Eğitim Bir-Sen’den sözleşmeli öğretmenler hakkında açıklama

Sendika Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamasında “Kamuda sözleşmelilik bitmeli, aileler birleşmeli” vurgusu yaptı.

Eğitim Bir-Sen’den sözleşmeli öğretmenler hakkında açıklama

Eğitim Bir-Sen’den sözleşmeli öğretmenler hakkında açıklama

Sözleşmeli kamu çalışanlarının atama yer değiştirme ve özlük hakları Eğitim Bir-Sen Genel Merkezinde görüşüldü. Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile sendika yöneticileri sözleşmeli öğretmenler ve aileleri ile sendika merkezinde bir araya geldi.

Kamuda sözleşmelilik bitmeli, aileler birleşmeli

Görüşme sırasında sözleşmeli kamu çalışanlarının durumlarını bildiklerini belirten Ali Yalçın açıklamasında; “Kamuda sözleşmelilik bitmeli, aileler birleşmeli. Sözleşmeli istihdama başvurulduğu tarihten bu yana kamuda keşmekeş bir durum var. İçinden çıkılamayan bir durum söz konusu. Sorunlar her geçen gün artıyor. İnsanlar temel haklarından mahrum kalıyor, aileler parçalanıyor. Kendisine emanet edilen çocukları eğiten öğretmenlerimiz kendi çocuklarının yüzünü görmüyor, ebeveynlik görevlerini yerine getiremiyor. Biz bu durumu her toplu sözleşmede inatla ve ısrarla masaya taşıyoruz. Bu dönem masaya oturacağımız 5. Toplu Sözleşme Döneminde de ana günden maddelerinden birisi yapacağız.” ifadelerine yer verdi.

Modelden vazgeçilmeli

2011 yılında sözleşmeli öğretmenliklik modelinin verdikleri çaba sayesinde kaldırıldığını hatırlatan Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın “Biz en başından beri istihdamda güçlük çekilen yerlerde bu yolla personel tutmak yerine oralarda cebri değil cezbi yöntemler uygulanmasını önerdik. Kamuda 46 çeşit sözleşmeli türü oluştu. Bu 46 grubun her birinin kendi mevzuatı var. Biz sözleşmeli istihdam türünün sağlıklı bir istihdam türü olmadığını her fırsatta dile getirdik. Yapılan düzenleme ‘3+1 şeklinde çıkmalı’ diye ifade edilirken bunu “yetmez ama evet’ diyerek kabul ettik. Biz kesinlikle sözleşmeli istihdam türünü benimsemiş değiliz. Mevzuat boyutuyla bir tıkanıklık varsa bunun aşılması bakanlığın sorumluluğundadır bize düşen bu konuda diplomasiyi yürütmek ve sizin bu hissiyatınızı aynı şeklide ifade edebilmektir” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM