Eğitim Bir-Sen TBMM’de Soruşturulacak!

Eğitim Bir-Sen TBMM’de Soruşturulacak! Eğitimciler Birliği Sendikası’nın ( Eğitim-Bir-Sen) üye sayısının artırılması için Milli Eğitim Müdürlüklerinin baskı yaptığı iddiaları TBMM gündemine taşıyan Veli Ağbaba, Eğitim-Bir-Sen’e uygulanan pozitif ayrımcılığın, diğer sendika üyesi öğretmenlere uygulanan baskıların, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve okul müdürlerinin görevleri haricinde bir sendikanın lehine çalıştıkları bilgilerinin araştırılmasını istedi. Ağbaba, Meclis Araştırma Önergesinde […]

Eğitim Bir-Sen TBMM’de Soruşturulacak!

Eğitim Bir-Sen TBMM’de Soruşturulacak! Eğitimciler Birliği Sendika’nın ( Eğitim-Bir-Sen) üye sayısının artırılması için Milli Eğitim Müdürlüklerinin baskı yaptığı iddiaları TBMM gündemine taşıyan Veli Ağbaba, Eğitim-Bir-Sen’e uygulanan pozitif ayrımcılığın, diğer sendika üyesi öğretmenlere uygulanan baskıların, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve okul müdürlerinin görevleri haricinde bir sendikanın lehine çalıştıkları bilgilerinin araştırılmasını istedi.

Ağbaba, Meclis Araştırma Önergesinde şu görüşlere yer verdi: “AKP iktidarı süresince sendikalaşma oranları ciddi artışlar yaşamadığı halde, Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) üye sayısı son 10 yılda yüzde 600 dolaylarında artmıştır. Birçok tartışmalı önerilerde bulunmuş, laiklik karşıtı söylemleri ile ünlenen bir sendika olarak kamuoyunda bilinen Eğitim-Bir-Sen’in üye sayısının bu denli artmasının doğal ve makul yollardan olmadığı kanaati oluşmaktadır. Ülkenin çeşitli yerlerinden ve son dönemde özellikle Muğla-Bodrum’dan gelen bilgilere göre, Milli Eğitim İlçe Müdürlükleri tarafından okul müdürlerine bir yıl içinde Eğitim-Bir-Sen’e 20 üye yaptırılması için baskı yapıldığı, bu sayının tutturulmaması durumunda müdürlükten alınacaklarının söylendiği iddiaları bulunmaktadır. Tüm şehirlerde, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve okul müdürlerinin öğretmenlere Eğitim-Bir-Sen’e üye olunması için baskı yapıldığı ve okullarda müdür odalarının ‘ikna odalarına’ döndüğü bildirilmektedir. Aday öğretmenlere, ‘Eğitim-Bir-Sen’e üye olmadığınız takdirde adaylığınız tehlikeye girebilir, kadro alamazsınız, sıkıntıya düşebilirsiniz, üye olursanız yardımcı olunur’ şeklinde ifadelerle baskı yapıldığı belirtilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak aday öğretmenlik mülakatlarında, Eğitim-Bir-Sen dışındaki sendikalara üye adayların eleneceği, mülakatlarda sorulacak soruların kayıt altına alınmayacağı ve görüntü olmayacağı için sınav komisyon üyelerinin siyasal yapısına uygun isimlerin seçileceği korkusu öğretmen adayları arasında yayılmış durumdadır.”

CHP Milletvekili Ağbaba, tüm bu nedenlerle, Eğitim-Bir-Sen lehine uygulanan bu ayrımcılığın, bu sendika dışındaki sendika üyesi öğretmenlere uygulanan baskıların, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve okul müdürlerinin görevleri haricinde bir sendikanın lehine çalıştıkları bilgilerinin araştırılarak tespiti amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif etti.

Kaynak

 

Sendika Haberleri
Eğitim Bir-Sen Sendika Haberleri

Önemli: Bilgi ve haberlerimizi, Facebook, Twitter ve Google+1 da paylaşırsanız memnun oluruz.

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan bilgiler, resimler, haberler izin alınarak, kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir. www.ogretmenlericin.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM