DOLAR 5,8050
EURO 6,4573
ALTIN 278,0
BIST 97.886
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Eğitim Bir-Sen profesyonel eğitim yöneticiliği hakkında açıklama yaptı

Profesyonel eğitim yöneticiliği hakkında Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklama sonrası yetkili sendikadan değerlendirme geldi.

Eğitim Bir-Sen profesyonel eğitim yöneticiliği hakkında açıklama yaptı
12.08.2018
A+
A-

Eğitim Bir-Sen profesyonel eğitim yöneticiliği hakkında açıklama yaptı

Profesyonel eğitim yöneticiliği nasıl olmalı? Eğitim Bir-Sen konuyla ilgili açıklama yaparken Milli Eğitim Bakanlığına önerilerde de bulunuldu. “Profesyonel eğitim yöneticiliği eğitimcilerin işidir” vurgusu yapılan açıklamada MEB’in açıklaması olumlu karşılandı.

EĞİTİMİ EĞİTİMCİLER YÖNETECEK

Profesyonel eğitim yöneticilerinin işletme ve iktisat mezunları arasından seçileceği yönünde yer alan haberler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yalanlanmış, profesyonel yöneticilerin eğitimciler içerisinden olacağı açıklanmıştı. Eğitim Bir-Sen yaptığı açıklamada “Millî Eğitim Bakanlığı’nın bir açıklama yaparak, kamuoyunda oluşan “eğitimi eğitimciler yönetiyor/yönetecek” algısını güçlendirecek bir irade beyanı ortaya koyması, eğitimciler açısından çok önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

LİYAKAT VE KARİYER SİSTEMİ

Sendika tarafından geçtiğimiz aylarda hazırlanan “Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi” raporu hatırlatıldı. EBS yaptığı açıklamada “Ülkemizin en nitelikli ve zengin insan kaynaklarından birine sahip olan Bakanlığın kendi insan kaynaklarını eğitim yönetiminde tercih etmesi zaten kaçınılmazdır. Başka bir arayış söz konusu dahi olamaz, olmamalıdır.” ifadelerine yer verirken “Bu bağlamda “Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi” raporumuzda yer alan başlıkların dikkate alınması, sendika olarak eğitimin ihtiyaçlarına yönelik attığımız yapıcı adımların en büyük göstergelerinden biridir. Raporumuzda eğitim yöneticiliği konusunda bir başlık açmış ve ‘eğitim yöneticiliği tali görev olmamalı, meslek hâline getirilmeli’ demiştik.” bilgisi paylaşıldı.

EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİ PROFESYONEL OLMALI

Sendikanın profesyonel eğitim yöneticiliği ile ilgili yaptığı açıklamanın devamı;

Eğitim yöneticiliği, dünya genelinde profesyonel bir meslek olarak icra edilmekte, ülkemizde okulların ulaştığı hüviyet ve eğitimin ihtiyaçları da bunu gerektirmektedir. Öğretmenlik bilgi formasyonu, eğitim yöneticiliği için vazgeçilmezdir, buna ek olarak eğitim yöneticiliğinin niteliğini artıracak bir gelişim programı da uygulanmalıdır. Daha önce çağrıda bulunmamıza rağmen Bakanlık bugüne dek atadığı eğitim yöneticileri için böyle bir geliştirme programı maalesef uygulamamıştır. Bugün deklare edilen profesyonel yönetici tercihi bu tür planlamaları zorunlu kılmaktadır. Yönetici yetiştirilmesi konusunda üzerinde uzlaşmaya varılacak bir öğretim metodolojisi ve model ortaya konulmalı, ihtiyaçları doğrultusunda desteklenmelidir. Eğitim kurumları yöneticilerinin artan sorumluluğu dikkate alınarak, yöneticilerin yetki ve sorumlulukları doğrultusunda mali ve sosyal hakları statülerine uygun olarak geliştirilmeli, eğitim yöneticiliğine en iyiler yönlendirilmeli, mesleki güvence sağlanmalı, her boyutuyla cazip hâle getirilmelidir. Bakanlık, ‘100 günlük eylem planı’na dâhil ettiği profesyonel eğitim yöneticiliği konusunda, eğitimcilerin yöneticiliği niteliğini artıracak planlamaları paydaşlarla ve kamuoyu ile paylaşmalı, çerçevenin çizilmesi ve içeriğin doldurulması konusunda iş birliği yapmayı esas almalıdır.”
[haber id=”32992″]
[haber id=”32825″]
[haber id=”32969″]
[haber id=”32794″]

YORUMLAR
  1. kemal arslan dedi ki:

    Aynen katılıyorum eğitimciler profesyönel olmalı ve torpille iş başına gelmemelidirler ki eğitimde kaliteyi gerçekten arttırmış olalım. Bir öğretmen olarak söylüyorum Sayın bakanımızdan çok çok ümitliyiz ilk defa öğretmen temelli ve sahayı çok iyi bilen bir bakana sahip olduk. Bu durumun vermiş olduğu umut ve heyecanla artık yarınlara daha ümitli bakıyorum.