Eğitim Bir-Sen’den ücretli öğretmenlerin MEB’e atanmaları hakkında açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan ücretli öğretmenlerin MEB kadrosuna alınması yankıları sürüyor. Eğitim Bir-Sen’den konu ile ilgili açıklama geldi.

Eğitim Bir-Sen’den ücretli öğretmenlerin MEB’e atanmaları hakkında açıklama

Eğitim Bir-Sen’den ücretli öğretmenlerin MEB’e atanmaları hakkında açıklama

TRT Haber’de katıldığı programda sözleşmeli öğretmenler ve ücretli öğretmenler hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Şubat 2018’de 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını belirtti. Sözleşmeli öğretmen alımında mülakat için “gerekli” vurgusu yapan Bakan Yılmaz mülakatın süreceğini söyledi. Bakan Yılmaz’ın bir diğer açıklaması ise ücretli öğretmenlerin MEB kadrosuna alınması oldu.

5 YIL ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAP MÜLAKATA GİR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ücretli öğretmenlerin durumlarına değindi ve onların gerçekten zor şartlarda çalıştıklarını ifade etti. MEB’in çalışmasının olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, bu kanuni çalışma ile birlikte MEB’de 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olanların direkt mülakata alınacaklarını belirtti.

Bakan İsmet Yılmaz’ın ücretli öğretmenlerin MEB’e atanması hakkında açıklama videosu;

EĞİTİM BİR-SEN AÇIKLAMA YAPTI

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı televizyon programında “Bizde beş yıl ücretli öğretmenlik yaparak, öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere, üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakat hakkı konusunda bir imtiyaz tanıyacağız” ifadesine yer veren Eğitim Bir-Sen, Bakan tarafından yapılan bu açıklama için “Bakanın açıklaması, Bakanlığın ücretli öğretmenlik uygulamasını sona erdirerek kalıcı ve iş güvencesine sahip bir istihdamın sağlanması konusunda bir niyet beyanı şeklinde ise bu takdir edilecek bir uygulama olacaktır.” dedi.

Ücretli öğretmenlik uygulamasının yanlış olduğunu açıklayan Eğitim Bir-Sen, MEB personel camiası içerisinde bu uygulamanın sona erdirilmesinin gerekliliğini vurguladı. Ücretli öğretmenlik yanlışının başka bir yanlış ile düzeltilmesi yoluna gidilmemesinin altı çizilen açıklamada öğretmen açığının hakkaniyet, adalet ve eşitlik ilkelerini gözeterek kapatılması gerektiği ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Milli Eğitimde ücretli öğretmenlik uygulaması hiç bir zaman sona eremez çünkü öğretmen dağılımı adil değil,boş norm,aylıksız izin, refakat,doğum iznine ayrılanın yerine kim derse girecek mecburen görevlendirme yapılacak şu an ki çözüm bu

  2. Her okulun bir bütçesi olmalı. Öğretmen kaliteli ise eğitim de kalitelidir. Taşımalı eğitime son vermemiz lazım. Nerede çocuk varsa orada okul, öğretmen olacak. Tıpkı her köyde bir ziraatçinin olmasını nasıl öngörüyorsak her köyde bir öğretmen olacak. Gerekirse yemeyeceğiz, bütün parayı eğitime aktaracağız.(07.11.2017 K.Kılıçdaroğlu)
    Bakın sevgili anneler, babalar. İlkokulların yüzde 31’i birleştirilmiş sınıflarda ders
    veriyor. Yani, 1-2-3-4’ncü sınıflar aynı derslikte ders görüyorlar. Yahu 21’nci yüzyıldayız. 15 yılda sen derslik sorununu nasıl çözemezsin? (28.11.2017 K.Kılıçdaroğlu
    Sayın genel başkanın bu iki konuşması arasındaki tezat eğitimin geleceğinin de umutsuz olduğunu ortaya koymuyor mu?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk