kovuşturmaya gerek yoktur” kararı çok boyutludur. Yani kararda imzası olanların (siber suçlardaki yetkililerin, soruşturmayı yürüten Sayın Savcının, istihbarat ve analiz rapor ve tutanaklarını düzenleyen ilgili ve yetkili birimlerin, eve gelip arama yapıp daha sonra evde suç unsuru yoktur diyen beş polis memurunun ve Sayın Başsavcılarımızın hepsinin birden FETÖcü çıkması imkansızdır. Lütfen artık kabul edilsin, “kovuşturmaya gerek yoktur” kararı bir çeşit “temizdir” kararıdır. Burada başka bir nokta: Hiç bir şey yapılamıyorsa bile, bu belgeyi alanlarla ilgili en azından terörist damgasının silinmesi için bir adım atılmalıdır. bu belgeyi alan kişi ile ilgili verilen çıkarma işlemi yanlıştır. Daha da ötesi, bu belgeyi alan kişi hala Resmi Gazete’de terörist olarak görünüyorsa, bu yanlış değildir, o kişiyi yıkıma götüren bir felakettir. Özetle, Devletimizin Başsavcılık Makamlarınca bu belge kendisine verilen kişiler devlete millete karşı ar eden ve arından kahrından da kendi kendini yiyip bitiren kişilerdir. Ne devlete ne millete küsmeyi akıllarına getirirler ne de bilirler. Düşüne düşüne bütün aileleriyle birlikte arlarından erir giderler. Takipsizlik kararı verilinceye kadar belki babanız mahalledeki camiye cemaate bile gitmez. eve kapatır kendini. benim soyumda hain nasıl olabilecektir Allah korusun diye üzüntüsünden eriyip gidecektir. Bu nedenle sevgili insanlar elden geldiğince ne olur kuşatıcı ve analitik bakalım. Bu açıdan bu haber başlığı için Sayın Editorlüğünüze teşekkür ediyor bu sorumlu ve duyarlı habercilik anlayış ve tutumlarından dolayı da saygılar sunuyorum kendilerine…
  Ayrıca, Gurban olduğum Allah o mundar ağlak, sümüklü similatör feto kardinalinde bu vatanın ahını koymasın. Yıllardır türlü türlü similasyonlarla salya sümük memleketin üstüne çöreklendi bu deyyus-ı muazzam. Bu milletin kanına girdiği yetmiyomuş gibi bi de memleketimin insanının kanını akıttı uğursuz imansız. Dinine de musibet getirdi. Onca özel harekâtçıya kıydı. Bu vatanın Analarına babalarına çolunu çocuna onca bucağına dert saldı.
  Cenab-ı Allah kendi kötülüğünde boğsun bu uğursuz feto mundarını. Bunca soysuz sürülerine inat Devletimize Milletimize hiçbir zeval erişmesin…

 6. çok önemli olmasın!
  OHAL Komisyon Başkanlığı 29 eylül 2017 tarihine kadar gönderilmesi talimatıyla kişilerin KHK sıralı listesine eklenmesine neden olan idari soruşturmaya esas bilgi ve belgeleri istedi. kurumların çoğu ihraca ilgi ve esas tuttukları idari soruşturma dosyası ya da evraklarını hala göndermedi sanki. gönderenler nasıl ve ne şekilde gönderdi hiç düşünülmüyor.
  Terör ve örgütlü suçlar savcılıkları, kişiyle ilgili olarak son çalıştıkları kurumdan ihraç olmalarına gerekçe gösterilen idari soruşturma raporu ve evraklarının tamamının onaylı ve mevcutlu olarak adli soruşturma dosyalarına incelenmek üzere getirttiler. Adli soruşturma dosyalarındaki fetö şüphelisi kişilerin kurum idari soruşturmasında geçen hususları da görerek takipsizlik ya da iddianamelerini düzenlediler. takipsizlik verilen ya da yargılaması devam eden kişilerin idari soruşturma süreçlerini ihtiva eden dosyaların bir örneği de bu durumda Terör bassavcılıklarının adli soruşturma dosyalarının içinde mevcut.
  örneğin 2017 şubat ayında takipsizlik alan kişinin Bassavcılık adli soruşturma dosyasında aynı zamanda ihracına gerekçe gösterilen kurum idari soruşturma evraklarının tamamı mevcut. soruşturma kapandığı için kişiye 2017 subat ayında tasdikli bir örneği verilen dosyadaki idari soruşturma belgelerine göre hiç bir kriter olmaksızın sadece sözel kanaatle kişi atılmış. Ancak 2017 eylül ayından bu yana kişi hakkında kurumu eski çalışma arkadaslarından yıldırma ve baskıyla kişi aleyhinde ifade almaya çalışmaktadır. kişinin ihrac tarihinden 11 ay sonra kurumu neden tehdit ve yıldırmayla 11 ay önce attırdığı kişi hakkında aleyhte ifade alma telaşına kapılır hatta gizli tanık bile bulmaya çalışır. tam bir FETO klasiği değil mi. kumpas iftira ne ararsan var.
  kişi hakkındaki adli soruşturma süreci takipsizlikle neticelenmiş hem de kişinin ihracına gerekçe gösterilen kurum idari soruşturma dosyası da getirtilerek incelenip takipsizlik kararı verilmiş ve bu karar da kesinleşmişken kişiyi ihraç ettiren kurum OHAL komisyonuna kişinin ihraç gerekçesini sunarken sonradan ve sinsice yeni yalan ve iftiraları da içeren işlemler de bulunduysa ne olacak?
  fetönun sinsiliğinden illallah ettik milletçe. bu durumlara ne yapacak bu gariban kişi. kontrolü nası olcak!
  ihraç olalı 1 yılı geçmiş takipsizlik alalı 1 yıla yaklaşmış birisi için geçen hafta kurumu, kişinin bi eski çalışma arkadasını çağırıp tehditle yazılı tanıklık almak istedi. bu çirkin talebi geri çevirmeye çalışan kişiye kurum yöneticileri bak biz zanla adam atıyoz sana fetocu dersek bize mi inanırlar sana mı diyorlar. bu bayağı durumla karşılaşan kişi hayretten ve korkudan hala titriyor olmasın!
  Komisyon kurum yöneticilerinin bu sinsiliğine ve tuzaklamasına dikkat eder mi ne dersiniz?
  vatana, millete, devlete, dine derin bir vecle bağlı kişi ailesiyle ardan bir mezara koymuşken kendini; ne bilsin feto gediklisi artıkların bunca film fırıldanı… ne yapsın gerçek garip.
  namertlik ırak olsun;mertçe gel ölüm…
  saygıyla…

 7. 1.5 yıldır ohal komisyonu kurulalı çalışmıyor memursen kaç defa eleştirdi iş olsun diye gündeme getirmiş samimi olsaydılar yetkili sendika olarak her türlü girişimde bulunabilirler onları ALLAHA havale ediyoruz

 8. Adilane olan budur.süreç hızlansın mağdur kalmasın.takipsizlik ve beraat alanlar iade edilsin
  Teşekkürler sitenize.bu haberler çok olumlu

 9. 15 yıllık Eğitim Bir Sen üyesi olarak dersane yüzünden ki bahane kıskançlık ve çıkar simsarlari tarafından ihraç.kendi üyesine bile sahip çıkmayan sendikanın açıklamalarini timsah gözyaşları olarak görüyorum.zulmeden, zulme ortak olan, alkışlayan ve sessiz kalan herkese hakkımı helal etmiyorum

 10. maksat konuşmak olsun.ileride haksız oldukları yüzlerine çarpılmasın diye bizde komisyonu uyarmıştık deyip kendilerini aklamaya çalışacaklar güya.2 yıl oldu.erkekçe deyin sene yasal sendika banka dernek … neresi suç kendinize gelin deyinsene.yarın bir başka hükümet eğitim birseni tehlikeli görse hepinizi işten atsa hapse koysa ne diyeceksiniz o gün geldiğinde.

 11. adli işlem yürütülmeyenler, adli işleme bile gerek görülmeyenler ne olacak? onlar sendikanız tarafından suçlu mu görünmektedir?

  • aynen katılıyorum. bende 19 aydır hiç bir soruşturmaya, ifade alınmaya ya da herhangi bir mahkeme olayına tabi tutulmadım. bylock’um yok. bankasya’da hesabım yok, sendika üyeliğim yok, akul yada yurtlarla herhangi bir kalmışlık yada okumuşluğum yada çocuğumu okutmuşluğum yok. sadece dernekte öğrencilere MEB den onaylı ders vermişim. 19 aydır ihracım. tüberküloz ve diyaliz gibi sebebi büyük oranda üzüntü olan hastalıkların yanı sıra başka pek çok hastalıklara maruz kalmışım bu süre içerisinde. 672 ile ihraç olmuşum, komisyon hala başvurunuz incelenmektedir diyor. ben incelendiğine de inanmıyorum. başvurusu hiç incelenmeyen insanlara da başvurunuz incelenmektedir diyor. yalan, yalan, yalan, yalan, yalan, yalan,,,,,,,,

   • neden bu durumda olanlar için hiç bir şey yapılmıyor? Allah sormayacak mı? “bu kulum haykırıyordu, sizden yardım istiyordu, neden yardım etmediniz, halbuki ben size yardım etme gücü vermiştim” diye o zaman ne diyeceksiniz?

   • Arkadaşım sende olmayan yasal kurumları sayarak kendini aklama yolundan vazgeçin bunların hiçbiri suç değil

    • tamam yasal kurumda belli bir tarihten sonra üye olanlar para yatıranlar destek olmak için yapıyorlar. İnsanları da bu kadar cahil yerine koymayın.

  • aynen katılıyorum. hiçbir adli süreç yaşamayanlar neden hemen iade edilmiyorlar. Kurum amiri tarafından kin ve öc alma maksadıyla kendiside kripto fetocu olduğu halde( feto mensuplarınca biz referans olduk kendisine dedikleri halde) üyesi olmadığım toplamda iki üyesi olan fetocu sendikaya üye temin etmekle iftira atarak bir gecede terörist ilan edildim. Hatta bu iki kişiden birisi üyelik süresi 6 aydan az olduğu için iade khk sı ile görevine iade edilmişken bunu yapan amir sorgulanmayacakmı? Siz sormazsanız zamanı geldiğinde Allah size sorar bundan emin olun. Ah almayın masumların, yetimlerin ahı yerde kalmaz. Allah ne güzel vekildir.

   • Neredeyse 2 yıl olacak KESK haricinde diğer sendikalardan ses çıktımı yok nasılsa sırtları kuvvetli şimdi de fetö gibi kriter belirliyorlar.bizde biliyoruz o gün gelecek bizi ispiyon eden ve sırf kendi koltukları sağlam olsun isteyen kurum amirleri ve onların şakşakçıları keşke onlar bizim kadar bu ülkeyi ve ülke çıkarlarını düşünse bizler işini seven canı gönülden yapan çalışanlar elbette işimize geri döneceğiz yılgınlık yok.dostça kalalım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM