Eğitim Bir-Sen; Sözleşmeli öğretmenlerin tamamına eş durumu hakkı verilmeli

MEB tarafından sözleşmeli olarak çalışan öğretmen eşlere özür grubu tayin hakkı verilmesi tüm sendikalarda olduğu gibi Eğitim Bir-Sen tarafında da olumlu karşılandı. Ancak eş durumu yapamayan diğer sözleşmeli öğretmenler için de talepte bulunuldu.

Eğitim Bir-Sen; Sözleşmeli öğretmenlerin tamamına eş durumu hakkı verilmeli

Eğitim Bir-Sen; Sözleşmeli öğretmenlerin tamamına eş durumu hakkı verilmeli

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada sözleşmeli öğretmenlere aile bütünlüğü kapsamında yer değişikliği atama tayin hakkı verildi denilirken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bu başvuru hakkının olumlu olarak değerlendirildiği belirtildi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN EŞLERİN DURUMU

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen resmi yazı hatırlatılan açıklamada bu yazı kapsamında sözleşmeli öğretmen eşlerin farklı illerde görev yapması halinde 31 Ekim 2017 tarihi itibarıyla görev yaptıkları ilde bir yıllık çalışma süresini dolduran sözleşmeli öğretmen eşin özür grubundan yer değiştirme başvurusunda bulunabileceği ve eşinin görev yaptığı ilde birleştirilme talebinde bulunabileceği ifade edildi.

MEB Resmi Yazı;

Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu
OLUMLU ANCAK EKSİK UYGULAMA

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada aile bütünlüğü ve sağlık durumu özrünün anayasal bir hak ve evrensel hukukun bir gereği olduğu vurgulanırken farklı yerlerde çalışan sözleşmeli öğretmenlere bu hususlar çerçevesinde yer değişikliği hakkının tanınması gerektiği belirtildi. Sendika açıklamasında kadrolu öğretmenlerin sahip oldukları özür grubu haklarının sözleşmeli öğretmenler için de uygulanmasını istedi ve aile birliği başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerin bu hususta kadrolu öğretmenlere tanınan diğer yer değişikliği ve izin haklarından da aynı şekilde faydalandırılmaları gerekmektedir ifadesinde bulunuldu.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk