Eğitim Bir-Sen’den rehber öğretmen yeni yönetmeliği için açıklama

Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk tarafından gündeme taşınan ve sonrasında tüm sendikaların dikkatini çeken rehber öğretmen yeni yönetmelik taslağına Eğitim Bir-Sen’den de eleştiri geldi. Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada rehber öğretmenlere asli görevi dışında görev verilmesinin kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Eğitim Bir-Sen’den rehber öğretmen yeni yönetmeliği için açıklama

Eğitim Bir-Sen’den rehber öğretmen yeni yönetmeliği için açıklama

Nisan 2017 Kurum İdari Kurulu toplantısı geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Eğitim Bir-Sen yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları toplantıda rehber öğretmenlerin durumlarının da aktarıldığı bilgisini verdi. Sendika açıklamasında rehber öğretmenler için asli görev hususunu dile getirdiklerini belirtirken, rehber öğretmenler için yaptıkları talebin dikkate alınmasını istedi.

REHBER ÖĞRETMEN YENİ YÖNETMELİĞİ

Kamu haber siteleri başta olmak üzere son dönemde rehber öğretmenler için hazırlandığı belirtilen yeni yönetmelik içerisinde rehber öğretmenler adına birçok olumsuzluktan bahsediliyor. Rehber öğretmenlere nöbet zorunluluğu, rehber öğretmenlerin idari anlamda görevlendirilebilmeleri gibi konular sosyal medya başta olmak üzere internet üzerinden tartışılırken çıkacak yeni rehber öğretmen yönetmeliği hükümlerinin rehber öğretmenleri mutlu edemeyeceği açık ve net olarak anlaşılmaktadır. Çünkü MEB personel camiasında bu tarz söylentilerden sonra çıkan tüm yönetmelikler öğretmenler için birçok olumsuzluk getirmiştir. Bu yüzden rehber öğretmenlerin yeni yönetmeliği çıkmadan MEB’e geri adım attırmak için sendikaların uğraş vermesi gerekmektedir. En çok uğraşı da yetkili sendika Eğitim Bir-Sen vermelidir.

EĞİTİM BİR-SEN’DEN REHBER ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE TEPKİ

Eğitim Bir-Sen yaptığı açıklamada Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılacak değişikliklerin gündemde olduğunu belirtti. Yeni rehber öğretmen yönetmeliği ile psikolojik danışma hizmetinin kalkacağı, rehber öğretmenlere nöbet verileceği, rehber öğretmen mesai saatlerinde değişiklikler olacağı konusuna değinen sendika, bu tür durumların rehber öğretmenlerin asli görevlerine aykırı olduğunu açıkladı. Eğitim Bir-Sen, bu tür faaliyetlerin rehber öğretmenler için getirilmesinin mümkün olmayacağının altını çizerken, Nisan ayı KİK toplantısında bu durumu MEB’e aktardıklarını dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığına rehber öğretmen yeni yönetmeliği hususunda çağrıda bulunduklarını belirten sendika, rehber öğretmenlerin asli görevleri hükümlerine vurgu yaptı. Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklama için;

egitimbirsen.org.tr/ebs/manset/4131/rehber-ogretmenlerle-ilgili-kik-gundemine-tasidigimiz-talep-dikkate-alinmalidir-

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. Ülkemizde eğitimin sevıyesının düştüğü sınıf öğretmenler iki yillik yaptıgı programlarla ömür böyü verdıgı aynı derslerle ogrencılerı yonlendırmemesı öğrencilerimizin sevıyesı ilerlemesını beklıyoruz tam aksıne düşer ezbere başlamışlardır çocuklarımız daha fazla gelişim nasıl gösterecekki ilerlemesını beklıyoruzkı sistem aynı tüm sınıflara kamera koyulsa anlattıkları aynı her yıl degısıklık yok . PDR oylemı çocuk ilişkileri ailenin kafası rahatlatılmalı güvende oldunu bılmesı okuldakı huzuru yaratması yıllık plan aile çocuk arasında sorunları çözme her sınıfalara plan çıkarma sayamayacağım birçok görevleri var . Bir ebeveyn olarak çocuklarımızı pdr öğretmenleri olduğundan dolayı daha rahat gönderiyoruz bir sorunla karşılaştığında müdahale edıyorlar sorunlarını çözmeye çalışıyorlar aileleriyle irtibata gecıyorlar saat akşam 10 bile rahatlıkla telefonda bılgı alabılıyoruz bunları hangi öğretmen yapar ,sınıf ogretmenlerı ,kımsenın hakkını yemeyın olayları önlüyorlar sıddetı tacızı önlüyorlar , okuldakı sorunların azalması huzuru sağlanması en büyük etkenı pdr adaletlı olalım adalet varsa tabıkı .Selma mormenekse

  2. olur olur. Hiç merak edilmesin pek değerli yandaş sendika hükümetin her isteğine destek olur.Şu Mayıs ayı bir geçsin… Tıpkı enflasyon farkı koymadan %3+3 zam oranına imza atması gibi bunu da destekler. Çok değerli sarı sendika.

  3. Öğretmen ile eğitimciyi muallimi arkadaşlar ya rehber öğretmenlerle çalışmadınız yada rehber öğretmenleri çalıştıramadınız. Ben rehber öğretmnlerle 3 yıl disiplin kurulu aracılığı ile ve 17 yıl sınıf rehberliği aracılığı ile çalıştım. Eğer hakkıyla, emek vererek çalıştılarsa öğretmenlerin göremeen gözü, duyamayan kulağı, tutamayan eli, yürüyemeyen ayağı olurlar. Emeklerini gözardı etmeyin. Haklarını yemeyin.

  4. KESİNLİKLE REHBER ÖĞRETMENLER İÇİN İYİ BİR UYGULAMA OLACAK .ALANA İNMELERİ ÇOCUKLARI SINIFTA VE TENEFFÜSTE GÖZLEMLEMELERİ DİĞER ÖĞRETMENLERİ ANLAMALARI İÇİN BİR FİRSAT .LÜTFEN DEĞERLİ MENSUBU OLDUĞUM SENDİKA BU YERİNDE UYGULAMAYA DESTEK OLUN

    • O zaman daha çok ders çalışmalı…Ders çalışmayı ve araştırmayı seçmelisiniz. Bir de seviyeli konuşup yazmak gerekiyor ilk etapta.

  5. Rehberlik branşının ne kadar önem azr ettiğini ne zaman anlayacağız bilmiyorum.olumsuz tutum ve davranışların artık önüne geçilemez olduğu bu zamanda rehber öğretmenlere ek görevler çıkarmakla disiplinlik olayların patlayacağından şüphe olmamamlı.Bu mu isteniyor merak ediyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM