Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenlere özür grubu tayin hakkı istedi

2018 yılı Ağustos dönemi kadrolu öğretmenlerin özür grubu atama başvuruları 1 Ağustos 2018 itibari ile başlarken aile birliği ve sağlık özrüne dayalı atama hakkı bekleyen sözleşmeli öğretmenler bu atama döneminde de mağdur durumdalar.

Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenlere özür grubu tayin hakkı istedi

Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenlere özür grubu tayin hakkı istedi

Ağustos 2018 özür grubu atamalarında yer değiştirme hakkı sadece kadrolu öğretmenlere verildi. Sözleşmeli öğretmenler herhangi bir özür grubu tayin hakkından yararlanamıyorlar. Aile birliği ve sağlık durumu başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenler de özür grubundan yer değişikliği hakkı istersen Eğitim Bir-Sen Milli Eğitim Bakanlığına konuyla ilgili resmi yazı yazdı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE ÖZÜR GRUBU

Bakanlığınız tarafından 2018 yılı Ağustos dönemi mazeret tayini takvimi açıklanmış, 01.08.2018 tarihi itibariyle özür grubu atama başvuruları MEBBİS üzerinden alınmaya başlanmıştır. Ancak tayin kapsamına sadece 4/ A statüsündeki kadrolu öğretmenler dahil edilmiş, 4/B statüsünde ki sözleşmeli öğretmenler ise kapsam dışı bırakılmıştır. Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK 20 Temmuz 2018 tarihli medya temsilcileriyle yapmış olduğu mülakatta; “4/B statüsünde görev yapan sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü atamasının getirileceğini” beyan ederek, kamuoyuna açıklamalarda bulunmuştur. Bu sevindirici açıklama sonrasında kamuoyunda büyük beklenti yaşanmış, sağlık özrü sebebiyle mağdur olan birçok 4/B li öğretmen bu haberle sevinmiştir. Sağlık özrü, kişinin yaşam hakkı içerisinde düşünülmesi gereken kutsal ve vazgeçilmez, evrensel ve anayasal bir haktır. Bu şekilde ivedilikle çözülmesi gereken bir sorunun başka bir zamana bırakılması var olan mağduriyetleri daha da büyütecektir.

Her ne kadar sağlık özrü var olan sorunun kapsamını karşılamasa da en azından sevindirici bir gelişmedir. Bakanlıktan esas beklentimiz sağlık özrü mazeretin de ortaya çıkan irade gibi eş özrü ve can güvenliği gibi tüm mazeretler konusunda 4/B kapsamında görev yapan öğretmenlerin herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan tayin hakkının verilmesidir.

Eğitim Bir-Sen resmi yazı;

Sözleşmeli öğretmenlere özür grubu hakkı

Bu itibarla Bakanlığınızca, 2018 yılı Ağustos ayı mazeret tayinleri duyurusunda ivedilikle güncelleme yapılarak 4/B statüsündeki sözleşmeli öğretmenlere başta sağlık özrü olmak üzere 4/A statüsündeki öğretmenlere tanınan haklardan yararlandırılması ve neticeden sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM